Aké budú tento rok adventné trhy v Rige? Program a dôležité informácie na jednom mieste

Premýšľate, do akého mesta sa tento rok vyberiete za punčom a adventnou atmosférou?

Čo tak vyraziť netradične do Pobaltia?

Vianočné trhy v Rige vás v mnohom milo prekvapia.

V článku vám prezradíme, čo všetko tu na vás bude čakať.

Adventné trhy Riga

Riga je bezpochyby jedným z najpodceňovanejších hlavných miest v Európe a tí, ktorí ju chcú zažiť v jej najčarovnejšej podobe, by ju rozhodne mali navštíviť v období adventu.

Na tradičných vianočných trhoch, ktoré začnú prvú adventnú nedeľu, je hlavným nápojom varené víno a vzduch naplní vôňa škorice, zázvoru a pražených mandlí.

Staromestský vianočný trh

pondělí – čtvrtek: 11.00 – 21.00, pátek a sobota: 10.00 – 22.00, neděle: 10.00 – 20.00

Na námestí Doma laukums (Dómske námestie) nájdete najznámejší adventný trh v Rige – Vecrīgas Ziemassvētku. Trblietavé svetlá, vianočný strom a drevené stánky vytvárajú tú pravú atmosféru.

V Rige myslia na deti a každý rok pre nich pripravujú bohatý program . Tešiť sa môžu na víkendové vychádzky na poníkoch, ovce a králiky, zábavu s vianočnými škriatkami, pečenie perníčkov, kolotoč či poštu, z ktorej môžu poslať list Santovi Clausovi do Laponska.

Len kúsok od vianočného trhu v Starej Rige nájdete ďalší útulný jarmok na námestí Līvu , spolu s unikátnym vianočným stromom vyrobeným z drevených dosiek.

Známy rižský park Esplanade je ďalším miestom, kde nájdete zábavný malý vianočný trh s niekoľkými radmi stánkov s remeselnými výrobkami a chutnými pochúťkami as roztomilými aktivitami pre deti, vrátane malej králičej dedinky.

zdroj: emerging-europe.com

Radi by ste sa dozvedeli cez lotyšské Vianoce viac? Pozrite sa na náš článok, ako sa oslavuje Vianoce v Lotyšsku .

Prečo ísť na vianočné trhy do Rigy?

Na vianočné trhy sa od nás jazdia najčastejšie do Viedne či Drážďan. Ale Riga? Tá by vás možno ani nenapadla. Advent v Rige pritom stojí za to!

Zatiaľ čo u nás už takmer nemôžeme so snehom v decembri počítať, Riga bude pri vašej návšteve najskôr celá biela. Určite uznávate, že sneh robí trhy kúzelnejšími.

Čím viac na severe ste, tým dlhšia je v zime noc. V Rige je o advente tma zhruba o hodinu skôr ako v Českej republike. To znamená, že budete mať o hodinu viac času vychutnávať si svetelnú výzdobu . A že ju majú v Rige naozaj bohatú!

Nakoniec je tu ešte jedna výhoda. Zatiaľ čo najznámejšie destinácie čelia obrovskému náporu turistov, do Rigy jazdí turistov menej. Nie že by v tamojších uliciach bolo doslova ľudoprázdno, ale rozdiel je poznať. Ak vám vadia davy, naplánujte si výlet do Rigy.

Vianočné trhy na Katedrálnom námestí v Rige
zdroj: unsplash.com

Ako sa dostať do Rigy?

Z Prahy do Rigy je to vzdušnou čiarou 1000 km. To je celkom diaľka! Najpohodlnejšie je preto letieť lietadlom . Priame spoje lietajú pravidelne z Prahy az Viedne. Let trvá približne dve hodiny.

Predpokladaný čas jazdy autom z Prahy je 15 hodín. Trasa je dlhá 1330 km a vedie cez Liberec, v Poľsku cez Vroclav, Varšavu a Suwalki, v Litve cez Kaunas a Panevežys.

S jedným prestupom sa do Rigy dostanete aj autobusom . Túto variantu však neodporúčame, pretože sa cestovanie predĺži na viac ako 24 hodín.

Keď už pôjdete autom cez Poľsko. Určite sa oplatí zastaviť aj na niektorom z tunajších adventných trhov. Vyhlásený je napríklad vianočný trh vo Vroclavi .

Čo vidieť v Rige?

Vianočný jarmok v Rige nie je jediné lákadlo. Na návštevníkov tu čaká aj množstvo historických budov, pamiatok a ďalších zaujímavých miest, ktoré stoja za videnie.

Radničné námestie (Ratslaukums)

Námestie je ukážkou pobaltskej architektúry. K najvýznamnejším budovám patrí bazilika sv. Petra z 13. storočia a Dom Čiernohlavcov, kde sa predtým stretávali rôzni obchodníci. Bazilika má 148 m vysokú vežu.

Rižský zámok

Pôvodne išlo o hrad, ktorý vznikol v 14. storočí. Pôvodný vzhľad si nezachoval, zmenili ho prestavby v 16. a 19. storočí. Dnes na zámku sídli prezident Lotyšska a kultúrne inštitúcie.

Rižský dóm

Dóm určite neminiete, pretože v jeho tesnej blízkosti sa konajú hlavné vianočné trhy. Chrám vyniká organom s 6768 píšťalami. V 19. storočí, kedy boli organ postavené, boli najväčšie na celom svete.

zdroj: browneyedflowerchild.com

Chrám Kristovho narodenia

Preskúmajte pravoslávnu architektúru. Chrám pochádza z 19. storočia a je bohato zdobený zvonku aj vo vnútri. Vstup je zadarmo, a tak môžete vojsť a prezrieť si desiatky svätých obrazov.

Prašná veža

Riga mávala ako iné mestá hradobné opevnenie, v dnešnej dobe ho pripomína iba Prašná veža. Pamiatka zo 14. storočia dlhé roky chátrala. V dnešnej dobe patrí k vojenskému múzeu.

Lotyšské národné múzeum umenia

Prezrite si umelecké diela od lotyšských autorov. Múzeum otvára denne okrem pondelka. Otvára sa o 10. hodine, koniec návštevných hodín sa v priebehu týždňa mení: od utorka do štvrtka sa zatvára o 18. hodine, v piatok o 20. hodine, cez víkend o 17. hodine.

Múzeum histórie a lodnej dopravy v Rige

Zaujíma vás minulosť Rigy, Lotyšska a celého Pobaltia? V múzeu histórie sa dozviete dôležité historické okamihy a tiež zistíte, ako sa na území predtým žilo. V zimnej sezóne je múzeum otvorené od stredy do nedele, vždy od 10 do 17 hodín.

Keby ste chceli okrem Múzea histórie a lodnej dopravy v Rige navštíviť aj Lotyšské múzeum fotografie a Menzendorffov dom, kúpte si výhodnú komplexnú vstupenku.  

Neručíme za správnosť informácií.
We recommend contacting the relevant information center for more information and following the citys official website. It is not within our power to regularly update every change that the organizer announces. Thanks for your understanding and enjoy the markets! :)

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu