Vianočné hry pre deti aj dospelých, na von aj na doma. Hrajte sa a smejte sa, o tom Vianoce sú!

Hľadáte vianočné hry pre deti na von alebo na doma?

Premýšľate, čo sa s deťmi zahrať v škole alebo na vianočnom večierku?

Potom sa inšpirujte výberom vianočných hier, ktoré si môžete vyskúšať, či už ste malí alebo veľkí.

Vianočné hry na von

Na hranie sú jednoducho ideálne biele Vianoce. Pokiaľ máte práve za oknami hromady snehu, obliekajte sa a vyrazte von. Ponúka sa mnoho možností, ako vonku stráviť popoludnie. Okrem tých klasických, ako je sánkovanie, bobovanie a robenie anjelikov do snehu, si môžete pobyt na čerstvom vzduchu spestriť hrou.

Súťaž o najkrajšieho snehuliaka

Postaviť snehuliaka už je nuda? Pripravte súťaž o najkrajšieho snehuliaka! Môžete využiť staré klobúky, handry, šály, ozdoby, ale aj obyčajné vodovky a v podstate čokoľvek. Ako bude snehuliak vyzerať, je už iba na vás. Na konci vyberte porotcov a obodujte hotových snehuliakov.

Snehuliak hrajúci na mobile dozaista nejaké vianočné hry, s cylindrom a šálom.
Zdroj: homehacks.co

Hádzanie kruhov na soba

Máte doma ľahké plastové krúžky? Kúpte čelenku so sobími parohmi a vyberte soba. Ostatní na neho hádžu krúžky a on sa ich snaží chytiť na parôžky. Táto hra sa dá hrať aj vo dvojiciach. Vyhráva sob, ktorý pochytal najviac krúžkov.

Pred hrou sa presvedčte, že krúžky sú skutočne ľahké a nemôžu sobom ublížiť.

Guľovačka alebo vybíjaná

Klasická guľovačka nikdy neomrzí. Môže byť ale trochu chaotická. Pre lepšiu prehľadnosť môžete skúsiť vybíjanú v snehovom podaní. Zasiahnutý odchádza, posledný vyhráva. Stanovte vopred pravidlá, aby nedošlo k hádzaniu zmrznutých gulí alebo gulí obsahujúcich kameň.

Skvelou zábavou na voľnú chvíľu môžu byť aj vianočné hádanky a rébusy. Inšpirujte sa.

Vianočné hry na besiedku a do školy

Posledné dni pred Vianocami sa nechce učiť nikomu. Spestrite si dni v škole hrami alebo nacvičte s deťmi predstavenia pre rodičov.

Besiedkové predstavenie školských detí v prezlekoch za Santu, elfov a soby predvádzajúce vianočnú hru
Zdroj: lomondschool.com

Pohybové pexeso

Rozdeľte deti do dvojíc. Každá dvojica bude mať dohodnutý rovnaký pohyb. Jedno dieťa alebo dvojica postupne ukazujú na deti, ktoré predvádzajú pohyb. Akonáhle nájdu dvoch, ktorí ho majú rovnaký, našli rovnaký pár pexesa. Nájdený pár odchádza na kraj. Hra končí, keď dôjde pexeso.

Mačička

Posaďte deti do kruhu. Jedno vyberte, to bude mačička. Bude napodobňovať správanie líškajúcej sa mačky, ktorá sa snaží, aby ju niektoré z detí pohladilo. Účelom hry je, aby sa deti vydržali nesmiať, zatiaľ čo sa ich mačička snaží rozosmiať.

Kto som

Napíšte ceduľky s vianočnými postavami alebo predmetmi a nalepte ich deťom na chrbát tak, aby nevedeli, čo tam majú. Vzájomne sa medzi sebou musia opýtať, kto alebo čo sú. Akonáhle si budú myslieť, že vedia, prídu za vami a pokúsia sa hádať.

Nacvičenie divadla na vianočnú besiedku

Najčastejšie sa v rámci školských a predškolských besiedok nacvičuje s deťmi divadlo alebo koleda poňatá ako príbeh či inak doplnená pohybom. Vyberte vianočný príbeh alebo rozprávku, rozdeľte roly, prichystajte masky a môžete hrať.

Traf sa snehuliakovi do pusy

Vyrobte si z kartónu (alebo pre ešte lepší efekt z kartónových krabíc) snehuliaka. Veľkosť je na vás. Namiesto úst mu vyrežte veľký otvor. Ďalší veľký otvor vyrežte pri zemi. Cieľom hry bude, aby sa deti trafili loptičkou snehuliakovi do úst. Obmieňať hru môžete ľubovoľne, napríklad každý bude mať tri pokusy alebo každý tím inak farebné loptičky a pod.

Snehuliak z kartónu s dvoma otvormi na vhadzovanie guličiek
Zdroj: intheleafytreetopsthebirdssing.blogspot.com

Vianočné hry pre deti

Doma môžete hrať s deťmi hry, ktoré nie sú pre tak veľký počet ľudí. Alebo vymyslieť nejakú pokojnejšiu zábavu, ktorá zapojí deti do vianočných príprav.

Perníkový domček – pečenie a zdobenie

Upečte si s deťmi perníkový domček! Akurát perníčky nevykrajujte malými vykrajovačmi, ale pripravte si ho na plech. Z neho po upečení podľa papierových šablón, ktoré si pripravíte podľa požadovanej veľkosti, vykrojíte steny a strechu.

Tieto dosky zlepíte pomocou cukru a môže začať zdobenie. Čím staršie deti máte, tým dokonalejšie stavby vám môžu vzniknúť. Vykrojili ste domček s oknami? Umiestnite dovnútra LED sviečku na baterky a budete mať jedinečnú vianočnú dekoráciu!

Na túto aktivitu sa vám bude hodiť recept na perníčky a zdobenie.

Hádaj predmet

Hádanie predmetov je super hra nielen pre deti. Ten, kto háda, má zaviazané oči. Ostatní mu pripravia niekoľko vianočných predmetov, ktoré musia spoznať po hmate. Niekedy to môže byť veľmi ťažké. Záleží na tom, ako známy predmet zvolíte.

Nikdy nedávajte hádať ostré alebo inak nebezpečné predmety!

Hľadaj nos, snehuliaka

Táto hra sa dá hrať vonku aj doma. Prakticky ide o hru na schovávačku s mrkvou. Jeden sa nepozerá, ďalší schováva mrkvu niekde po dome alebo vonku v dohodnutom vymedzenom teréne. Akonáhle je schovaná, ten, čo sa nepozeral, hľadá. Keď nájde, môže schovávať on.

Hladný snehuliak

Hladný snehuliak je obdobou veľkého snehuliaka, ktorému sa dá triafať do pusy. Ide v podstate o škatuľu namaľovanú ako snehuliak, do ktorej urobíte otvor. Potrebovať budete už len menšie polystyrénové alebo penové guličky, ktoré sa bude dieťa snažiť dostať do otvoru a nakŕmiť tak snehuliaka. Alebo triafať, záleží na veku. Táto hra je vhodná pre batoľatá a predškolákov.

Škatuľa s obrázkom hlavy snehuliaka, ktorý má namiesto úst otvor, do ktorého deti vkladajú penové guličky ako kŕmenie pre snehuliaka
Zdroj: culdesaccool.com

Vianočné hry na večierok pre deti i dospelých

Niektoré vianočné hry sa hodia na stretnutia, kde je veľké množstvo dospelých aj detí. Vianočné hry vás v tomto ohľade nesklamú. Baviť sa budú deti aj dospelí, každý po svojom, ale predsa spoločne.

Módna prehliadka

Aj dospelí sa môžu na vianočnom večierku dobre baviť. Veľmi vtipná je módna prehliadka. Nakúpte v second handoch lacné oblečenie a vytvorte si z neho vlastný jedinečný model. Rovnako tak nechajte ostatných, nech si vyrobia nevšedný kostým. Potom už stačí len vyhodnotiť, kto mal najkrajší alebo najvtipnejší model.

Súťaž v kreslení kolied

Táto hra sa hodí pre dospelých a väčšie deti, ktoré už vedia cielene kresliť. Každý si vyberie známu koledu a bez slov nakreslí obrázky tak, aby podľa nich ostatní spoznali, o akú koledu ide.

Vianočný kliešť alebo naopak zložená čiapka

Pri stretnutiach s mnohými ľuďmi sa dajú hrať aj hry na pozornosť. Baví dospelých a hlavne deti. Vyskúšajte vianočný kliešť! Jednať sa bude o ozdobený alebo pomaľovaný štipček na bielizeň, o ktorom sa bude vedieť, že je to kliešť. Cieľom je ho na niekoho nenápadne pripnúť, aby nezistil, že ho má. Na konci sa zisťuje, kto zostal nevedomky označený.

Iná podoba tejto hry spočíva v hre na čiapky. Každý zúčastnený musí dostať na hlavu santovskú čiapku. Ak je nedostatok santovských, môžete improvizovať s papierovými čiapočkami pre párty. Cieľom hry je zložiť si nenápadne čiapku tak, aby si to nikto nevšimol, že ju na hlave nemáte.

Pantomíma na vianočné témy

Rozdajte kartičky s vianočnými predmetmi alebo postavami. Teraz sa striedajte v predvádzaní toho, čo máte vyobrazené na kartičke. Nesmiete používať slová ani ceruzku a papier. Ostatní musia uhádnuť, čo predvádzate.

Vlastná dosková hra

Vytvorte si vlastné doskové hry! Potrebujete na to len bežné výtvarné potreby – štvrtky, ceruzku a fixky. Kocku a figúrky si požičajte z inej hry.

A ako môže taká hra vyzerať? Urobte cestu z políčok. Na niektoré políčka môžete nakresliť obrázky, ktoré budú mať zvláštny význam napr. hádzať znova, raz nehrať, čakať na šestku alebo sa vrátiť na štart a pod. Fantázii sa medze nekladú. Téma hry by mala byť vianočná. Môže to byť cesta Márie s Jozefom do Betlehema, alebo cesta Troch kráľov, ktorí by mohli na políčkach zbierať navyše dary alebo si vyrobte hru na Santovskú tému.

Ukážka doma vyrobené vianočné doskové hry
Zdroj: theyummyfactory.wordpress.com

Vianočná políčková hra s kartami

Klasickú políčkovú hru môžete ozvláštniť ešte kartičkami. Čo napríklad vianočná hra s dobrými a zlými kartičkami?

Čo budete potrebovať?

 • štvrtku alebo kartón
 • fixy alebo pastelky
 • kocku a figúrky
 • štvrtku alebo farebné papiere na odlíšenie dobrých a neposlušných kartičiek

Postup:

 1. Najprv si načrtnite trasu, kadiaľ povedú políčka. Trasa môže mať políčka ako štvorčeky, viesť kľukato po plániku alebo môže mať tvar ako vianočný stromček, ako vidíte na obrázku.
 2. Vyberte farby a vyfarbite niektoré políčka podľa toho, čo budú znamenať. Napr. zelená znamená vziať si dobrú kartičku, červená zlú. Na žltom políčku sa smie hádzať ešte raz, z modrej sa smiete posunúť vpred na ďalšiu modrú, z fialovej naopak späť na inú fialovú. Nevyfarbujte všetky, niektoré políčka nechajte voľné.
 3. Pripravte si kartičky. Nastrihajte si dve kôpky kartičiek. Môžete ich urobiť z farebných papierov, zeleného a červeného, alebo z bieleho a odlíšiť ich z druhej strany nápismi „Neposlušná karta“, „Dobrá karta“. Počet kartičiek je na vás, dôležité je, aby obe kôpky mali rovnako kartičiek.
 4. Teraz musíte vymyslieť na kartičky úlohy. Na zelené, dobré kartičky prídu úlohy, ktoré vás budú mať za úlohu posunúť v hre vpred. Príklady: „Našiel si zabudnutý vianočný darček, choď o tri polia vpred.“ alebo „Zakrič trikrát Hou hou hou a môžeš ísť o šesť polí vpred.“
 5. Na červené, neposlušné kartičky vymýšľajte úlohy, ktoré naopak budú v hre spomaľovať a posúvať vás späť. Napríklad: „Santovi utiekol sob. Musíš ho chytiť, preto jedno kolo nehráš.“ alebo „Rozbil si vianočnú ozdobu, choď o päť polí vzad.“
 6. Akonáhle budete mať kartičky a plánik pripravené, môžete sa pustiť do hrania.

Na kartičky môžete písať aj úlohy. Napr. „Zaspievaj vianočnú koledu.“ Pri splnení dotyčný hráč postúpi o niekoľko polí vpred, pri nesplnení zostane stáť alebo pôjde vzad. Popustite uzdu svojej fantázii.

Zdroj: vickymyerscreations.co.uk
Zdroj: vickymyerscreations.co.uk

Vlastná kartičková vianočná hra

Obdobou doskovej hry môže byť hra z jednotlivých kartičiek. Sem by sa veľmi hodila téma Troch kráľov.

Čo na to potrebujete?

 • štvrtku
 • nožnice
 • fixy alebo pastelky
 • kocku a figúrky

Ako na to?

 1. Nastrihajte si rovnaké kartičky, cca 30 – 40 kartičiek, záleží aj na počte hráčov, pre ktorých hru budete pripravovať.
 2. Stanovte počet hráčov a každému prideľte farbu. My budeme pre ilustráciu pripravovať hru pre troch hráčov – modrého, červeného a zeleného.
 3. Vyberte pre každého hráča tri kartičky (spolu 9) a nakreslite každému zlato, myrhu a kadidlo. Hotový obrázok obtiahnite príslušnou farbou tak, aby mal každý hráč tri dary vo svojej farbe.
 4. Vyberte niekoľko ďalších kartičiek, na ktoré napíšete úlohy. My sme vybrali: „hádžeš ešte raz“, „raz nehráš“, „čakáš na šestku“, „zaspievaj koledu“, „choď o tri miesta vpred“ a super kartičku „spadol ti dar do veľkej diery“, ktorá znamená, že ak má hráč už zozbieraný dar, musí ho položiť späť.
 5. Teraz kartičky obráťte na bielu stranu a zmiešajte ich s bielymi. Na jednu bielu napíšte štart.
 6. Vytvorte z nich cestu do kruhu, štart dajte na ľubovoľné miesto v kruhu. Tam pripravte figúrky a môžete začať hrať.
 7. Vyhráva ten, kto získa všetky tri dary svojej farby ako prvý. Môžete pre neho vytvoriť doprostred kruhu špeciálnu kartičku Betlehem.

Pokiaľ sa vám hra podarí a bude sa vám aj deťom páčiť, odporúčame si kartičky zalaminovať, aby vydržali opakované hranie.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu