Aké budú tento rok adventné trhy vo Weidene? Program a dôležité informácie na jednom mieste

Radi by ste vyšli na adventný výlet do zahraničia, ale nechcete cestovať ďaleko?

Naplánujte si výlet na vianočné trhy vo Weidene.

Aký program si pre vás mesto pripravilo sa dozviete v tomto článku.

Adventné trhy Weiden in der Oberpfalz

Vianočný trh má vo Weidene dlhú tradíciu. Prvýkrát sa tu konal už v 17. storočí. Po trhoch v Ingolstadte sú tie weidenské druhé najstaršie v celom Bavorsku. Tento rok sa vracajú po dvojročnej koronavírovej prestávke.

Kde: Horné námestie

Kedy: 24. 12. – 23. 12. 2022

Otváracia doba:

 • pondelok a utorok: 11:00-20:00
 • streda-sobota: 11:00-21:00
 • nedeľa: 13:00-20:00
Vánoční trhy ve Weidenu
Zdroj: Facebook.com/christkindlmarkt.weiden

Na čo sa môžete tešiť?

 • romantickú atmosféru s krásnou výzdobou a bohatým osvetlením
 • stánky s tradičnými remeselnými výrobkami
 • predaj vianočných dekorácií
 • regionálne potraviny
 • obrí adventný kalendár na radnici
 • rozprávkové domy
 • koncerty
 • vianočné klzisko

Prečítajte si článok Ako sa oslavujú Vianoce v Nemecku . Dozviete sa napríklad, kto nosí nemeckým deťom darčeky, kto sprevádza Mikuláša a čo býva na jedenie na štedrovečernú večeru.

Kultúrny program vo Weidene

Hudobné vystúpenia príjemne spestrujú každý vianočný trh. Vo Weidene to dobre vedia, a preto je pre vás pripravený pekný kultúrny program. Vystúpenia prebiehajú od 18 do 20 hodín.

 • Štvrtok, 24. 11., začatie trhov, vystúpenie skupiny Weiden-Neustadt BJV
 • Sobota, 26. 11.: Heidi Reil
 • Streda, 30. 11., Ben Stone
 • Piatok, 2. 12., Die Strandläufer
 • Sobota, 3. 12., spevácke duo Marina & Magdalena
 • Streda, 7. 12., Hanes Wölfel
 • Piatok, 9. 12., The Train Rockers
 • Sobota, 10. 12., Mathias Kiener
 • Streda, 14. 12., Herzblatt Music
 • Piatok, 16. 12., Spevácke duo Julia Schönberger & Norman Schelter
 • Sobota, 17.12., Mestská a mládežnícka dychovka
 • Nedeľa, 18. 12., aj Cantautori – Rocky Verardo, Andrea Paoletti a Richi Necker
 • Streda, 21. 12., Höfer Vanessa
 • Štvrtok, 23. 12., Johnny Gold

Zaspievajte si doma vianočné piesne. Inšpiráciu nájdete v článku Tie najlepšie koledy na jednom mieste zadarmo .

Tvorivé dielne pre deti

Máte deti, ktoré rady niečo tvoria? Príďte do Weidenu vo štvrtok. Každý týždeň sa tu pre nich od 17.00 hod. konajú tvorivé dielne. V párne týždne sprevádza programom Ježiško, v nepárne kráľovná Elsa z Ľadového kráľovstva.

Vánoční kluziště ve Weidenu
Zdroj: Facebook.com/christkindlmarkt.weiden

Ako sa dostať do Weidenu

Weiden sa nachádza neďaleko našich hraníc. Najdostupnejšie je mesto pre obyvatelia Čiech , a to najlepšie zo západných či stredných. Cesta z Prahy trvá dve hodiny, z Českých Budějovíc takmer tri, z Pardubíc tri a pol.

 • Trasa z Plzne: Choďte po D5 smer Rozvadov. Za hranicami pokračujte po diaľnici A6. Odpojíte sa z nej pri meste Weselriet na výjazde 72. Pokračujte po ceste B22, ktorou prídete až do mesta Weiden in der Oberpfalz. Dĺžka trasy je 111 km a predpokladaná doba jazdy 1 hodina a 7 minút.

Cestovanie autom je rýchle, oproti tomu cesta verejnou dopravou je do Weidenu pomerne zložitá. Neexistujú žiadne priame linky spájajúce Weiden s Českou republikou. Najjednoduchšie spojenie je vlakom, a to s prestupom Schwandorfu. Z Prahy tak pôjdete do Weidenu 4 hodiny a 23 minút.

Vánoční strom ve Weidenu
Zdroj: Facebook.com/christkindlmarkt.weiden

Nákupy v Nemecku

Ľudia, ktorí žijú v blízkosti hraníc s Nemeckom, radi jazdia k susedom na nákupy. Inšpirujte sa a spojte výlet za vianočnými trhmi vo Weidene s nákupom potravín, domácich potrieb a vianočných darčekov.

Cena potravín je v Nemecku rovnaká alebo trochu nižšia ako u nás. Čo sa týka kvality, sú nemecké obchody na oveľa vyššej úrovni. V Nemecku nakúpite napríklad kvalitnejšie údeniny, syry, čokoládu či marmeládu.

Obchodnú zónu vo Weidene nájdete v ulici Untere Bauscherstrasse .

Ak máte malé dieťa a pravidelne kupujete plienky a príkrmy, urobte si v Nemecku zásoby, dosť na tom ušetríte. Vyberte si vo Weidene aj nejakú kozmetiku, budete prekvapení, že za ňu zaplatíte menej ako u nás. Kto sa vyžíva v móde, vychvaľuje si v Nemecku aj obchody s oblečením.

Čo vidieť vo Weidene

Historické centrum

V historickom centre mesta sa budete pohybovať, pretože sa tu konajú vianočné trhy. Hoci budete najväčší záujem venovať punčom a svetielkom, prezrite si aj okolité budovy, ktoré odrážajú starú bavorskú kultúru. Domy sú staré takmer 500 rokov. Mestská radnica je vystavaná v renesančnom štýle a chváli sa zvonkohrou.

Vánoční výzdoba a historické domy ve Weidenu
Zdroj: Facebook.com/christkindlmarkt.weiden

Mestské múzeum Weiden in der Oberpfalz

Múzem funguje od konca 19. storočia. Sídli v budove, ktorá kedysi slúžila ako škola. V zbierke sú rôzne mestské dokumenty a predmety odhaľujúce minulosť Weidenu a jeho okolia. Otvorené je iba v pracovné dni, a to od 9 do 12 a od 14 do 16:30 hod . Vstup je zadarmo.

Múzeum keramiky

História vás príliš nezaujíma? A čo napríklad keramika? Vo Weidene sa nachádza Medzinárodné múzeum keramiky. Uvidíte v ňom keramické a porcelánové výrobky z rôznych kútov sveta. Otvorené je denne okrem pondelka od 11 do 17 hodín . Vstupné pre dospelých stojí 4 €, pre deti od šiestich rokov 2 € .

Múzeum železnice

Dotretice múzeum pre milovníkov železnice. Príďte sa pozrieť na modely vlakov. Otváracia doba je bohužiaľ dosť obmedzená, iba 2. a 4. piatok vo večerných hodinách. V prípade záujmu sa však môžete dohovoriť na individuálnej návšteve.

Termálny svet

Termálnym bazénom sa nedá odolať. Vo Weidene fungujú už 30 rokov. V areáli sú plavecké, rekreačné bazény, vírivky a množstvo atrakcií. Na svoje si prídu aj fanúšikovia sáun. Dvojhodinové kúpanie vychádza na 5,40 €. Otvorené je po celý týždeň. V pracovné dni sa otvára o 14, cez víkend o 11 hodine. Posledný vstup je možný o 19:15, o 19:45 musia návštevníci opustiť bazén a najneskôr o 20 hodine odísť z areálu.

Výlet do Nového Mesta nad Nábou

Neďaleko Weidenu sa nachádza Nové Mesto nad Nábou (Neue Stadt an der Waldnaab). Keď budete mať čas, urobte si výlet aj tam. Nájdete tam dva zámky, barokové záhrady, historické budovy na námestí.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu