Aké budú tento rok adventné trhy v Štrasburgu? Program a dôležité informácie na jednom mieste

Máte v pláne navštíviť v predvianočnom čase Francúzsko?

Vianočné trhy v Štrasburgu lákajú na peknú výzdobu a stánky plné darčekov pre vašich blízkych.

Prezradíme vám, čo všetko sa v meste chystá.

Adventné trhy Štrasburg

Štrasburg je považovaný za hlavné mesto Vianoc , pretože počas vianočného obdobia sa v meste konajú stovky podujatí, ktoré jedinečným spôsobom oživujú tradíciu a kúzlo Vianoc. Koncerty, výstavy, stretnutia, predstavenia, charitatívne akcie a samozrejme vianočné trhy.

Po celý december je Štrasburg jedným z najviac osvetlených miest v Európe. Ulice, domy, okná a balkóny sú vyzdobené svetlami a originálnymi dekoráciami.

Štrasburské vianočné trhy

11.30 – 21.00

Program adventných trhov v Štrasburgu

Štrasburský vianočný trh, slávny „ Christkindelsmärik “, ktorý sa nachádza v oblasti Place Broglie, je považovaný za najstarší vianočný trh vo Francúzsku. V roku 1570 totiž protestantizmus v Štrasburgu v rámci boja proti katolíckym tradíciám nahradil mikulášsky trh trhom „Christkindelsmärik“, teda trhom Ježiška.

Stovky obchodníkov a remeselníkov obsadia tri stovky drevených chalúpok rozostavaných takmer všade v centre mesta. Vianočné trhy v Štrasburgu nájdete na každom námestí v historickom centre mesta, menovite na týchto dvanástich:

 • Place Broglie
 • Place de la Cathédrale
 • Place des Meuniers
 • Place Benjamin-Zix
 • Place du Temple Neuf
 • Place d’Austerlitz
 • Place Saint Thomas
 • Place Kléber
 • Place du Corbeau
 • Place de la Gare
 • Place Dauphine
 • Place Gutenberg

Na námestie Place Kléber je každoročne privezený tridsať metrov vysoký vianočný strom, ktorý je ozdobený farebnými ozdobami a trblietavými svetielkami. Tento neodmysliteľný symbol Štrasburgu je väčšinou tiež jedným z najvyšších vianočných stromov v celej Európe.

Návštevníci sa môžu pripraviť na Vianoce originálnymi darčekmi , jedinečnými predmetmi na ozdobenie vianočného stromčeka a tradičnými pochúťkami , ako sú malé vianočné pečivo zvané les bredele a varené víno.

Stále ešte neviete, či do vianočného Štrasburgu vyraziť? Pozrite sa na video z minulého roka.

Strasbourg - The True Spirit of Christmas - The Most Beautiful Christmas Markets in the World
zdroj: youtube.com

Vianočné klzisko

K adventným tradíciám patrí v mnohých veľkých i malých mestách vianočné klzisko . V Štrasburgu bolo prvýkrát v roku 2018, či bude v prevádzke aj tento rok, bude záležať na počasí. Najväčšie kúzlo má klzisko po zotmení, keď nad ním svieti majestátny vianočný strom.

Klzisko sa nachádza na námestí Place Kléber. Ľadová plocha je rozdelená na časť pre deti a časť pre skúsených a dospelých korčuliarov . Korčule v rôznych veľkostiach budú zapožičané na mieste, a tak si nemusíte voziť z domu svoje.

Hľadáte adventné trhy, ktoré by sa dali pohodlne absolvovať počas jednodňového výletu? Vyrazte do Linzie. Všetko dôležité vám prezradíme v článku o vianočných trhoch v Linzi .

Ako sa dostať do Štrasburgu?

Štrasburg sa nachádza v blízkosti hraníc s Nemeckom. Z Českej republiky to nie je príliš ďaleko, dôjdete tam pohodlne autom. Z Čiech sa dá Štrasburg stihnúť počas dlhého jednodňového výletu.

Cesta autom

Z Plzne: Choďte k hraničnému priechodu v Rozvadove. V Nemecku po diaľnici A6 cez Vohenstrauß, Wernberg-Köblitz, Schwabach, Neuenstein. U St. Leon-Rot sa napojte na A5 a pokračujte ku Karlsruhe a ďalej na juh. Choďte smerom k mestu Willstätt a ďalej k hraničnému priechodu v meste Kehl. Potom prídete do Štrasburgu. Dĺžka trasy 614 km, predpokladaný čas 5 hodín a 55 minút.

Kde zaparkovať?

Do centra mesta sa budete musieť dostať pešo alebo hromadnou dopravou. Parkovanie v centre mesta nebude pre turistov možné. Auto nechajte na niektorom z parkovísk v okrajových častiach mesta.

 • podzemné parkovisko Austerlitz
 • parkovisko Relais-Tram Baggersee
 • parkovací dom Relais-Tram Rotonde
 • parkovisko pri železničnej stanici Wodli-Strasbourg

Cesta autobusom

Do Štrasburgu sa ľahko dostanete aj autobusom. Priame spoje jazdia z Prahy z terminálov Florenc, Čierny most a Na Kniežacie . Autobusy buď v Štrasburgu končia, alebo pokračujú ďalej do Lyonu či Paríža. Ceny lístkov začínajú na 1000 Sk, záleží však na konkrétnych spojoch a ich vyťaženosti. Dĺžka cesty sa pohybuje medzi 7,5 a 10 hodinami v závislosti od dopravcu a trasy.

Vianočný strom v Štasburgu.
zdroj: noel.strasbourg.eu

Klzisko je novodobá tradícia. Viete, aké obyčaje sa vo Francúzsku zachovali z minulosti? Prečítajte si to v článku Ako sa oslavujú francúzske Vianoce .

Čo vidieť v Štrasburgu?

Objavujte okrem vianočných trhov aj pamiatky a zaujímavé miesta. Tu máte niekoľko tipov, kam sa pozrieť.

Katedrála Notre Dame

Stavba romansko-gotickej katedrály Notre Dame trvala viac ako tri storočia. Zvnútra aj zvonku je bohato zdobená. Veža je vysoká 143 m. Do polovice 19. storočia bola najvyššou stavbou sveta.

Katedrála Notre Dame v Štrasburgu
zdroj: unsplash.com

Rohanský palác

Naproti katedrále stojí Rohanský palác. Postavili ho v 18. storočí. Pôvodne slúžil ako sídlo kardinálov, teraz v ňom môžete navštíviť múzeá archeológie či umenia.

Petite France (Malé Francúzsko)

Vo štvrti Malé Francúzsko uvidíte polohrazdené domčeky, dláždené uličky a kanály rieky Ill. V tamojších reštauráciách ochutnáte regionálne jedlá.

Barrage Vauban

Tento zastrešený most pochádza zo 17. storočia. Na jeho streche sa nachádza vyhliadková terasa.

Európsky parlament

Budova je prístupná počas zasadnutia parlamentu aj mimo nich. Návštevníci majú možnosť prezrieť si interiér, dozvedieť sa niečo z histórie Európy alebo zistiť, ako funguje parlament EÚ.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu