Aké budú tento rok adventné trhy v poľskom Tešíne? Program a dôležité informácie na jednom mieste

Radi by ste šli za adventnou atmosférou do zahraničia, ale nechcete cestovať ďaleko?

Choďte sa pozrieť na vianočné trhy v Tešíne.

Mesto je hneď za hranicami a pre návštevníkov chystá bohatý kultúrny program.

Kedy a kde sa jarmok koná?

Adventné trhy Cieszyn

10.00 – 18.00

V tomto roku sa tradičné tešínske vianočné trhy vracajú na námestí v Cieszyne alebo Cieszyński rynek. Vlani prebiehali kvôli archeologickým prácam v Starej tržnici. Na mieste bude veľký jarmok s rozmanitým tovarom a občerstvením .

Okrem možnosti nákupu vianočných dekorácií, ozdôb, darčekov a remeselných výrobkov bude cez víkendy 2.12. – 3.12.2023, 9.12. – 10.12.2023 a 16.12. – 17.12.2023 pripravený bohatý kultúrny program plný umeleckých vystúpení.

Plagát tešínskeho adventu.
zdroj: cieszyn.pl

Ako sa dostať do Tešína?

Tešín sa nachádza v južnom Poľsku, hneď za hranicami na severovýchode nášho územia. Najľahšie sa do Tešína dostanete z Moravskosliezskeho kraja.

Autom do Cieszyna

  • Z Ostravy: Choďte po D56 smer Frýdek-Místek, na kruhovom objazde choďte smer Český Těšín. Prejdete Frýdkom-Místkem, za mestom sa napojíte na D48, po tejto diaľnici sa dostanete do Českého Těšína, po uliciach Frýdecká, Viaduktová, Nádražní a Strelniční prídete k hraničnému priechodu. Dĺžka trasy je 50 km , predpokladaná doba jazdy 40 minút.
  • Z Bohumína: Choďte po Bohumínskej do Karvinej, v Karvinej pokračujte po triede 17. novembra, potom smer Lúky, Chotěbuz, po ulici Karvinská prídete do Českého Těšína. Pokračujte po Nádražnej a Strelničnej k hraničnému priechodu. Trasa je dlhá 40 km a predpokladaná doba jazdy je 40 minút.

Verejné parkovisko v Cieszyne sa nachádza na ulici Aleja Jana Łyska alebo Generała Józefa Hallera. Auto môžete nechať aj v Českom Tešíne na parkovisku Frýdecká a do Poľska si urobiť prechádzku.

Trhy na tešínskom námestí.
zdroj: bbfan.pl

Cestovanie vlakom

Najjednoduchšie je prísť vlakom do Českého Tešína a do Cieszyna ísť pešo. Nádražie je vzdialené iba pol kilometra od hraníc, a teda aj pol kilometra od poľského Tešínu.

V Českom Těšíne stojí väčšina diaľkových spojov z Prahy. Jazdia sem aj osobné vlaky z Ostravy a Frýdku-Místku. Niektoré frýdecko-miestecké spoje zachádzajú do Cieszyna.

Vedeli ste, že tradičná poľská štedrovečerná večera má 12 chodov? Po rozdaní darčekov odchádza väčšina Poliakov do kostola na polnočnú omšu. Aké ďalšie zvyky dodržiavajú sa dozviete v článku Ako sa oslavujú Vianoce v Poľsku .

Vianočné trhy v Českom Těšíne

Mestá Český Těšín a Cieszyn v minulosti patrili k sebe. Centrá oboch miest delia len krátka vzdialenosť a hranicu medzi nimi určuje rieka Jelša. Obyvatelia často chodia do susedného štátu napríklad na nákupy alebo na návštevu. Urobte to podobne, keď budete na výlete, prejdite vianočné trhy na poľskej aj na slovenskej strane.

Vianočný jarmok poľský Tešín.
zdroj: zwrot.cz

Všetky dôležité informácie nájdete v našom článku o vianočných trhoch v Českom Tešíne .

Čo vidieť v poľskom Cieszyne?

Zámocký vrch

Pre návštevu Zámockého vrchu je lepšie leto, ale aj v decembri stojí najstaršia časť mesta za návštevu. V areáli uvidíte rotundu svätého Mikuláša a svätého Václava z 12. storočia, Lovecký kaštieľ Habsburgovcov, Veža poslednej obrany a Pomník sliezskym legionárom.

Z pôvodného mestského opevnenia sa zachovala iba Piastovská veža, ktorá pochádza zo 14. storočia a je 30 metrov vysoká. Z veže je výhľad do širokého okolia, v decembri je otváracia doba od 9 do 16 hodín.

Zámocký vrch v zime.
zdroj: zwrot.cz

Rynek

Prezrite si klasicistickú budovu radnice, novorenesančnú Mestskú sporiteľňu a typický meštiansky Konczakowský dom dom z 18. storočia.

Kostol svätej Márie Magdalény

V Tešíne stojí množstvo kostolov, najznámejším z nich je Kostol sv. Mária Magdalény. Pôvodne na jeho mieste stál gotický chrám, z ktorého sa zachovali iba piliere. Dnešnú podobu získal kostol po požiari v 18. storočí.

Múzeum tlačiarenstva

Nahliadnite do histórie tlačiarenských dielní. V múzeu uvidíte staré stroje, sady písmen aj knihárske zariadenia. Múzeum má otvorené každý deň, v pondelok, utorok, v stredu a vo štvrtok od 10 do 15 hodín, v piatok od 14 do 20 hodín a cez víkend od 11 do 18 hodín.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu