Aké budú tento rok adventné trhy v Saskej Kamenici? Program a dôležité informácie na jednom mieste

Máte v pláne nasať vianočnú atmosféru v zahraničí?

Vianočné trhy v Chemnitze sa vám budú páčiť.

Kedy začínajú a čo na nich bude v tomto roku vidieť sa dozviete v tomto článku.

Adventné trhy Chemnitz

Vianočné jarmoky sú obľúbeným cieľom turistov z celej Európy. Aj keď sa pekné akcie konajú aj v našich českých mestách, veľa ľudí vyráža za adventnou atmosférou do zahraničia, aby spoznali iné tradície a prezreli si doposiaľ nepoznané miesta.

Chemnitzer Weihnachtsmarkt s päťposchodovou vianočnou pyramídou, krásne vyrezávaným oblúkovým svietnikom a obrovskou hracou skrinkou má mnoho jedinečných prvkov, ktoré z neho robia jeden z najlepších vianočných trhov v Nemecku.

Hlavné trhy sa odohrávajú na námestí Marktplatz, ktorého dominantou je dvanásťmetrová vianočná pyramída . V piatich poschodiach predstavuje 24 postáv každodenného života v Krušných horách.

Vianočná pyramída v Chemnitz.
zdroj: chemnitz.de

Vianočné trhy na Marktplatz

Kedy a kde sa všetko uskutoční?

pondělí až čtvrtek 11.00 – 20.00, pátek 11.00 – 21.00, sobota 10.00 – 21.00, neděle 10.00 – 20.00

Program vianočného jarmoku v Saskej Kamenici

Organizátori sľubujú na tohtoročnú sezónu viac ako dve stovky stánkov. Nemusíte sa teda báť, že by bola núdza o ponuku suvenírov a drobností pod stromček.

V stánkoch nájdete tradičné remeselné výrobky , umelecké diela, ale aj darčekové predmety ako sú hrnčeky, šperky, alebo napríklad hračky. Chýbať nebudú ani vianočné pochúťky a samozrejme vianočný punč . Bez toho by to snáď ani neboli adventné trhy.

Veľký sviečkový oblúk , ktorý vytvoril remeselník Claus Döhler zo Sosy, ukazuje remeselníkov z Krušných hôr. Schwibbogen sa nachádza na ulici „Am Rathaus“ a je akýmsi vstupom na vianočný trh v Chemnitz.

Séria tradičných krušnohorských figúrok pokračuje luskáčikom a snehuliakom, ktorí sú väčšie ako človek. Baník a anjel o veľkosti 1,80 metra sú ďalšími vrcholmi jarmoku. Obria hracia skrinka každú hodinu hrá známe vianočné melódie.

Oblúkový svietnik v Saskej Kamenici.
zdroj: chemnitz.de

Koncertný cyklus „Musik zur Weihnacht

Saská Mozartova spoločnosť si ako každý rok pripravila nádherný koncertný cyklus zvaný Musik zur Weihnacht, čo v preklade znamená hudba na Vianoce. Na počúvanie budú organové recitály, spevácke zbory aj symfonická hudba. Presný program bude ešte len upresnený.

Vianočná banícka prehliadka

V sobotu pred 1. adventnou nedeľou sa každý rok koná veľká Vianočná banská prehliadka. Sprievod číta okolo 1000 baníkov a hutníkov v tradičných uniformách . Sprievod sprevádzajú muzikanti v krojoch, ktorí hrajú ľudové piesne. Celá skupina prechádza mestom až k radnici, kde ich v slávnostnom habite víta starosta mesta.

Sprievod má v Chemnitze štyridsaťročnú tradíciu. Cieľom je pripomínať ľudovú tradíciu a dávne predvianočné zvyky. Prehliadka sa za dobu svojej pôsobnosti stala veľmi obľúbenou. Je to dôležitá udalosť, ktorá neodmysliteľne patrí k otváraniu každého adventu.

Vianočná banícka prehliadka.
zdroj: chemnitz.de

Ako sa dostať do Chemnitzu?

Chemnitz, česky zvaný Saská Kamenica, sa nachádza neďaleko hraníc. Cesta je preto pomerne krátka. Autom sa tam z Prahy dostanete za dve až tri hodiny.

  • Po diaľnici D8, za hranicami po A17 okolo miest Dohna a Freital, ďalej po diaľnici A4 cez Wilsdruff a Hainichen.
  • Druhou možnosťou je trasa po diaľnici D7 smer Chomutov, v Nemecku potom cez mestá Marienberg a Zschopau.

Do Saskej Kamenice jazdia aj autobusové linky z ústrednej autobusovej stanice Praha Florenc. Ak dávate prednosť vlakom , využite spoje s prestupom v Drážďanoch.

Z Moravy a Sliezska je to do Chemnitzu trochu ďalej. Výlet je lepšie predĺžiť na dva dni, či už s prespaním priamo v Chemnitze, alebo napríklad v Prahe.

Hľadáte ďalšie adventné trhy v Nemecku, ktoré by sa dali pohodlne absolvovať počas jednodňového výletu? Vyrazte na vianočné trhy v Marienbergu .

Čo vidieť v Saskej Kamenici?

Buďte originálni a navštívte v tomto roku Chemnitz. Pokiaľ bývate v Čechách, nemáte to ďaleko. Zistíte, že aj menej známe mesto má bohatú nádhernú výzdobu a množstvo stánkov s peknou ponukou.

Predpokladáme, že adventné trhy nebudú jediným cieľom vášho výletu. Turisti väčšinou kombinujú cestu za vianočnými stánkami s prehliadkou mesta a pamiatok. Preto vám teraz predstavíme niekoľko zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu.

Vianočné Chemnitz.
zdroj: chemnitz.de

Kaßberg
Historická štvrť Kaßberg je historické jadro secesnej architektúry. Bolo vyhlásené národnou pamiatkou. Uvidíte tu zaujímavé budovy, kostoly a bustu Karola Marxa. Milovníkom piva sa bude páčiť Kassberský svah s pivnými pivnicami.

Altes Rathaus (Stará radnica)
Radnica je pamiatka už z 15. storočia. Dominuje jej vysoká veža, ktorá je prístupná návštevníkom. Radnica je vyzdobená plastikami Judity a Lukrécie.

Roter Turm (Červená veža)
Roter Turm postavili v 12. storočí. V 16. storočí ju pristavali poschodie z červených tehál, odtiaľ pochádza jej názov. Do dnešnej doby sa bohužiaľ nezachovala v pôvodnom stave, pretože ju zničili boje počas 2. svetovej vojny. Opravy sa dočkala v päťdesiatych rokoch.

Wasserschloss Klaffenbach (vodný zámok Klaffenbach)
Zámok je postavený v renesančnom slohu. Nachádza sa v blízkosti rieky Würschnitz a je obklopený prírodou. Návštevu odporúčame predovšetkým tým z vás, ktorí dávajú prednosť pokojnejším vidieckym miestam pred ruchom mesta.

Zoologická záhrada
Tip predovšetkým pre rodiny s deťmi, ale samozrejme nielen pre nich. V zoologickej záhrade je k videniu cez 200 druhov zvierat.

Múzeá
V prípade nepriazne počasia sa môžete uchýliť do múzeí. V Chemnitze sa nachádzajú hneď dve zaujímavé, jedno vám priblíži históriu tamojšieho priemyslu, druhé vás zasvätí do moderného umenia. A kam za nákupy? Rozhodne nevynechajte novú nákupnú galériu Kulturkaufhaus Tietz.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu