Aké sú výhody a nevýhody borovice ako vianočného stromčeka? Máme pre vás kompletné info!

Rozhodli ste sa, že bude tento rok vašim vianočným stromčekom borovice?

Stále ale dumáte nad tým, či ste sa rozhodli správne?

Zistite, či je borovica vhodným stromčekom do interiéru, ako dlho vám vydrží a čo s ňou po Vianociach!

Borovica ako vianočný stromček

Rôzne po svete nájdete mnoho druhov borovíc, ale iba niektoré sú vhodné ako vianočné stromčeky.

Prinášame vám prehľad tých najbežnejších borovíc, ktoré sa radia medzi najobľúbenejšie stromčeky na Vianoce.

Borovica biela

Tento strom vyrastá vo zväzkoch ihličia. Má modrozelený odtieň so špicatými špičkami, s pružnými vetvami, ktoré nevydávajú takmer žiadnu arómu. Pokiaľ ju plánujete použiť ako vianočný stromček, vyhnite sa použitiu ťažkých alebo veľkých ozdôb, pretože jej vetvy nie sú príliš silné.

Pokiaľ chcete tento druh borovice na vonkajšie použitie, jedná sa o skvelú voľbu , a to preto, že sa radí medzi najväčšie borovice – dorastá až do výšky 70 metrov.

Borovica biela sa dožíva až 400 rokov, čo znamená, že sa z tohto stromčeka môžu tešiť aj vaše nasledujúce generácie, najmä ak budú strom správne orezávať.

Biela borovica
zdroj: paynechristmastrees.com

Borovica škótska

Táto borovica, známa aj ako borovica lesná, je ďalšou skvelou voľbou ako vianočný stromček. V porovnaní s borovicou bielou má tmavo zelené ihličie a pevnejšie vetvy. To z nej robí ideálny stromček, pokiaľ sa chcete vyšantiť na vianočných svetlách a ozdobách.

Škótske borovice nie sú tak vysoké ako biele borovice, pretože môžu dorásť iba do výšky 35 metrov.

Ich ihličie mení farbu, od modrozelenej po tmavšiu zelenú počas zimných mesiacov. Rastie tiež vo zväzočkoch po dvoch.

Pokiaľ chcete borovicu s dlhodobo zachovalým ihličím, je borovica škótska tou najlepšou voľbou. To znamená, že po skončení vianočných sviatkov nemusíte toľko upratovať.

Čo sa týka arómy, má borovica škótska strednú vôňu – prevonia domov, ale nijako nedráždi.

Vianočne ozdobená borovica škótska
zdroj: amazingchristmas.com.au

Borovica Virginia

Túto borovicu možno ľahko identifikovať, pretože má krátke, skrútené ihlice, ktoré rastú v pároch. Táto borovica má krátke vetvy, ale ihličie na nich je husté. Vďaka tomu je citlivá na orezávanie.

Medzi stromami na tomto zozname je borovica virgínska najmenšia a nie je príliš cítiť. Je to preto, že sa jedná o malý až stredne veľký strom, ktorý môže dorásť iba do výšky 21 metrov.

Pokiaľ máte doma obmedzené priestory, môže byť tento strom pre vás tou pravou voľbou.

borovica Virginia
zdroj: treetime.com
Názov stromu Vzhľad ihličia Sila vetiev Vôňa Výška
Borovica biela modrozelené špicaté ihličie pružné, nie príliš silné vetvy takmer žiadna aróma až 70 m
Borovica škótska tmavo zelené ihličie pevné vetvy stredná aróma až 35 m
Borovica Virginia zelené zakrútené ihličie krátke vetvy citlivé na orezávanie mierna aróma až 21 m

Rozhodli ste sa, že pre vás umelý stromček nie je to pravé? Potom sa pozrite na ďalšie informácie, ktoré vám pomôžu vybrať ten najlepší živý vianočný stromček !

Ako vybrať ten najlepší vianočný stromček pre váš domov

Prinášame dva skvelé tipy, vďaka ktorým budete vedieť, že ste investovali do toho najlepšieho stromu, ktorý je pre vašu domácnosť najvhodnejší.

Uvedomte si parametre svojho domova

Ak si chcete zaobstarať správny interiérový vianočný stromček, musíte sa uistiť, že medzi vrcholom stromčeka a stropom je cca pätnásťcentimetrová medzera. Ak by bol strom príliš vysoký, jeho špička by sa vám začala pod ťarchou stropu krútiť, čo nevyzerá pekne.

Majte vždy na pamäti, že k výške stromu treba pripočítať ešte výšku stojana, pokiaľ nebudete mať stromček zasadený v kvetináči.

Zvážte tvar stromu

Pozrite sa pri nákupe na stromček zo všetkých možných uhlov. Odstúpte od neho aspoň o niekoľko metrov, aby ste mali dobrý rozhľad a videli ho v priestore. Uistite sa, že sú vetvy súmerné a že nikde nevyčnieva žiadna vetva tak, ako by ste si nepriali.

Tiež sa uistite, že je kmeň stromu čo najrovnejší.

Druhy borovíc

Existuje asi 110 druhov borovíc, ale všetky sú si podobné svojim mohutným dlhým ihličím a masívnymi šiškami.

Borovice sa dorastajú až 80 ma niektoré druhy sa dožívajú aj 1000 rokov.

Tieto stromy majú rovný kmeň a ich koruna siaha skoro až na zem. Korene borovice rastú hlboko do zeme, vďaka čomu sú tieto stromy odolné proti vetru a následnému vyvráteniu.

Druh borovice Vzhľad stromu Maximálna výška Typ ihličia Typ šišiek Miesto výskytu
Borovica lesná (Sosna) 40 m Ihlice sú dlhé 4–8 cm, sú rovné alebo pozdĺžne skrútené, špicaté a tuhé; opadávajú po 2–3 rokoch Šišky sú kužeľovito vajcovité, 3–10 cm dlhé Európa, severná Ázia, Česká republika (pôvodný druh)
Borovica vejmutovka 60–80 m Ihlice sú veľmi tenké a mäkké, sú dlhé 6–12 cm Šišky sú visiace, 7–15 cm veľké, vyskytujú sa na konci vetiev východná časť Severnej Ameriky
Borovica čierna 40 m Ihlice sú špicaté a dlhé 8–15 cm Šišky sú vajcovité, sediace a veľké cca 8 cm južná Európa a Stredomorie, Alpy, Malá Ázia, severná Afrika
Borovica limba 18–35 m Ihlice sú 6–12 cm dlhé, husto husté, odstávajúce a sú 1 mm široké Šišky sú dlhé 5–8 cm a široké 4–5 cm, neotvárajú sa celé pohorie Álp, Karpaty (od Slovenska až po Rumunsko)
Borovica kľač 1–2 m Ihlice sú 3–8 cm dlhé, srpovito zahnuté, husté Šišky sú symetrické a vajcovito kužeľovité Alpy, severné a stredné Dinaridy, Karpaty, severný Balkán, pohoria Jura, Vogézy, Šumava, Jizerské hory, Tatry, Krkonoše, stredné Taliansko
Borovica pínia

30 m

Ihlice sú špicaté, voľné a dlhé 10–20 cm, široké sú cca 2 mm Šištičky sú dlhé cca 1 cm a majú valcovitý tvar Španielsko, Taliansko, Portugalsko, severná Afrika
Borovica zakrpatená 2–3 m Ihlice sú 4–8 cm dlhé, zakrivené Šišky sú vajcovité a veľké 3–4,5 cm Sibír, severná Amerika, Česká republika
Borovica douglaska 60–75 m Ihlice sú mäkké a sploštené, sú dlhé 1,5–3,5 cm, široké asi 1–1,5 mm Šišky sú previsnuté, podlhovasto vajcovité a dlhé asi 5–10 cm, široké sú 2–3 cm Severná Amerika, Ázia

Ako sa starať o borovicu v kvetináči vo vnútri

Pestovanie borovice v interiéri je oveľa jednoduchšie, než ste si možno mysleli!

Napriek tomu existuje niekoľko základných informácií o pestovaní borovice, ktoré treba pochopiť, aby ste si udržali prosperujúce stromček v interiéri.

Výber stromu

Najdôležitejším faktorom, ktorý treba vziať do úvahy, je zdravotný stav stromu. Hľadajte stromy s veľkým množstvom zelene as malým alebo žiadnym množstvom hnedých špičiek.

Snažte sa nájsť stromček, ktorý sa hodí na miesto, ktoré ste preňho doma vybrali. Majte na pamäti, že čím väčší strom, tým viac práce bude s jeho údržbou.

Borovice sú, čo sa týka starostlivosti, pomerne jednoduché, ale budú vyžadovať trochu prerezávania každý rok.

V interiéri je možné pestovať takmer všetky druhy borovíc, aj keď niektoré druhy sú obľúbenejšie ako iné.

Medzi najbežnejšie druhy izbových borovíc patria:

  • borovica virgínska
  • borovica krátkolistá
  • borovica cukrová
  • borovica dlhoveká
  • borovica Ponderosa
  • borovica horská
  • borovica norfolkská
  • borovica vejmutovka
  • borovica kamenná
  • borovica biela (východná a západná)
  • borovica červená
  • borovica pichľavá

Zasadenie borovice do kvetináča

Borovica netúži po rovnako nadýchanej pôde, ako majú vaše ostatné izbové rastliny. Borovice dávajú prednosť piesočnatej, rýchlo sa odvodňujúcej pôde, ktorá je neustále vlhká.

Pre tieto stromy sa dobre hodí zmesi zeminy na bonsaje.

Pri stávkovaní postupujte podľa nasledujúcich krokov

  1. Začnite s osadzovaním kvetináčov tým, že na dno kvetináča stromčeka nasypete 2–4 cm štrku alebo kameňov. Ďalej prihrňte toľko zmesi zeminy, aby zakryla vrcholky kameňov.
  2. Potom umiestnite koreňový bal stromu priamo do stredu dna kvetináča. Korene rozprestrite čo najviac do všetkých smerov (nenásilne) a zasypte ich zeminou.
  3. Jemne, ale pevne, pritlačte zeminu na korene a pokračujte v pridávaní nových vrstiev, kým nebudú zakryté o niekoľko centimetrov.
  4. Zvyšok nádoby naplňte zmesou zeminy, len horných 4–5 centimetrov nechajte prázdnych.
  5. Pokiaľ máte mulč alebo drevnú štiepku, pridajte 5–8 cm na samý vrchol nádoby a máte hotovo.

Presadzovanie

Presádzanie izbových borovíc je najlepšie vykonávať na jar, kedy ešte nerastú púčiky. Presádzanie o niekoľko mesiacov neskôr, počas neskorého leta alebo začiatkom jesene, je ďalšou obľúbenou možnosťou.

Izbovým borovicám svedčí presádzanie každých 12–18 mesiacov.

Ak chcete borovicu presadiť, jednoducho postupujte podľa rovnakého postupu, ktorý je popísaný vyššie pri sadení borovice.

Pri presádzaní môžete stromu tiež uľaviť tým, že jeho koreňový bal ponoríte do vody s izbovou teplotou a necháte ho tam stáť 15–30 minút medzi vybratím a presadením.

Zalievanie a hnojenie izbovej borovice

Borovice majú rady malý dúšok každý deň, ale len toľko, aby sa udržali vlhké.

Bez zalievania dokážu tieto stromy vydržať až dva týždne. Napriek tomu sa neodporúča nechať pôdu medzi zalievaním vyschnúť.

Čo sa týka hnojenia, borovice toho naozaj veľmi nepotrebujú. Jednoducho ich môžete hnojiť každý rok pri presádzaní alebo im môžete dávať každých niekoľko mesiacov tekuté hnojivo, ktoré im prospieva.

Ako nahradiť prírodné podmienky

V interiéri dbajte na to, aby borovica mala aspoň 8–10 hodín nepriameho slnečného svetla z okien a svetiel.

Dbajte tiež na to, aby jej pôda nikdy úplne nevyschla. Keď jej každý deň doprajete trochu vody, obnovíte to, čo by získala rannou rosou.

Zastrihovanie borovíc

Borovice sú jedným z mála druhov stromov, ktoré nie je nutné často orezávať, ak vôbec. Obvykle sú poškodené alebo odumierajúce miesta borovíc jedinými časťami, ktoré treba orezať.

Pokiaľ ale chcete hustejšie obrastanie vetiev, je zastrihávanie prospešné. Vďaka tomu sa vám môže podariť vytvoriť bujný malý strom.

Pokiaľ sa pre zastrihávanie rozhodnete, je odporúčané to vykonávať v období skorej jari a jesene.

Ak je vaša borovica už príliš vysoká a vy ju chcete skrátiť, odporúča sa ju zastrihávať tak, že začnete pri centrálnej vetve. Podržte jej špičku a zastrihnite ju na požadovanú výšku. Potom pokračujte smerom dole a odstrihnite špičky vetiev, o ktorých si myslíte, že by mali byť kratšie, aby stromček získal požadovaný tvar.

Ako dlho je možné nechať borovicu vo vnútri

Borovicám v kvetináčoch veľmi prospieva, keď ich aspoň čas od času prenesiete von. V dome môžu prežiť prakticky navždy, ale čerstvý vzduch a plné slnečné svetlo im prospejú.

Čím dlhšie však borovica zostáva vo vnútri, tým viac sa prispôsobuje svojmu prostrediu.

Pokiaľ ju budete dobre udržiavať, zalievať, hnojiť, zaisťovať jej dostatok svetla a udržiavať primeranú veľkosť, mala by vydržať až do konca svojho života.

Páči sa vám myšlienka vianočného stromčeka v kvetináči ? Potom si prečítajte o ďalších spôsoboch, ako sa o neho starať a kde ho zaobstarať.

Pozrite sa, ako si môžete zasadiť a vypestovať vlastný stromček.

Ako sa starať o borovicu vonku

Vianoce skončili a vy by ste radi izbovú borovicu zasadili niekde vonku? Pozrite sa, ako postupovať.

Najvhodnejší čas na presadenie borovice von je, keď nie je pravdepodobné, že teplota vyskočí príliš vysoko alebo klesne príliš nízko.

Koncom augusta, v septembri a ďalej v októbri sú najodporúčanejšie obdobia v roku, kedy je možné túto úlohu vykonať.

Vyberte správne miesto pre zasadenie

Pred výsadbou borovice je dôležité zvážiť klímu, typ pôdy a veľkosť stromu. Borovice vyžadujú dobre priepustnú pôdu a dostatok slnečného svetla. Okrem toho môžu dorásť do pomerne veľkých rozmerov, preto je dôležité vybrať miesto, ktoré ich veľkosti vyhovuje. Pred rozhodnutím je tiež dôležité zvážiť možné nevýhody borovíc, ako je zhadzovanie ihličia a priťahovanie škodcov.

U borovíc sa odporúča, zasadzovať ich ďalej od domu. Ihličie stromu môže síce vyzerať krásne, ale aj opadáva a môže upchávať odkvapy. Ihličie a spadnuté šišky môžu upchať a poškodiť aj kosačku, až sa budete starať o záhradu.

Nenechajte borovicu uschnúť

Borovice sa, pri nedostatočnej starostlivosti, môžu stať nebezpečenstvom požiaru, pretože ihličie a suché vetvy sa môžu ľahko vznietiť.

Aby ste vznieteniu predišli, je nutné borovice dobre zalievať a odstraňovať suché alebo odumreté vetvy. Tiež by ste nemali, v ich blízkosti, rozkladať oheň.

Ako sa starať o vianočný stromček v stojane

Ak ste si borovicu zaobstarali iba na Vianoce a nemáte v pláne ju zasadzovať na záhrade, umiestnili ste ju do stojana. Taký stromček potrebuje zvláštnu starostlivosť, aby vám čo najdlhšie vydržal. Pozrite sa, ako na to!

Aby váš stromček zostal čerstvý a vydržal až 6 týždňov, zaistite mu dostatok vlahy. Keď prinesiete stromček domov, odrežte zo spodnej časti kmeňa 0,5–1 cm. Je to preto, že pri rezaní stromčeka na farme začne peň vysychať. Živica môže nakoniec upchať póry, ktoré absorbujú vodu.

Po dokončení ho umiestnite do stojana, ktorý zadržiava vodu. Nepoužívajte žiadne prísady, ktoré by pomohli strom uchovať, ako je aspirín alebo bielidlo. Potrebujete iba vodu z vodovodu. Dbajte na to, aby stojan nikdy nevyschol.

Ak ste zvolili nákup živej borovice, alebo iného stromčeka, ale kvetináče vám nič nehovoria, nezabudnite si vybrať ten správny stojan na vianočné stromčeky , ktorý vám zaručí, že sa ten váš neprevrhne a bude sa u vás doma krásne vynímať.

Výhody a nevýhody borovice v interiéri

Výhody vo vnútri Nevýhody vo vnútri
dlhá výdrž, odolnosť ihličia ihličie je veľmi špicaté a bodnutie môže byť bolestivé
pevné vetvy, ktoré udržia aj ťažšie ozdoby môže spôsobiť alergiu
krásna výrazná vôňa púšťa miazgu, ktorá môže poškodiť oblečenie a iné povrchy
vo vode vydrží až 6 týždňov a dlhšie výrazná vôňa môže citlivejším osobám vadiť

Výhody a nevýhody borovice v exteriéri

Výhody vonku Nevýhody vonku
dostatok tieňa opadané ihličie sa odstraňuje horšie ako u iných ihličnanov
domov pre živočíchy opadané ihličie môže upchať odkvapy domu
pohlcuje oxid uhličitý zo vzduchu, pomáha znižovať emisie skleníkových plynov opadané šišky môžu spôsobiť škodu na kosačke pri kosení trávnika
bráni erózii pôdy
zlepšuje kvalitu pôdnej vody
priťahuje škodcov (napr. borovicové chrobáky)

Ak zvažujete zaobstarať si ako vianočný stromček borovicu, celkovo možno povedať, že to môže mať veľa výhod. Nielen, že vám borovica krásne prevonia interiér, ale ak ju budete mať cez Vianoce v kvetináči, môžete ju po sviatkoch zasadiť napríklad na svojej záhrade.

Borovica vám tak bude robiť radosť nielen počas vianočných sviatkov, ale aj v ďalších ročných obdobiach, kedy poskytuje, v lete tak potrebný, tieň a, okrem ďalších pozitív, skrášľuje záhradu.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu