Aké budú tento rok adventné trhy v Osle? Program a dôležité informácie na jednom mieste

Radi by ste si predvianočný čas spestrili návštevou miesta, v ktorom sa jedinečne snúbi príroda a architektúra?

Máte radi sochy, fontány, sneh aj morské plody?

Vianočné trhy v Osle vás okúzlia a ohromia všetky vaše zmysly.

Kedy a kde sa konajú?

Všetko vám prezradíme na nasledujúcich riadkoch.

Adventné trhy Oslo

Vianočné trhy v Osle patria k najväčším a najnavštevovanejším nielen v Nórsku, ale v celej Škandinávii . Každoročne si ich preto nenechá ujsť veľké množstvo návštevníkov nielen z Nórska, ale aj zo susedných krajín.

Vianočné Oslo má jedinečnú atmosféru, ktorú si zamilujete. Kúzlo tunajším adventným trhom dodáva aj skoré stmievanie a sneh . Vianočné osvetlenie a ďalšiu výzdobu si tu užijete dlhšiu dobu, než keby ste sa vypravili napríklad do južnej Európy.

Vianočné trhy pred radnicou

Kde a kedy to celé prepukne?

pondělí – čtvrtek: 12:00 – 20:00 pátek: 12:00 – 21:00 sobota: 10:00 – 20:00 neděle: 12:00 – 20:00

Program vianočného jarmoku v Osle

„Jul aj Vinterland“ v parku Spikersuppa a pozdĺž ulice Karl Johans patrí medzi najväčšie a najznámejšie vianočné trhy v severnej Európe . Na centrálnom námestí, ktoré sa nachádza pred slávnou budovou Rådhuset alebo radnica, na vás bude čakať množstvo drevených stánkov s občerstvením, remeselnými výrobkami i tradičnými vianočnými darčekmi , ako sú napríklad nórske svetre.

Ponuka potravín a nápojov obvykle zahŕňa tradičnú teplú vianočnú ovsenú kašu , placku lompe alebo grilované klobásky. Pre milovníkov sladkostí sú pripravené glazované jablká . Z nápojov nesmie chýbať gløgg , kakao so smotanou, čaj, varené víno ani pivo. Na návštevu adventných trhov v Osle si vyhraďte väčšie množstvo času. Bude vám chvíľu trvať, než si prezriete tovar v ohromnom množstve stánkov.

Rodiny s deťmi ocenia bohatý sprievodný program, ktorý zahŕňa sídlo Santy, perníkové dielničky alebo ľadové klzisko . To bude v prevádzke od 2.12.2023 a je pre všetkých návštevníkov zadarmo.

K ďalším vyhľadávaným atrakciám patrí tiež vianočný kolotoč a ruský bicykel. Veľkou atrakciou je obrovská šmykľavka pre deti i dospelých.

Lepšiu predstavu o vianočných trhoch v Osle si môžete urobiť prostredníctvom nasledujúceho videa.

Oslo’s Best Christmas Market - Jul i Vinterland (Christmas in Winterland) 2022 Virtual Tour [4K]
zdroj: youtube.com

Chystáte sa v Nórsku nakupovať darčeky pre svojich blízkych, ale nič konkrétne vás nenapadá? Skúste našu inšpiráciu na vianočné darčeky pre rodinu .

Vianočné trhy na námestí Stortovet

Kde a kedy to celé prepukne?

11:00-20:00

Program vianočného jarmoku Stortovet

Adventné trhy vianočné trhy pred katedrálou sú menšie, ale aj tu kúpite originálne darčeky a ochutnáte výborné nórske pochutiny. Začatie trhov je o týždeň skôr ako na hlavných trhoch pri radnici.

Pokiaľ počasie vonkajším trhom nepraje, môžu sa návštevníci presunúť na neďaleký “ Julemarked på Youngstorget “ čiže krytý vianočný trh v Youngstorget. Trh sa koná vo vyhrievaných tradičných stanoch zvaných lavvu. V stanoch sa predávajú ručne vyrábané suveníry, vianočné ozdoby aj chutné občerstvenie.

Vianočné trhy v tradičných nórskych stanoch.
zdroj: aktivioslo.no

Ako sa dostať do Osla?

Vzhľadom k vzdialenosti a mnohým zaujímavým miestam je vhodné do Osla vyraziť aspoň na víkend . Cesta z Prahy trvá autom 16,5 – 17 hodín (1374 km), z Ostravy je to viac ako 18 hodín (1593 km). Rýchlejší a pohodlnejší spôsob tak predstavuje predovšetkým letecká doprava.

Letecká a autobusová doprava do Osla

Priame lety lietajú z Prahy alebo aj z Viedne na letisko Oslo-Gardermoen . Lety trvajúce približne dve hodiny sú k dispozícii každý deň.

K ceste na vianočné trhy v Osle môžete využiť aj pravidelnú autobusovú linku z Prahy – Florenc , v ponuke sú linky bez prestupu aj s jedným prestupom v Berlíne. Cena lístka pre dospelého sa pohybuje v rozmedzí 1800 Sk až 2500 Sk, v závislosti dátumu a dobe objednania aj na vyťaženosti konkrétneho spoja.

V neposlednom rade môžete samozrejme využiť aj ponuku vianočných zájazdov do Osla , ktoré organizujú cestovné kancelárie. Okrem adventných trhov obvykle zahŕňajú aj návštevu tunajších pamiatok.

Hľadáte zahraničné vianočné trhy, ktoré môžete pohodlne zhliadnuť počas jednodňového výletu? Skvelou voľbou sú Drážďany alebo aj rakúska metropola. Všetko dôležité vám prezradíme v článku o adventných trhoch vo Viedni .

Zaujímavé miesta v Osle

Oslo je nielen hlavným, ale aj najväčším mestom Norka. Leží pri jednom z mnohých nórskych fjordov a veľkú časť mesta tvorí zeleň. Mesto je známe nielen ako centrum obchodu či prístav, ale nachádza sa v ňom aj množstvo pamiatok, napríklad kráľovský palác alebo park Vogeland. Čo sa teda oplatí počas vianočných trhov v Osle navštíviť?

Kráľovský palác

Kráľovský palác, nórsky Slottet, je jednou z najznámejších kultúrnych pamiatok mesta. Slúži nielen ako reprezentačné sídlo, nórska kráľovská rodina v ňom dodnes žije. Palác bol postavený v 1. polovici 19. storočia av letných mesiacoch sú niektoré vnútorné priestory prístupné aj turistom. V čase adventu môžete do paláca tiež nahliadnuť, aj keď oficiálne prehliadky sa nekonajú. Príležitosťou sú tunajšie adventné koncerty.

Kráľovský palác v Osle.
zdroj:.visitnordic.com

Radnica

Ďalšou výraznou pamätihodnosťou, v ktorej blízkosti sa konajú aj adventné trhy v Osle, je radnica alebo rådhus. Bola postavená z červených tehál počas 30. a 40. rokov 20. storočia vo funkcionalistickom štýle. Budova, ktorej dominantou sú dve nerovnako vysoké veže, nahradila pôvodnú radnicu z 18. storočia.

Každý rok v decembri sa v priestoroch radnice udeľuje Nobelova cena za mier. Vstup do radnice je zadarmo, pozrieť sa sem môžete každý deň od 9 do 16 hodín. V tesnom susedstve radnice sa nachádza aj Nobels Fredssenter alebo Nobelovo centrum mieru, konajú sa tu výstavy, akcie a komentované prehliadky, ktoré sú inšpirované myšlienkami a prácami laureátov Nobelovej ceny mieru.

Budova radnice v Osle.
zdroj: visitoslo.com

Akershus

Na brehu miestneho fjordu nájdete tiež hrad či pevnosť Akershus, ktorá tu bola postavená na prelome 13. a 14. storočia. Časť budovy je prístupná turistom, ktorí tu môžu navštíviť vojenské múzeum. Z hradieb pevnosti je krásny výhľad na mesto.

Vigeland park

Jedným z turisticky najobľúbenejších miest v meste je rozsiahly park s viac ako dvesto sochami Gustava Vigelanda, ktoré boli vyrobené z rôznych materiálov, napríklad z bronzu, žuly alebo liatiny. K najznámejším sochám patrí Nahnevaný chlapec (Sinnataggen), Monolit (Monolitten) a Bicykel života (Livshjulet). Park je voľne prístupný a otvorený po celý rok.

Sochársky park Vigeland v Osle.
zdroj: visitoslo.com

Skokanský mostík Holmenkollen

Nielen fanúšikovia zimných športov sa môžu vydať na severné predmestie Osla, kde sa zo skokanského mostíka Holmenkollen ponúka prekrásny výhľad na celé Oslo aj fjord. Mostík, ktorý je spojený predovšetkým so zimnými olympijskými hrami v roku 1952, je prístupný verejnosti po celý rok.

Zaujíma vás, ako oslavujú Nóri Vianoce ? Odhalíme vám, kto nosia deťom darčeky, čo si najčastejšie dávajú pod stromček aj ako vyzerá nórske vianočné menu.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu