Aké budú tento rok adventné trhy v Rybniku? Program a dôležité informácie na jednom mieste

Chystáte sa počas adventu na výlet do Poľska?

Vianočné trhy v Rybniku budú stáť za to.

Gastronómia, zábava a bohatý sprievodný program.

Čo všetko tu na návštevníkov čaká?

Adventné trhy Rybnik

Vianočný jarmok v Rybniku je jedinečnou udalosťou, ktorá rozžiari mesto počas kúzelného vianočného obdobia. Je to čas, kedy sa ulice mesta stávajú miestom plným kúziel, tradícií a radosti.

Prvý adventný jarmok v Rybniku sa konal v dávnych dobách, ale presný dátum nie je známe. Predpokladá sa, že prvé vianočné trhy sa konali už v stredoveku . Išlo o skromné stretnutia obchodníkov a remeselníkov, ktorí prichádzali do mesta predávať svoj tovar a vianočné výrobky.

V priebehu rokov obľuba jarmoku rástla a priťahovala stále viac miestnych obyvateľov i turistov. Dnes je Rybnik jedným z poľských miest, kde môžete zažiť pravú vianočnú atmosféru .

Vianočný trh na Rynku

pondělí až čtvrtek: 10.00 – 18.00, pátek až neděle: 10.00 – 20.00

Świąteczny jarmok bożonarodzeniowy Rybnik sa koná na hlavnom námestí a je preslávený rozmanitosťou remeselných výrobkov. Nájdete tu krásne ozdoby na vianočný stromček, ručne vyrábané darčeky, keramiku a mnoho ďalších jedinečných predmetov, ktoré sú ideálne ako vianočné darčeky.

Samozrejme nemôžete rybnícky vianočný trh navštíviť bez toho, aby ste ochutnali tradičné vianočné pokrmy. Pri stánkoch s jedlom na vás čakajú chutné pirohy, varené víno, klobásky na grile a mnoho ďalších pochúťok.

Dospelí sa môžu tešiť na rozmanité koncerty rôznych hudobných žánrov . Záujemcovia o vzrušenie sa budú môcť zviezť na vyhliadkovom bicykli , ktoré poskytne nádherný výhľad na mesto osvetlené vianočnými svetlami. Vedľa pódia budú postavené dve veľké plexisklové srdcia, na ktoré budú môcť účastníci počas akcie písať vianočné priania.

Vianočný jarmok v Rybniku.
zdroj: rybnik.eu

Pre rodiny s deťmi a najmenších účastníkov jarmoku budú pripravené špeciálne programy – ľadová show, ohňová show, iluzionistická show, divadlo, vianočné karaoke, žonglérska show, tvorivé dielne .

Cez víkend pred Mikulášom bude k dispozícii špeciálna Ježiškova pošta . Deti budú môcť priniesť a vhodiť list Ježiškovi do špeciálnej schránky. Dňa 6. decembra bude na námestí Santa Claus, ktorý bude vyzývať účastníkov na účasť na kampani pre psov a mačky z útulkov. Každé dieťa, ktoré prinesie krmivo pre domácich miláčikov, dostane od Santy a jeho vianočnej družiny plyšového medvedíka.

Zatiaľ čo niektoré vianočné zvyky máme s našimi susedmi spoločné, v iných ohľadoch sa ich sviatky od tých českých líšia. Dozveďte sa viac v našom článku, ako sa oslavuje Vianoce v Poľsku .

Ako sa dostať do Rybniku?

Mesto Rybnik, ktorému sa po slovensky niekedy hovorí Rybníky, sa nachádza v južnom Poľsku neďaleko našich hraníc. Z Moravskosliezskeho kraja ste tam počas hodiny, zo západných Čiech je cesta o niečo dlhšia. Predpokladaný čas jazdy v Plzni je 4 hodiny a 45 minút.

Cesta autom

Z Ostravy choďte po D1 smerom do Bohumína a potom k poľským hraniciam. V Poľsku nadväzuje na D1 diaľnice A1. Odpojíte sa z nej pri meste Żory. Odbočíte smer Rondo Gliwickie, následne na kruhovom objazde vyjdete tretím výjazdom smerom na ulici Rybnická, na ďalšom kruhovom objazde použite druhý výjazd smer Droga Regionalna. Prídete do Rybníkov.

Dĺžka trasy je 58 km, odhadovaná doba jazdy je 40 minút. Na parkovanie využite verejné parkovisko na uliciach Mlynska, Wysoka alebo Smolna.

Cesta vlakom

Do Rybníkov sa ľahko dopravíte vlakom. Mesto je na trase Viedeň-Ostrava-Varšava. Cesta z Ostravy trvá hodinu a desať minút. Na cestu do Poľska je nutné mať rezervovanú miestenku.

Vánoční trh v Rybniku v minulých letech
zdroj: Rybnik.eu

Vianočné nákupy v Poľsku

Poľsko je obľúbeným miestom na nákupy, a to predovšetkým z kvôli nižším cenám. Veľké rodinné nákupy potravín vychádzajú lacnejšie aj napriek výdavkom za pohonné hmoty. Oplatí sa aj nákup drogérie, oblečenia, topánky a ďalší tovar.

Vianočné trhy môžete spojiť s návštevou nákupného centra Rybnik Plaza . Otvorené majú každý deň od 9 do 21 hodín. Nájdete tam supermarket, obchody s módou a módnymi doplnkami, drogérie, hračkárstvo aj domáce potreby.

V Rybniku sa skrátka kompletne vybavíte na Vianoce, z adventného jarmoku si odnesiete dekorácie a rôzne drobnosti, v obchodnom centre nakúpite veľké darčeky a zásobu potravín.

Keď už budete v Rybniku, môžete sa zájsť pozrieť aj na neďaleké adventné trhy v Katowiciach . Milo vás prekvapí.

Zaujímavé miesta v Rybníkoch

Urobte si medzi nákupmi čas aj na prechádzku mestom, najväčšie mesto Sliezskeho vojvodstva skrýva množstvo zaujímavých miest.

Keby ste potrebovali poradiť, obráťte sa na informačné centrum Halo! Rybnik . Nachádza sa na ul. Jána III Sobieskiego. Zamestnanci sú turistom k dispozícii každý deň od 10 do 18 hodín. Poradí vám so všetkým, s čím budete potrebovať. Rodičia najmenších detí ocenia batoľací kútik s prebaľovacím pultom.

Vianočná svetelná výzdoba Rybníky
zdroj: Rybnik.eu

Mestské múzeum
Preniknite do histórie regiónu. Múzeum sa nachádza v Starej radnici a má tri stále expozície. Zaoberajú sa kultúrou, životom obyčajných ľudí, remeslom a banským priemyslom. V utorok, v stredu av piatok je otvorené od 9 do 15 hodín, v piatok od 9 do 18 hodín a cez víkend od 10 do 16 hodín.

Kostoly
Svätostánkov je v meste hneď niekoľko. Najväčším chrámom je Bazilika sv. Antonína Padovského, ktorá je postavená v neogotickom štýle. Nahliadnite dovnútra na vianočnú výzdobu. Ďalej navštívte kostol Bolestnej matky božej a kostol Najsvätejšieho srdca pána, ktorý sme už spomínali v súvislosti s Koledowym mostom.

Historická baňa Ignacy (Zabytkowa Kopalnia Ignacy)
Ťažba uhlia k Sliezsku neodmysliteľne patrí, a to ako na našej, tak na poľskej strane hraníc. V dnešnej dobe už rad dole nefunguje, jedným z nich je baňa Ignacy. Pôvodné meno bolo Hoym av prevádzke bol od konca 18. storočia.

V 90. rokoch 20. storočia sa fungovanie bane značne obmedzovalo, k úplnému uzavretiu došlo v roku 2008. Banícku minulosť pripomína múzeum. Otváracia doba je v utorok, stredu, štvrtok a piatok od 9 do 17 hodín a cez víkend od 11 do 19 hodín.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu