Ako vybrať ten najlepší živý vianočný stromček a nenechať sa oklamať? Inšpirujte sa v našom článku

Dokážete si predstaviť niečo krajšie než živý vianočný stromček vo vašom domove?

Viete, ako si vybrať najlepší strom, ktorý vydrží počas celých sviatkov?

Výber toho najlepšieho a hlavne živého vianočného stromčeka je veľkým poslaním, ktoré nesmiete nikdy podceňovať.

Rezaný stromček musíte vybrať starostlivo, aby vám vydržal nielen do Štedrého dňa, ale po celé Vianoce!

V Čechách fungujú plantáže a farmy, kde si môžete strom vybrať vopred. Spoločnosť vám ho odreže a dovezie len pár dní pred Vianocami, aby vydržal dlho v dobrom stave.

Poradíme vám, ako si vybrať najlepší a najkrajší strom pre svoje Vianoce!

Kde kúpiť živý vianočný strom?

Väčšina ľudí si na kúpu vianočného stromčeka zvolí stánok v meste alebo hobbymarket. Bohužiaľ, na takom mieste nikdy neviete, čo kupujete. Obchody a stánky často predávajú tovar zo zahraničia a nie sú vám schopní zaručiť čerstvosť stromčekov.

Najlepšou voľbou je záhradnícke centrum, lesná škôlka alebo plantáž vianočných stromčekov. Stromček si môžete vybrať celé týždne vopred, a potom si ho len vyzdvihnúť tesne pred Vianocami. Veľkou výhodou je, že vám pracovníci presne povedia, ako sa o daný strom starať a ako dlho vám doma pravdepodobne vydrží.

Zavedení dodávatelia by mali byť členmi Združenia pestovateľov vianočných stromčekov, tým je zaručená čerstvosť stromu aj jeho zdravie.

Živý vianočný strom si zaslúži najkrajšie ozdoby. Naučte sa, ako vyrobiť DYI prírodné ozdoby v pohodlí svojho domova.

U každého dobrého predajca budete mať aj možnosť ofrézovania kmeňa. Výhodou je, že sa lepšie zmestí do stojana. Nevýhodou naopak je, že vám vydrží po oveľa kratšiu dobu čerstvý.

Pri kúpe nezabudnite, že strom musí byť v ochrannej fólii. Vďaka tomu sa vám pri preprave nezničí. Túto fóliu ale musíte po príchode domov okamžite odstrániť.

Výhodou záhradníckych centier aj ďalších predajcov stromčekov je možnosť zakúpenia aj iného sortimentu na vianočné účely. Zakúpiť si môžete kvalitný tovar, napr.

  • stromčeky v kvetináči,
  • imelo,
  • chvoj na zakrytie záhonov.
Škôlka živých vianočných stromčekov.

Druhy živých vianočných stromčekov

Na trhu sa každoročne objavuje hneď niekoľko druhov stromov. Pozrime sa na najčastejšie a najobľúbenejšie druhy, ktoré si môžete priniesť domov.

Borovica čierna (Pinus nigra)

Borovica ako vianočný stromček.

Zväzky dlhých ihlíc v naozaj hustom poraste, to je pravá tvár borovice čiernej. Vďaka širšej a pevnej korune je veľmi dekoratívna. Dobrá správa je, že si ju doma užijete po dlhú dobu, pretože vydrží aj vyššie teploty.

Väčšinou má sýto zelenú farbu, neopadáva, a keď sa vám podarí zohnať naozaj kvalitný kus, vydrží po celé vianočné sviatky. Veľa stromov sa v poriadku dočká aj sviatku Troch kráľov. Niektoré dokonca vydržia až do Veľkej noci! Táto investícia sa vám zaručene oplatí.

Smrek pichľavý (Picea pungens)

Smrek pichľavý ako vianočný strom.

Poznáme ho tiež ako smrek strieborný a oproti iným smrkom je hustejší s homolovito tvarovanou hustou korunou. Ide o najobľúbenejší druh smreku na Vianoce, pretože vyzerá v interiéri nádherne. Navyše ho zoženiete pomerne lacno.

Vďaka sivozelenému až striebornému sfarbeniu ihlíc je dekoratívny a veľmi dlho si zachováva svieži vzhľad bez toho, aby opadal. Jeho konáre sú veľmi pevné, takže na ne môžete s pokojným srdcom zavesiť aj ťažšie ozdoby. Nebojte sa, zaručene vám nespadnú na zem.

Jedľa kaukazská (Abies nordmanniana)

Jedľa kaukazská ako skvelý vianočný stromček.

Jedľa kaukazská je najobľúbenejší živý vianočný stromček, ktorý si môžete zaobstarať. Zároveň sa jedná o najdrahší vianočný strom na trhu. Známa je tým, že rastie veľmi pravidelne a drží krásny tvar. Dĺžka ihličia je zhruba 3 centimetre, navyše na líci je pekne lesklé.

Konáre sú pevné a bez problémov na ne môžete zavesiť aj ťažké ozdoby. Dalo by sa povedať, že tento strom skoro neopadáva a vydrží dlho.

Medzi ďalšie vianočné stromy, ktoré sa tešia veľkej obľube medzi ľuďmi, patria:

  • smrek ztepilý,
  • borovica čierna,
  • jedľa normandská,
  • jedľa bielokorá a ďalšie.

Vyberajte len zdravé stromy

Pri výbere vianočného stromu by ste sa nemali pozerať len na to, či sa vám páči. Jeho zdravotný stav je tiež veľmi dôležitý. Na čo sa musíte pozerať pri výbere živého vianočného stromčeka?

Najpredávanejšie stromčeky merajú 1,5 až 2 metre. Stromček by mal mať pružné pevné konáre a pravidelný tvar, aby sa vám dobre zdobil.

Strážte si, ako je na tom ihličie s farbou a celkovým stavom. Na prvý pohľad zaschnuté či neprirodzene sfarbené ihličie obíďte veľkým oblúkom.

Strom by nemal opadávať ani nijak viditeľne (až veľmi) roniť živicu. Konáre nesmú byť deformované, ale naopak by mali voľne splývať do priestoru.

Nikdy sa nenechajte prehovoriť ku kúpe stromu, ktorý je vopred zabalený, pretože nespoznáte, v akom stave je ihličie, ktoré má byť sýto zelené a svieže. Vďaka týmto tipom pri výbere nikdy neurobíte chybu!

Ako sa o strom počas vianočných sviatkov starať?

Po príchode domov dbajte na to, aby ste stromček ihneď zachránili pred ochranou sietí. V opačnom prípade sa stromček môže zapariť. Pripravte si dostatočne veľkú nádobu s vodou a strom do nej postavte.

Stromček umiestnite do chladnej miestnosti, ideálna je garáž alebo predsieň, kde sa nekúri.

Pokojne ho dajte aj na záhradu, terasu či balkón, ale len ak niektoré z týchto miest nie je na južnej strane. Ak poskytnete stromu teploty okolo bodu mrazu, nemusíte ho vôbec dávať do nádoby s vodou.

Ak sa rozhodnete zaobstarať živý vianočný stromček, tak toto je skvelé video, ktoré vám so starostlivosťou o neho pomôže:

Jak pečovat o vánoční stromek? | BAUHAUS Česká republika

Strom potrebuje vodu

Väčšina ľudí skladuje živý stromček v teple. V tomto prípade je nutné ho umiestniť do stojanu a spolu s ním ho postaviť na svetlejšie miesto, kde nebude vystavený priamym slnečným lúčom alebo radiátoru.

Dobré je zvoliť stojan s vodou, aby mohol strom po zrezaní kmeňa piť vodu a vydržal čo najdlhšie. Stojany, ktoré sú opatrené nádržkou na vodu, zoženiete v záhradníckom centre. Nezabudnite si stojan kúpiť, až si pôjdete pre živý stromček.

Kedy vianočný stromček zaobstarať?

Čas je pri nákupe vianočného stromčeka kľúčový. Stromčeky sa režú zhruba 3 až 4 týždne pred vianocami, takže to záleží na vás, či ho kúpite hneď, ako sa objavia na trhu, napríklad 3 týždne cez sviatky, alebo len pár dní pred Štedrým dňom.

Počítajte s tým, že čím neskôr stromček kúpite, tým menší výber budete mať k dispozícii. Najlepšou voľbou je výber stromčeka aj mesiac pred Vianocami. Tesne pred sviatkami si ho potom môžete vyzdvihnúť alebo si ho nechať doručiť od danej spoločnosti.

Aký stojan na vianočný stromček je najlepší?

Výber vhodného stojančeka na stromček je dôležitý proces. Stojan s nádržkou na vodu môže byť keramický. Ideálny je pre malé a stredné stromčeky a pojme až niekoľko litrov vody, takže strom udrží čerstvý najdlhšie.

Plastové stojany sú väčšinou bez nádržky a malé deti potom môžu stromček zhodiť. Existujú aj také, ktoré majú nádržku na vodu, takže s ním dieťa nepohne, keď sa naplní. Táto voľba bude oveľa lepšia. Hlavne v prípade, ak máte malé deti. Bohužiaľ tieto stojany v interiéri nepôsobia práve elegantne.

Drevené stojany vyzerajú elegantne a niekto si ich dokonca zvládne vyrobiť aj sám. Kupované stojany majú zabudovanú zavlažovaciu nádobu. Obľúbené sú aj liatinové, ktoré unesú aj silnejšie a vyššie stromčeky. Na zahodenie ale nie je ani kovový, ktorý má výbornú stabilitu a pevná oceľová konštrukcia zvládne udržať aj stromček väčších rozmerov.

Až budete mať vybraný živý vianočný strom aj stojan, nezabudnite na krásne háčkované ozdoby na stromček, bez ktorých Vianoce nebudú dokonalé!

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu