Advent: Kedy bude a všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Vianoce sa blížia a prichádza advent.

Aký je vlastne pôvod adventu, prečo sa oslavuje a ako?

Ktoré symboly k adventu patria a aký majú význam?

Poďte zistiť tie najzaujímavejšie veci o tomto predvianočnom čase.

Podelíme sa s vami aj o tipy na adventné želania.

Čo je advent a aká je jeho história?

Advent znamená príchod a je predovšetkým vyjadrením začiatku liturgického roka. Vychádza na štyri nedele pred Štedrým dňom a symbolizuje čakanie na narodenie aj príchod Ježiša Krista.

Tieto štyri nedele plné očakávania sú zároveň dobou pôstnou, kedy sa nemá hodovať a mali by sa tiež vynechať svadby a ďalšia zábava.

Samotná adventná liturgia siaha až do 5. storočia nášho letopočtu a jej korene zasahujú do talianskej Ravenny. Prvotne nebolo určené, či sa jedná o štyri alebo šesť nedeľ pred Štedrým dňom, tieto spory ale rozlúskol pápež Gregor Veľký.

Prvou adventnou nedeľou je spravidla tá, ktorá pripadá na termín medzi 27. novembrom a 3. decembrom. Štvrtá adventná nedeľa môže pokojne vyjsť aj na Štedrý deň.

Liturgický advent tiež spočíva v rozdelení adventu na príchod Ježiša na konci časov, tj do 16. decembra, a druhou časťou adventu je očakávanie na narodenie Spasiteľa.

Označenia železná, bronzová, strieborná a zlatá adventná nedeľa sú pre nás síce veľmi známe, ale údajne sa zrodili v predvianočnom obchodnom ruchu.

Najznámejšie symboly adventu

Znakom adventu je určite adventný veniec, ktorý každoročne zdobí množstvo slovenských domácností. Pôvodný adventný veniec bol údajne zavesovaný, dnes ho už poznáme v mnohých podobách. A to nielen okrúhle, ktoré práve odrážajú symbol nekonečna a víťazstva, ale aj rovné alebo netradične zdobené.

Sviečky na adventnom venci majú aj svoj poriadok. Tradične sa využívali tri sviece fialové alebo modré, ktoré sú znakom pokánia, očakávania a stíšenia, a jedna svieca ružová.

Na prvú adventnú nedeľu sa zapaľovala prvá fialová sviečka, tzv. sviečka prorokov, ktorá oslavuje proroctvo o narodení Spasiteľa.

Druhá fialová svieca, tzv. betlehemská, sa zapaľuje na druhú adventnú nedeľu a predstavuje Ježiškove jasličky.

Tretiu adventnú nedeľu sa rozžiari svieca ružová alebo pastierska, ktorá predstavuje radosť z konca pôstneho obdobia.

Tretia fialová sviečka je zapálená na štvrtú adventnú nedeľu a predstavuje pokoj a mier a hovorí sa jej anjelská.

Imelo je ďalší symbolom adventu. Aký má ale táto rastlina v našich domácnostiach význam? Najmä by mala do domu priniesť požehnanie a šťastie. Kelti ju dokonca spájajú s požehnaním v oblasti plodnosti. Bozk pod imelom tiež môže priniesť lásku, ktorá pretrvá celý rok.

Vianočná hviezda čiže Pryšec nádherný zdobí naše domácnosti svojou krásnou červeno-zelenou farbou listov. Jej zaradenie do obdobia adventu nie je až také pôvodné, ale zaslúžil sa o to usilovný Paul Ecke ako tretí z generácie Eckov, ktorí s pestovaním vianočnej hviezdy začali. Paul sa vydal cestou propagácie tohto kvetu s tajnou technológiou pestovania vo vianočných televíznych programoch.

Betlehem je jasným symbolom adventu, pretože súvisí s očakávaním narodenia Ježiša. Pre nás zrejme najdôležitejším symbolom je okrem iného aj vianočný stromček, ktorý predstavuje večný život.

Adventný kalendár má 24 políčok vyplnených nejakým malým darčekom, najčastejšie čokoládou. Dnes máme naozaj bohatý výber, a tak si môžeme vybrať aj adventné kalendáre s kozmetikou, čajom alebo hračkami. Pôvodným zámerom tohto kalendára je skrátiť deťom čakanie na Štedrý deň a zároveň im tú dlhú chvíľu skrátka spríjemniť. Je tiež prostriedkom, ako im priblížiť biblické udalosti.

V tomto období tiež oslavujeme Mikuláša, ktorý je výnimočnou udalosťou najmä pre deti. Hodným deťom nadelíme drobnosti, napríklad sladkosti, ovocie, orechy alebo malú hračku. Neposlušné deti postrašíme čertom a dáme im šupky od zemiakov.

getfed.com

Vyrobte si s nami adventný veniec na stôl aj na dvere. Poradíme vám, ako na to!

Kedy začína advent?

Tento rok advent začína v nedeľu 3. decembra, končí v nedeľu 24. decembra. Celkom teda trvá 22 dní.

ADVENTNÁ NEDEĽA V ROKU 2023
Prvá adventná nedeľa (železná) 3. decembra
Druhá adventná nedeľa (bronzová) 10. decembra
Tretia adventná nedeľa (strieborná) 17. decembra
Štvrtá adventná nedeľa (zlatá) 24. decembra

V roku 2024 začne dva dni skôr, než v tomto roku, tj 1. decembra, potrvá do utorka 24. decembra.

ADVENTNÁ NEDEĽA V ROKU 2024
Prvá adventná nedeľa (železná) 1. decembra
Druhá adventná nedeľa (bronzová) 8. decembra
Tretia adventná nedeľa (strieborná) 15. decembra
Štvrtá adventná nedeľa (zlatá) 22. decembra

V roku 2025 bude prvá nedeľa adventu 30. novembra, potrvá do stredy 24. decembra.

ADVENTNÁ NEDEĽA V ROKU 2025
Prvá adventná nedeľa (železná) 30. novembra
Druhá adventná nedeľa (bronzová) 7. decembra
Tretia adventná nedeľa (strieborná) 14. decembra
Štvrtá adventná nedeľa (zlatá) 21. decembra

Advent 2026 potrvá 26 dní. Začiatok bude v nedeľu 29. novembra a skončí vo štvrtok 24. decembra.

ADVENTNÁ NEDEĽA V ROKU 2026
Prvá adventná nedeľa (železná) 29. novembra
Druhá adventná nedeľa (bronzová) 6. decembra
Tretia adventná nedeľa (strieborná) 13. decembra
Štvrtá adventná nedeľa (zlatá) 20. decembra

Začiatok adventu 2027 začína v nedeľu 28. novembra, koniec v piatok 24. decembra.

ADVENTNÁ NEDEĽA V ROKU 2027
Prvá adventná nedeľa (železná) 28. novembra
Druhá adventná nedeľa (bronzová) 5. decembra
Tretia adventná nedeľa (strieborná) 12. decembra
Štvrtá adventná nedeľa (zlatá) 19. decembra

Advent 2028 začne v nedeľu 3. decembra a skočí 24. decembra v nedeľu.

ADVENTNÁ NEDEĽA V ROKU 2028
Prvá adventná nedeľa (železná) 3. novembra
Druhá adventná nedeľa (bronzová) 10. decembra
Tretia adventná nedeľa (strieborná) 17. decembra
Štvrtá adventná nedeľa (zlatá) 24. decembra
crosswalk.com

Ako vysvetliť deťom, čo znamená advent

Advent by mohli pochopiť aj tie najmenšie deti. K tomu nám môžu pomôcť rôzne vizuálne pomôcky, symboly alebo činnosti, ktoré práve k adventu patria.

Prvou pomôckou je rozhodne adventný veniec. Môžeme deťom vysvetliť, čo znamená, prečo sa sviečky zapaľujú a kedy. Každý týždeň im tiež môžeme na túto príležitosť prečítať biblický príbeh alebo krátky text, ktorý je pre tento čas jedinečný.

Obľúbenou činnosťou detí je samozrejme pečenie a zdobenie cukroviniek. Je potom síce veľa neporiadku, ale stojí to za to. Pri tejto príležitosti môžete tiež deťom povedať, prečo sa cukrovinky pečú. A prečo? Aby sme to nachystali na veľkú oslavu. Zároveň si môžeme pochutnať a poďakovať za hojnosť, ktorú máme.

Adventný kalendár je tiež výbornou pomôckou na odpočet každého zostávajúceho dňa. Čím viac políčok bude otvorených, tým viac sa budú deti tešiť.

Pre pochopenie toho, čo sa vlastne na Vianoce stalo, poslúži aj ukážka betlehemu. Využiť môžete fotografie, rôznu grafiku, omaľovánky alebo s deťmi vytvoriť vlastný betlehem. K tomu potom porozprávate, čo sa tam odohralo.

Ideálne je vziať príležitosť za pačesy a deti naučiť nejakú adventnú básničku alebo pesničku. Keďže tiež bývajú dosť náročné na pochopenie, môžeme im to trochu viac priblížiť.

gominno.com

Tu sú vianočné básničky pre deti. Len si vyberte!

Aké sú adventné tradície

Okrem toho, že sa tu ponúka možnosť postu, existujú aj iné činnosti, ktoré sú pre advent typické. Pôst však nemusí nutne znamenať odriekanie sa v jedle, ale môže byť rozhodnutím obmedzenia nejakej činnosti. Skrátka slúži na to, aby sme sa viac stíšili a očakávali ten kúzelný čas.

Väčšinou však býva, že sme skôr v strese a zhone. Chceme všetko stihnúť na poslednú chvíľu. Áno, je toho veľa. Nakupovanie darčekov, veľké upratovanie, výzdoba domova aj pečenie cukroviniek.

Práve pečenie cukroviniek k adventu neodmysliteľne patrí, pretože je súčasťou príprav na obdobie odpočinku. Ako prvé začíname piecť tie druhy cukroviniek, ktoré musia odležať, najmä perníčky.

Každú nedeľu tiež sadáme k stolu a zapaľujeme sviecu na adventnom venci. S pribúdajúcim počtom horiacich sviečok sa zväčšuje aj naše očakávanie.

iseeme.com

Poradíme vám, kedy je ten správny čas začať s pečením cukroviniek.

Pár tipov na adventné želania

Radi by ste svojim rodinným členom, kamarátom alebo kolegom popriali krásny advent? Nie je problém. Máme pár tipov na textové adventné želania!

Srdečne prajeme Tebe a celej Tvojej rodine príjemné prežitie železnej, bronzovej, striebornej a zlatej adventnej nedele a pohodový adventný týždeň!

Nech prvá sviečka adventná rozpáli vo vašich srdciach lásku a pokoj, ktoré vás budú sprevádzať celým predvianočným časom!

Nech tento svätý čas prinesie nové sľuby, želania, sny a nádeje do vašich životov. Krásny advent!

Nech plameň adventných sviečok zapáli vo vašich srdciach ohník lásky, mieru a rodinnej spolupatričnosti! Krásnu železnú, bronzovú, striebornú a zlatú nedeľu!

Srdečne Tebe a celej Tvojej rodine prajeme pohodový, pokojný a radostný adventný čas.

Prajeme Ti, aby adventný čas naplnil srdce Tvoje a Tvojej rodiny láskou a mierom, ktoré vás budú sprevádzať na každom kroku!

Advent prichádza, nech ti nič nechýba, všetko dôležité máš. Až prídu po roku opäť krásne Vianoce, nech si ich užívaš. To ti zo srdca želajú…

Pre ďalšiu inšpiráciu sa mrknite na tie najlepšie textové vianočné želania.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu