Aké budú tento rok adventné trhy v Kodani? Program a dôležité informácie na jednom mieste

Radi by ste si užili adventnú atmosféru v Dánsku?

Nechajte sa nalákať na vianočné trhy v Kodani.

Gastronómia, pamiatky, zábavy aj hudba.

Tento článok vám prezradí, čo, kedy a kde sa tento rok chystá.

Adventné trhy Kodaň

Zahraničných miest s nádhernými vianočnými trhmi je v Európe mnoho. Prečo si medzi nimi vybrať práve Kodaň? Je to ako v rozprávke. Od novembra do januára mesto, kde žil slávny spisovateľ Hans Christian Andersen , pulzuje kúzelnou atmosférou.

Vianočné stromy, sviečky, svetlá, sneh a rozprávkové vianočné trhy, ako je napríklad ten v parku Tivoli. To je povinnosť pre každého, kto sa v tomto ročnom období zdržiava v Kodani.

Vianočné trhy v parku Tivoli

11.00 – 22.00

Najväčšie a najslávnejšie vianočné trhy v Kodani sa konajú v zábavnom parku Tivoli na Radničnom námestí (dánsky Rådhuspladsen).

Predajné stánky lákajú na najrôznejšie dobroty a detský svet vianočných atrakcií ponúka jedinečnú zábavu, od kolotočov, cez divadelné predstavenia, klzisko aj Santov dom. To všetko doplnené o tisíce svetiel, ktoré vytvárajú trblietavú atmosféru.

Stánky s jedlom oplývajú vianočnými dobrotami . Môžete si tu dopriať dánsku vianočnú klasiku, ako sú perníkové srdcia, palacinky, marcipán, sendviče s pečeným bravčovým mäsom, æbleskiver či ryžový nákyp

Nesmiete vynechať ani ochutnávku gløggu , koreneného alkoholického nápoja, ktorá je akousi severským variantom punču. Patrí k predvianočným a zimným tradíciám Škandinávie. Receptúry sa líšia v jednotlivých krajinách a oblastiach. Poctivý Gløgg nájdete v mnohých stánkoch po celom meste.

Názornú predstavu o tom, ako vyzerajú kodanské vianočné trhy v Tivoli, si môžete vytvoriť aj prostredníctvom videa z minulého roku:

Christmas in Copenhagen at Tivoli Gardens, Denmark 4k
zdroj: youtube.com

Prečítajte si viac o dánskych tradíciách v článku Aké sú Vianoce v Dánsku?

Vianočné trhy na Højbro Plads

11.00 – 19.00

Højbro Plads je jedno z hlavných námestí v centre Kodane av novembri a decembri sa tu koná jeden z najznámejších adventných trhov v meste. Vďaka svojej polohe je tento trh ideálnym miestom pre malé nákupy po návšteve hlavných pamiatok .

Je tu rozostavaných mnoho drevených chatiek , v ktorých sa remeselníci a obchodníci predávajúci rôzne výrobky. Deti tu majú možnosť stretnúť sa so Santom a jeho sobmi.

Adventné trhovisko v centre Kodane.
zdroj: migogkbh.dk

Zaujímavé miesta v Kodani

Tivoli

Nazdobené stánky, klzisko, veľké množstvo vianočných stromčekov a predovšetkým kolotoče. To všetko uvidíte, keď sa vyberiete do zábavného parku Tivoli. Areál je rozľahlý, preto si na návštevu vyhraďte aspoň pol dňa. Park má dlhú históriu, založili ho už v roku 1846. Predstavte si, že jedným z prvých návštevníkov bol spisovateľ Hans Christian Andersen.

Zoo

Kodanská zoologická záhrada láka na pandu veľkú. Vydajte sa za zvieraťom, ktoré je možné vidieť len v niekoľkých európskych zoo. V novembri a decembri je otvorené každý deň od 10 do 16 hodín.

Malá morská víla

Kto sa nevyfotí s Malou morskou vílou, akoby ani v Kodani nebol! Snáď najznámejšia dánska socha sa nachádza v promenáde Langelinie. Inšpirovaná je známou rozprávkou Hansa Christiana Andersena.

Socha malej morskej víly.
zdroj: news.sky.com

Kastellet

Kastellet je bývalá vojenská pevnosť. Nachádza sa neďaleko Malej morskej víly a jej areál je v lete aj v zime pekným miestom na prechádzky.

Národná galéria Dánska

V národnej galérii uvidíte zbierku diel rôznych umeleckých smerov. Patria k nej ako renesančné, tak aj novodobé, moderné diela. Otváracia doba je od 10 do 18 hodín.

Národné múzeum

Ak vás viac ako umenie zaujímajú dejiny Dánska, navštívte Národné múzeum, kde sú na zhliadnutie nálezy staršie ako 3000 rokov. Pre deti je pripravená interaktívna expozícia, v ktorej sa dozvie o histórii školstva alebo napríklad stredovekej kuchyni. Otvorené je denne okrem pondelka od 10 do 17 hodín.

Zámok Rosenborg

Zámok pochádza zo 17. storočia. K videniu je tu historické vybavenie, zbierka klenotov a portrétov. Atmosféru dokresľujú voskové figuríny dávnych obyvateľov zámku.

Radničné námestie

Rådhuspladsen, po slovensky Radničné námestie, určite neminiete, pretože práve tu sa konajú vianočné trhy. Historická budova radnice rozhodne stojí za pozornosť.

Pri ceste do Dánska sa môžete zastaviť v Nemecku. Adventné trhy v Drážďanoch nikdy nesklamú.

Silvester v Kodani

Na adventné trhy sa väčšinou jazdia na konci novembra alebo v priebehu decembra. Kodaň si užijete aj medzi sviatkami. A čo rozhodne stojí za to, je Silvester a oslava nového roku. Reštaurácie ponúkajú bohaté silvestrovské menu .

V kluboch sa potom konajú parádne večierky , na ktorých tečie prúdom šumivé víno a všetci tancujú. Ak plánujete prísť s deťmi, môžete vyraziť do zoo . Príchod nového roka znamená pre Kodaň veľkolepé ohňostroje .

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu