Aké budú tento rok adventné trhy v Bolzane? Program a dôležité informácie na jednom mieste

Chystáte sa počas adventu ísť lyžovať do Talianska?

Lyžovanie si môžete spestriť aj návštevou tunajších miest.

Vianočné trhy v Bolzane sa vám budú páčiť.

Snúbi v sebe taliansku aj nemeckú kultúru a typické špeciality.

Kedy a kde sa konajú?

Všetko vám prezradíme na nasledujúcich riadkoch.

Adventné trhy Bolzano

Adventné trhy v Bolzane patria k najväčším, najstarším a najobľúbenejším v celom Taliansku. Každý rok na nich mieria tisíce návštevníkov z rôznych krajín. Typické drevené stánky, množstvo svetiel, vôňa vareného vína i rozmanitých sladkostí, veselé tóny vianočných kolied.

Vianočný jarmok v Bolzane má jedinečnú atmosféru, ktorá očarí všetky vaše zmysly. Hlavné dianie sa odohráva na námestí Walther čiže Waltherplatz či Piazza Walther .

Vianočné trhy na Piazza Walther

Kde a kedy to celé prepukne?

pondělí až čtvrtek: 11.00 – 19.00, pátek až neděle: 10.00 – 19.00

Program vianočného jarmoku v Bolzane

Začatie bolzanského vianočného trhu je naplánované na 23. novembra 2023 o 17. hodine , kedy sa rozsvieti impozantný strom uprostred námestia, a odštartuje tak kúzelnú vianočnú atmosféru, ktorá potrvá až do 6. januára 2024.

Novinkou tohto ročníka je organizovanie tradičnej vianočnej lotérie s bohatými výhrami. Vo štvrtok 7. decembra 2023 sa od 17.00 do 19.00 hod. uskutoční sprievod Krampus čertov , tradičná predvianočná akcia, ktorá má v Južnom Tirolsku a Bolzane hlboké korene.

Adventné trhy Bolzano sú ideálnym miestom pre rodiny s deťmi . Pre deti bude pripravený rad špeciálnych akcií, napríklad zábavné dielne, kde si môžu vytvoriť rozmanité remeselné výrobky či vianočné pečivo. Nebudú chýbať ani bábkové predstavenia, jazdy na kolotoči, elektrickom vláčiku a prechádzky v kočiari alebo na poníkovi malebnými uličkami historického centra.

Okrem toho bude na námestí Walther zriadený vyhrievaný detský kútik, kde sa bude možné schovať sa pred chladom alebo nadojčiť a prebaliť malé deti.

Počas trhov sa každý deň koná aj sprievodný kultúrny program , ktorého súčasťou sú hudobné a divadelné predstavenia. Koncerty na námestí Piazza Walther sa budú konať vždy v sobotu av nedeľu popoludní, na druhý sviatok vianočný, Nový rok a Tri kráľa.

Detský program na vianočných trhoch v Bolzane.
zdroj: familygo.eu

Ponuka stánkov

Viac ako 80 drevených vianočných stánkov ponúka každý rok veľmi pestrý sortiment. Jeho súčasťou sú mnohé typické miestne produkty , ktoré sa môžu stať zaujímavým vianočným darčekom, od vynikajúcich syrov cez plstené šľapky až po alpské bylinky a produkty z nich. K videniu sú aj ukážky tradičných ľudových remesiel.

Pokiaľ ide o typické pochutiny, využite to, že Bolzano v sebe dokonale mieša taliansku a nemeckú kuchyňu . Na trhoch tak môžete počas jedného dňa ochutnať tradičnú štrúdľu, slaninu, varené víno i perníčky, rovnako ako bombardino a aperol. Typickým tunajším dezertom je Zelten, ktorý je kombináciou mandlí, vlašských a píniových orieškov.

Vianočné trhy sa konajú aj na niekoľkých menších námestiach v bezprostrednej blízkosti námestia Walther, napríklad na Piazza Domenicani, Piazza del Municioio alebo Rathausplatz aj v parku pred hlavnou vlakovou stanicou.

Sviatočná otváracia doba
24.12.2023: 10.00 -14.00
25.12.2023: zatvorené
31.12.2023: 10.00 – 18.00
1.1.2024: 12.00 – 19.00

Adventné trhy na námestí Walther.
zdroj: mercatini-di-natale.bz.it

Ako sa dostať do Bolzana?

Vzhľadom na vzdialenosť je vhodnejšie do Bolzana vyraziť buď na dva dni , alebo ho zaradiť do itinerára vášho pobytu v talianskych Alpách . Cesta z Prahy do Bolzana trvá autom 7-7,5 hodiny , z Ostravy je to viac ako 9 hodín.

Centrum mesta je pre osobnú dopravu uzavreté, vjazd majú povolený iba vozidlá so špeciálnym oprávnením. Vzhľadom na to je vhodné zaparkovať na dobre značených parkoviskách na okraji mesta a do centra ísť mestskými autobusovými linkami.

Kde zaparkovať?

  • Fiera Bolzano (1300 miest) – na parkovisko jazdí z centra autobus každých 15 minút
  • Bolzano Centro vo Via Mayr Nusser (1200 miest) – 5 minút chôdze od námestia Piazza Walther

Hľadáte adventné trhy v zahraničí, ktoré by sa dali pohodlne absolvovať počas jednodňového výletu? Vyrazte do Drážďan. Všetko dôležité vám prezradíme v článku o drážďanských adventných trhoch .

Najrýchlejšia cesta autom z Prahy do Bolzana

Choďte po diaľnici D5 smer Plzeň až na hraničný priechod Rozvadov, ďalej po diaľnici A93 smer Mníchov. Pokračujte po diaľnici A9 cez Mníchov a potom po diaľnici A8 a A93 na hraničný priechod Kufstein s Rakúskom.

Po E45 pokračujte do Innsbrucku, tu sa napojte na diaľnicu A13 a pokračujte na diaľničný prechod Brenner s Talianskom. Odtiaľ choďte po diaľnici A22 až do Bolzana. Dĺžka 662 km , predpokladaný čas 7 ha 17 min .

Verejná doprava do Bolzana

K ceste na vianočné trhy v Bolzane môžete využiť aj autobusovú linku z Prahy, napríklad z terminálov Florenc, Zličín, Čierny Most alebo Na Kniežacej. Ceny lístka pre dospelého sa pohybujú v rozmedzí 800 Kč až 1600 Kč v závislosti od dátumu a času objednania i vyťaženosti konkrétneho spoja.

Ak preferujete cestu vlakom , najlepšie je dôjsť do Mníchova, odkiaľ jazdí každý deň do Bolzana hneď niekoľko priamych spojov.

V neposlednom rade môžete využiť aj ponuky zájazdov , ktoré organizujú cestovné kancelárie . Medzi ponukami nájdete aj zájazdy za vianočnými trhmi v Bolzane, ktoré zahŕňajú aj návštevu tunajšieho archeologického múzea, kde sa nachádza „ľadový muž“ Ötzi.

Ľadový muž v archeologickom múzeu v Bolzane.
zdroj: bolzanodintorni.info

Zaujímavé miesta v Bolzane

Bolzano je veľmi krásne mesto s množstvom historických pamiatok, ktorého prednosťou je, že ho možno veľmi dobre prejsť celej pešo. Navyše je zo všetkých strán obklopené horami, ktoré sú v zimnom období krásne zasnežené, čo len prispieva k vytvoreniu kúzelnej vianočnej atmosféry.

Námestie Walther

Samotné námestie Waltherplatz alebo Piazza Walter, kde sa adventné trhy odohrávajú, je veľmi malebné. Námestie bolo pomenované podľa sochy stredovekého minnesängra Walthera von der Vogelweide. Na námestí aj v jeho okolí sa nachádza hneď niekoľko historických pamiatok.

V južnej časti námestia sa nachádza gotická katedrála Duomo di Bolzano, po slovensky katedrála Nanebovzatia Panny Márie, s pôsobivo vzorovanou škridlovou strechou. Neprehliadnuteľná je aj krásne zdobená fontána v strede námestia.

Juhotirolské archeologické múzeum

Neďaleko námestia Walther môžete navštíviť archeologické múzeum s mnohými zaujímavými expozíciami. Hlavnou atrakciou múzea je „ľadový muž“ Ötzi, ktorý bol nájdený v roku 1991 v Ötztalaských Alpách na hranici medzi Talianskom a Rakúskom. Jedná sa o najstaršiu známu európsku prirodzenú múmiu človeka. Predpokladá sa, že Ötzi žil medzi rokmi 3400 až 3100 pred nl

Zasnežený hrad Maretsch.
zdroj: spuntidiviaggio.it

Hrad Maretsch

V okolí Bolzana sa nachádza hneď jedenásť hradov. Najbližšie, v severnej časti mesta, nájdeme hrad Maretsch alebo Mareccio. Bol založený v 13. storočí, dnešná podoba pochádza z renesančnej prestavby v 16. storočí.

Lanovka na Renon

Z Bolzana do okolitých hôr vedú hneď tri rôzne lanovky – Renon, Colle a San Genesio. Najpôsobivejšia je lanovka Renon, ktorá vedie z centra mesta na rovnomennú náhornú plošinu v nadmorskej výške 1222 m nm, odkiaľ je nádherný výhľad na celé mesto i okolie.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu