Vianočná hviezda alebo prýštec nádherný. Ste si istí, že viete, ako ju správne pestovať?

Určite viete, ako upiecť tie najlepšie cukrovinky, ale čo taká vianočná hviezda?

Viete, ako ju správne pestovať a množiť?

Po Vianociach nepatrí do koša, za rok môže opäť vykvitnúť!

Povieme vám, ako na to!

Ako vybrať správnu vianočnú hviezdu

Vianočná hviezda nie je jediný vianočný kvet, je však bezpochyby najobľúbenejší. Existuje viac ako 100 druhov! Veľa variantov veľkostí, farieb, … Vyberte si akúkoľvek, ktorá vás osloví, ale uistite sa, že kupujete zdravú rastlinu:

  • Hľadajte rastliny s malými, neotvorenými pukmi uprostred listeňov
  • Nikdy nekupujte vianočnú hviezdu, ktorá bola akokoľvek vystavená chladnému počasiu
  • Zabaľte ju na cestu domov, napríklad do igelitu, aby vám cestou domu neprechladla
Existuje mnoho druhov Vianočné hviezdy.
zdroj: ahsam.com

Ako sa správne starať o vianočnú hviezdu?

SVETLO: Najlepšie Poinsettia rastie na jasnom nepriamom slnečnom svetle. Priame ranné slnko je v poriadku, ale horúce poludňajšie slnko už môže spôsobiť vyblednutie listov.

VODA: Dôkladne ju zalievajte, ale medzi zálievkami nechajte vrchnú vrstvu pôdy vyschnúť. Odstráňte dekoratívny igelitový obal, aby ste umožnili pôde dýchať. Vianočná hviezda je totiž náchylná na hnilobu koreňov, pokiaľ bude zemina príliš mokrá.

VLHKOSŤ: Vianočná hviezda má rada v miestnosti vlhkosť okolo 40 %, zimný vzduch býva ale suchý. Je dobré rastlinke dopriať hmlu z vody v izbovej teplote. Dobrá je naozaj hmla, nie veľké kvapky vody! Môžete opakovať niekoľkokrát denne.

TEPLOTA: Vianočná hviezda bude najspokojnejšia pri teplotách 15-24 °C. Nemá rada studený prievan od dverí a okien. Akonáhle sa teplota dostane pod 10 °C môže začať zhadzovať listy.

ZEMINA: Najvhodnejší je rašelinový substrát.

HNOJIVO: Obvykle nie je nutné. Ak však chcete svoju vianočnú hviezdu uchovať do ďalších Vianoc, prospeje jej hnojivo s vysokým obsahom fosforu zriedené na polovicu. Zalievať s ním môžete každé 2 týždne.

zdroj: alistairfloraldesign.com

Neviete, ako sa starať o vianočné kvety? Poradíme vám, ako ich zalievať, hnojiť aj kam rastlinu umiestniť.

Kam umiestniť vianočnú hviezdu, aby bola spokojná?

Cez deň potrebuje vianočná hviezda dostatok nepriameho slnečného žiarenia, teplo, žiadny prievan od okien či dverí. Ráno ju môžete umiestniť na priame slnko, poludňajšie slnko už by ale mohlo spôsobiť vyblednutie listov. Denne potrebuje 14 hodín úplnej tmy. Pokiaľ ju nemáte kam prenášať, môžete ju jednoducho zakryť. Ráno ju potom odkrývajte okolo 7. hodiny.

Ako uchovať vianočnú ružu, aby vydržala aj na ďalšie Vianoce?

  • Keď začnú listy opadávať, zalievajte kvetinu len striedmo, aby nevyschla, a nehnojte ju.
  • Začiatkom apríla ju zrežte na cca 15 cm (to bude stimulovať nový rast)
  • Uchovávajte vianočnú hviezdu na svetlom mieste, začnite ju znovu pravidelne zalievať a prihnojovať
  • Akonáhle uvidíte, že obrazila, presaďte ju do novej pôdy

Ako urobiť, aby vianočná hviezda sčervenala?

Poinsettia potrebuje dlhé noci a krátke dni, aby začervenala. Od začiatku októbra jej doprajte 10 týždňov dlhých nocí (14 hodín úplnej tmy). Prekryte ju kvetináčom, prípadne ju prenášajte na naozaj tmavé miesto. Počas dňa ju umiestnite na svetlé miesto (ale nie na priame slnko). Tak vám na Vianoce opäť krásne začervená.

Množíme vianočnú hviezdu

Keď na jar alebo začiatkom leta rastlina znovu obrazí, odrežte 7,5 cm dlhé rezne zo špičky stoniek. Z rezňov bude vytekať mliečna miazga, ktorú je možné zastaviť vložením rezňa na chvíľu do vody. Potom ho hneď zasaďte do vlhkého substrátu. Použite zeminu pre izbové rastliny zmiešanú s pieskom v pomere 2:1.

Moja vianočná hviezda vyzerá choro

Opadávanie listov spôsobuje nedostatok slnečného žiarenia cez deň a nízke teploty. Dávajte pozor na zakrytie rastliny pri ceste domov (a vôbec akomkoľvek prevážaní, napríklad k priateľom). Aj krátkodobé vystavenie Vianočnej hviezdy mrazu môže rastlinu poškodiť.

Zavädnuté listy sú naopak dôsledkom dlho premočenej pôdy. Vianočná hviezda je pôvodom tropická rastlina a má radšej vlhkosť ako mokro. Pred ďalším zalievaním nechajte zeminu trochu preschnúť, ale zase nie úplne vyschnúť.

Najčastejšie problémy pri pestovaní Vianočné hviezdy
zdroj: ecologiaverde.com

Keď vianočnej hviezde žltnú listy, býva na vine voda – či už je presušená alebo preliata, bude reagovať žltnutím a následne padaním listov. Pôdu v kvetináči udržujte vlhkú – nie suchú ani mokrú – jednoducho „tak akurát“. Pokiaľ zalievate správne a Poinsettia napriek tomu žltne a opadáva, môže byť na vine aj nedostatok minerálov, najmä horčíka či molybdénu (napravíte prihnojením – hnojivo pre kvitnúce izbové rastliny), ale opatrne, všetkého s mierou.

Zo škodcov to bývajú najčastejšie molice, kto napáda vianočnú hviezdu. Sú zákerné – usídlia sa na spodnej strane listu, odkiaľ potom doslova vysávajú z rastliny život. Sú veľmi maličké (dorastajú veľkosti 1,5-2 mm), ale ak viete, na čo sa zamerať, objavíte ich – na spodnej strane listov. Rastlinu ošetrite vhodným insekticídom (napr. Mospilan) a zabránite prenosu na ďalšie izbové rastliny.

Keď vám vianočná hviezda bledne, doprajte jej tmu. Buď ju umiestnite do tmavej miestnosti, alebo ju prikryte. Denne by mala mať aspoň 14 hodín temna.

Máte doma okrem vianočnej hviezdy aj kaktus? Vieme, ako sa starať o vianočný kaktus!

Je vianočná hviezda jedovatá alebo nie?

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie je miazga vianočnej hviezdy smrtiaca, ale iba dráždivá. Konzumácia listov môže spôsobiť podráždenie žalúdka a úst. Treba si dávať pozor, aby ste si po manipulácii s rastlinou napríklad nepretreli oči. To by mohlo spôsobiť podráždenie.

Vzhľadom na poveru, že je vianočná hviezda jedovatá, pokúsili sa vedci stanoviť smrteľnú dávku. Dosiahli experimentálnej dávky cca 1 kg (tj 500-600 kusov) listov a stále sa im to nepodarilo. Vianočná hviezda skrátka jedovatá nie je.

Zdobenie a dekorácia s vianočnou hviezdou

Aj vianočná hviezda môže byť súčasťou vianočnej výzdoby bytu. Fantázii sa medze nekladú – môžete zdobiť obal na kvetináč. Stačí tavná pištoľ či lepidlo a môžete ísť na to. K vianočnej hviezde sa nádherne hodí zlatá farba, takže môžete použiť stuhy, zvončeky, rolničky v tejto farbe a doplniť ich napríklad šiškami z lesa.

Vianočné dekorácie s Vianočnou hviezdou
zdroj: goodhomesmagazine.com

Môžete tvoriť prírodné zákutia za použitia nazbieraného materiálu – lístia, šišiek, sušených tráv. Zdobenie môže byť okázalé v zlatých a červených farbách, alebo tlmené a prírodné, za použitia prútených košíčkov, starých kvetináčov. Zvoľte jednoducho to, čo je vám najbližšie a čo najlepšie zapadne do konceptu vašich Vianoc.

Historické fakty o vianočnej hviezde

  • Vianočná hviezda pochádza z Mexika, kde rastie ako ker
  • V 14. storočí bola hojne využívaná ako liečivá bylina
  • Miloval ju aj Montezuma, posledný z aztéckych cisárov
  • V 17. storočí ju začali františkánski mnísi používať v procesoch Narodenia Pána
  • Do Ameriky ju v roku 1828 priviezol Joel Poinsett, prvý US veľvyslanec v Mexiku
  • NIE JE jedovatá

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu