Ako vytvoriť príhovor na Vianoce, ktorý nenechá jedno oko suché? Návody a tipy

Vianočný príhovor k Vianociam neodmysliteľne patrí, je súčasťou vianočných osláv.

Je jedno, či je určený pre rodinu, priateľov alebo kolegov z práce. Svojich poslucháčov by ste mali ohromiť pekným príhovorom, naplneným láskou a dobrou náladou.

Skúste vytvoriť svoj príhovor tak, aby bol krátky, úderný, úprimný a obsahoval krásne slová, ktoré vašich poslucháčov zahrejú pri srdci.

Čo by mal obsahovať vianočný príhovor a na čo by ste nemali zabudnúť sa dozviete nižšie.

Ako vianočný príhovor zostaviť?

1. Pre koho je váš prejav určený?

Je to rodina, priatelia, kolegovia z práce? Viete, čo chcú počuť? Čo by ich potešilo?

Pokiaľ budete presne vedieť, kto je vaše publikum, pomôže vám to správne a efektívne vytvoriť svoj prejav.

Je napríklad nepravdepodobné, že by vaši kolegovia ocenili príbehy o vašich deťoch alebo že by vaša rodina bola nadšená, keby počula podrobnú analýzu vašej firmy.

2. Aký je účel vášho prejavu?

Chcete poslucháčov inšpirovať? Pobaviť ich? Alebo im poďakovať?

Keď budete mať jasno v tom, prečo reč prednášate, bude jednoduchší výber témy alebo tónu reči.

3. Vyberte vhodnú tému pre svoje publikum

Téma, ktorú vyberiete by vás mala s poslucháčmi spájať.

Vyberte iba jednu tému, aby vaša reč bola zaujímavá a jednoduchá.

4. Premyslite si obsah vašej reči

Ako každú reč, aj váš vianočný príhovor, by mal byť rozdelený na úvod, stať a záver. Je jednoduchšie začať staťou, pretože si ujasníte hlavné body, myšlienky, ktoré chcete oznámiť.

Úvod a záver urobíte neskôr.

V závislosti na tom, ako dlho chcete hovoriť si vyberte 1 až 3 hlavné body zodpovedajúce vášmu publiku, účelu a téme.

Ku každému bodu, ktorý chcete vo vašom prejave spomenúť, uveďte jeden alebo dva príklady, ktoré poslucháčov ilustrujú alebo pobavia.

5. Záver prejavu

Záver vášho prejavu by mal zanechať vaše publikum plné nádeje, tešiace sa na nadchádzajúce udalosti s pocitom vďačnosti.

Na záver zdôraznite svoju tému, zhrňte svoje hlavné body a zakončite príhovor silným vyhlásením alebo vtipom. Ideálny koniec je taký, ktorý si vaše publikum zapamätá.

6. Úvod prejavu

Začiatok vašej reči by mal obsahovať uvítanie, predstavenie témy vašej reči a priblíženie hlavných bodov reči.

Už začínate mať náladu na vianočné rozprávky? Prečítajte si článok, ktorý vám poradí aké rozprávky by ste nemali vynechať!

Čo vo vianočnom príhovore spomenúť?

Vďačnosť

Buďte konkrétny v tom, za čo vyjadrujete vďačnosť a prečo. Ste vďačný za zdravie, rodinu, spolupracovníkov, priateľstvo, láskavosť, priaznivé udalosti, dobré spoločné chvíle, výzvy, jedlo, svoju krajinu?

Darovanie

Môže to byť o radostiach z darovania. Venovanie času, darovanie darov, podanie pomocnej ruky.

Nádej

Mohli by ste hovoriť o pocite nádeje ohľadom nových začiatkov, plánov do budúcnosti, predsavzatí, kreativity alebo nápadov.

Spomienka

Spomienka je spôsob, ako ctiť alebo rešpektovať minulosť. Môžu to byť spomienky na ľudí alebo udalosti, zaujímavosti z minulého roka.

Dôležité hodnoty

Môžete hovoriť o dôležitosti lásky, spolupatričnosti, kontinuite, histórii, hodnotách, nádejach.

Jednota

Použite túto tému na zdôraznenie spolupráce, komunity, úspechov dosiahnutých vďaka spolupráci, prijímaniu a oslavovaniu rozdielov, ľudskosti, lásky, súcitu a porozumenia.

K Vianociam neodmysliteľne patria aj vianočné tradície. Viete, na ktoré by ste nemali zabudnúť? Čo sa dočítate v článku na túto tému.

Inšpirácia pre váš vianočný príhovor

“Máme šťastie, že sme sa tu dnes zišli v spoločnosti takých skvelých ľudí, mojej rodiny. Aj keď si niekedy prajem, aby sme sa mohli vídať trochu častejšie, napriek tomu si veľmi vážim okamihy, kedy sa všetci stretneme.”
“Vychutnajme si toto fantastické jedlo, ktorého príprava trvala hodiny. Zvlášť si vychutnajme spoločnosť našich milovaných. Vážime si jeden druhého a zdieľajme spomienky, ktoré sa stali príbehom našej rodiny. Mám vás všetkých veľmi rád/a a prajem vám krásne Vianoce.”
“Tohtoročné Vianoce nebudú také, aké bývajú, ale som si istý/á, že kým budeme spolu, dokážeme si ich maximálne užiť. Z celého srdca vám ďakujem za to, akí ste. Veselé Vianoce vám všetkým!“
“Páči sa mi, že si vytvárame nové spomienky, keď sme spolu, pretože sa stanú príbehy, ktoré budeme rozprávať našim deťom, keď vyrastú. Mám to šťastie, že môžem povedať, že moja rodina je tá najlepšia, ktorá existuje.”
“Naučil/a si ma, čo všetko obnáša byť rodinou, a ja ti za to nemôžem byť vďačnejší. Ďakujem, že si tu vždy, aj keď veci nie sú ľahké, pretože si mi ukázal/a, aký je skutočný význam lásky. Veselé Vianoce!”
“Prajem vám všetkým krásne Vianoce a nech je budúci rok plný úžasných nových dobrodružstiev, výziev a príležitostí, ktorých sa môžete chopiť. Na zdravie!“
“Drahá rodina, nemôžem nájsť slová, ktorými by som vyjadril/a, aký som šťastný/á, že vidím všetky vaše tváre. Prekonali sme mimoriadne ťažký rok a môžem len oceniť dlhú cestu, ktorou sme ušli.”
“Chcem vám popriať veselé Vianoce a dúfam, že budúci rok nám prinesie viac radosti a viac príležitostí byť spolu ako krásna rodina, ktorou sme. Milujem vás všetkých a nech šťastie vládne vo všetkých vašich domovoch!“
“Vianoce sú rozhodne tým najúžasnejším obdobím v roku a my si musíme vedieť vážiť šťastie, ktoré máme, pretože nie každý ich môže stráviť so svojimi blízkymi.”

Prajeme vám nech sa vianočný príhovor podarí a nenechá jedno oko suché. Veselé Vianoce!

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu