Vianoce z Číny – ako nakupovať, na čo si dať pozor a ako najlepšie ušetriť

Chystáte sa nakupovať vianočné darčeky, ale nechcete míňať zbytočné peniaze navyše?

Baví vás lacno nakupovať, mať dopravu zadarmo a stále vyberať z nekonečného množstva produktov?

Pokiaľ sa vám zdá, že sú v našich obchodoch niektoré druhy tovaru zbytočne predražené, vyskúšajte pre zmenu tie čínske.

Už dávno neplatí, že to, čo sa objedná lacno z Číny, nemôže byť kvalitné. Vyskúšajte online nákupy z čínskych obchodov a presvedčte sa sami!

Prečo je tak populárne kupovať tovar z Číny?

Nakupovanie cez internet je obľúbené samo o sebe. Internetové obchody sa zameriavajú buď na konkrétny sortiment (detský tovar, elektronika, potraviny atď.), alebo na zmiešaný, kde zoženiete na jednom mieste skoro všetko.

dnes je online nakupovanie jednoduché a zvládne ho každý

Hoci slovenských e-shopov je naozaj veľa, nákupy zo zahraničia sú na dennom poriadku. Stali sa doslova koníčkom každého z nás. Dnes je bežné, že sa nemusíte obmedzovať iba na náš trh, ale môžete zháňať zaujímavý tovar aj za hranicami.

Nakupovať sa dá v podstate po celom svete a najpopulárnejšie sú práve nákupy z Číny, najmä z preverených e-shopov, ktorých zoznam vám tu predkladáme.

Obľúbené Čínske e-shopy pre online nákupy

 • Aliexpress
 • Alibaba
 • DealExtreme
 • DHgate
 • BangGood
 • Coolicool

Aké sú hlavné dôvody, prečo sa oplatí lacné nákupy z Číny?

1. Nízke ceny

Zásadným dôvodom je nízka cena tovaru, ktorú si ľudia často vyložia ako podozrivú, pretože predsa nie je možné, aby to bolo také lacné. Lenže ono to také lacné je, čínske obchody si vzájomne veľmi konkurujú a svoje ceny teda znižujú na minimum.

Cena čínskeho tovaru v slovenských e-shopoch u nás je bežné, že slovenské internetové obchody nakupujú tovar z čínskych zdrojov, ale konečná cena je oveľa vyššia. Dôvodom sú náklady za dovoz, DPH, CLO, záruka (24 mesiacov) a tiež náklady na reklamu.

2. Rozsiahly sortiment

Dá sa povedať, že ponuka produktov (tovaru) v čínskych obchodoch je obrovská a v podstate neobmedzená. Čínsky trh ide stále dopredu a oveľa ďalej ako iní výrobcovia. Zaoberajú sa nielen inováciou už existujúcich druhov tovaru, ale neustále prichádzajú s úplne novými výrobkami. Vďaka tomu je sortiment taký bohatý, že si z neho vyberú aj tí najnáročnejší.

3. Doprava zadarmo

Ak ste už niekedy čínsky internetový obchod navštívili, mohli ste si všimnúť, že doprava zadarmo platí pri prevažnej časti tovaru. Pokiaľ sa čudujete, ako je možné, že vám až z Číny môžu poslať balíček zadarmo, potom je to vďaka tomu, že sa objednávky posielajú hromadne. Tým môže predajca uplatniť tzv. hromadnú zľavu, ktorá umožňuje uplatniť dopravu zadarmo. Jedinou nevýhodou sú dlhé dodacie lehoty, najčastejšie až 4 týždne, u niektorých druhov tovaru dokonca aj dlhšie.

Ako nakupovať darčeky z Číny a nenechať sa napáliť?

O tom, že sú nákupy z Číny výhodné a môžete na nich ušetriť značné čiastky, nie je pochýb, ale musíte si dať pozor, od koho nakupujete. Dnes už neplatí, že by lacný tovar z Číny bol nekvalitný, avšak nie je tomu tak u všetkých predajcov. Pri takomto nákupe je dôležité ustrážiť 2 veci – hodnotenie predajcu a spätnú väzbu (tzv. feedback).

Hodnotenie predajcu
Ak sa vrhnete do nakupovania, strážte si, aby mal predajca naozaj dobré hodnotenie, ideálne viac ako 90 %. Pokiaľ je nižšie, radšej si vyberte niekoho iného. Nenechajte sa zlákať, ani keby tento tovar bol najlepší a vy ste ho naozaj potrebovali viac.

Pri každom hodnotení obvykle uvidíte národnosť a počet kusov, ktoré si hodnotiaca osoba objednala. Dá vám to teda prehľad o tom, ako sú spokojné s nákupom osoby z rôznych kútov sveta.

nákupy online nikdy neboli jednoduchšie

Nákup tovaru z Číny – výhody a nevýhody

Výhody Nevýhody
veľký výber lacného tovaru dlhšia dodacia lehota (až niekoľko týždňov)
nízke ceny tovar nad 22 eur sa musí dodaniť
doprava zadarmo u 90 % tovaru pri tovare nad 150 eur je nutné platiť clo
poistenie pri nedodaní tovaru návod je u väčšiny produktov len anglicky
(len pri platbe Paypal pri vybraných obchodoch) občasné komplikácie pri reklamácii tovaru

Nákup z Číny – internetové obchody

Naraziť môžete na množstvo čínskych obchodov, ktoré ponúkajú dopravu zadarmo na tovar, ktorý posielajú do Európy, ale len niektoré sú skutočne dôveryhodné. Najčastejším jazykom je angličtina, takže nie je problém sa v obchode zorientovať, prípadne si nechať stránku preložiť.

Ideálne je, keď si na začiatok najskôr overíte, aký je obchod dôveryhodný. Na to stačí malá pomôcka. Otvorte si google.cz, zadajte frázu „názov obchodu + review“ – príklad: Alibaba review.

Aliexpress (Aliexpress.com)

Zrejme najpopulárnejšie internetové trhovisko, kde zoženiete naozaj úplne všetko – elektroniku, oblečenie, topánky, kozmetiku, kabelky, hobby potreby atď. Zvláštnosťou je, že Aliexpress nie je sám o sebe obchodom, ale funguje ako zastrešenie rôznych obchodníkov, ktorí jeho prostredníctvom ponúkajú svoj tovar.

Pri každom nákupe je zaručený vzhľad ponúkaného produktu a garantované dodanie. Pokiaľ nastanú komplikácie, môžete žiadať o vrátenie peňazí späť. Vďaka Google prekladaču je Aliexpress k dispozícii aj v slovenčine, ale pokiaľ viete anglicky, držte sa radšej nakupovania v tomto jazyku.

Výhody Nevýhody
doprava zadarmo nepodporuje Paypal
veľký výber tovaru
hodnotenie zákazníkov

DealExtreme (dx.com)

Známy raj neznačkovej elektroniky a všetkých možných doplnkov, ktoré s ňou súvisia. Nakúpite tu za hubičku držiaky na telefóny, káble, rôzne konektory, LED žiarovky a pod.

Väčšina tovaru má dopravu zadarmo a web je možné dokonca prepnúť na slovenskú verziu. Obchod ponúka viac ako 300 000 výrobkov za skutočne skvelé ceny.

Výhody Nevýhody
doprava zadarmo málo nových výrobkov
mnohokrát preverený obchod
sklad v EÚ
možnosť PayPal platieb

Coolicool (coolicool.com)

Obľúbený a veľmi známy obchod, ktorý sa špecializuje na mobilné telefóny a všetko ich príslušenstvo. Ponuka je rozsiahla a na predaj sú mobily známych aj menej známych výrobcov – napr. Zopo, Doogee, Huawei, Lenovo a ďalší.

K tomu aj bohatá ponuka príslušenstva, ako sú obaly, nabíjačky, slúchadlá atď. E-shop ponúka dokonca aj produkty spoločnosti Xiaomi, ktorá sa stala konkurenciou iPhonu a Samsungu. Vďaka skladu v Európe nemusíte platiť ani DHP či clo. Cena, ktorá sa vám v e-shope ukazuje, je konečná.

Výhody Nevýhody
doprava zadarmo neprehľadný e-shop
široká ponuka mobilov
sklad v EÚ

Banggood (banggood.com)

Ďalší internetový obchod, kde splašíte všetok možný tovar z Číny – oblečenie, mobily, hračky a pod. Zaujímavá je ponuka RC modelov s doplnkami (batérie, ovládače, …) či príslušenstvo k mobilom.

Výhodou je, že má tento obchod sklad aj v EÚ, takže nie je nutné platiť clo a ešte máte dopravu zadarmo. O Banggood sa hovorí, že je to len väčšia verzia DealExtremu. Veľkým plusom sú reálne fotky produktov.

Výhody Nevýhody
doprava zadarmo minimum predajných akcií
platby cez PayPal
sklad v EÚ
reálne fotky produktov

Alibaba (alibaba.com)

Uznávaný server, ktorý je skôr B2B tržnicou umožňujúcou stretnutie ponúkajúcej strany s dopytujúcou stranou. Skrátka je to online trhovisko, ktoré slúži odberateľom a dodávateľom, prípadne výrobcom z celého sveta, na spoluprácu.

Na výber sú tu milióny výrobkov, služieb aj súčiastok. Ku každému výrobku či službe máte informácie vypracované do detailu, a pokiaľ máte inú otázku, môžete skontaktovať výrobcu či dodávateľa priamo.

DHgate (dhgate.com)

Čínske internetové trhovisko, ktorým DHgate bezpochyby je, ponúka veľké množstvo tovaru mobilných telefónov, vrátane príslušenstva, ďalej športové oblečenie a rôzne doplnky, hračky, šperky a mnoho ďalších. Samozrejmosťou je aj doprava zadarmo u väčšiny tovaru.

Podmienky pre platbu cla a DPH pri objednávkach z čínskych internetových obchodov

 • Celková hodnota zásielky nepresahuje 22 eur – tovar je oslobodený od cla aj DPH
 • Celková hodnota zásielky presahuje 22 eur a zároveň nepresahuje 150 eur – tovar je oslobodený od cla, ale vymeria sa DPH (21 % z celkovej hodnoty zásielky)
 • Celková hodnota tovaru presahuje 150 eur – je vymerané clo (výška cla je závislá od typu tovaru – jeho sadzobným zaradením) aj DPH
 • Celková hodnota tovaru = hodnota tovaru + poštovné a balné + poistenie prepravy.

V mnohých prípadoch posielajú predajcovia tovar zadarmo (shipping free), takže je možné, že zásielka nebude poistená. Potom stačí na výpočet cla a DPH iba hodnota objednaného tovaru.

Pár tipov na záver

 • Naučte sa namiesto platobnej karty používať radšej PayPal. Vyhnite sa zadávaniu platobných údajov z vašej kreditky na weboch, ktoré nepoznáte alebo sú nedôveryhodné.
 • Pokiaľ nakupujete často, je lepšie si zriadiť zvláštny bankový účet a k nemu aj platobnú kartu, ktorú budete používať len na nákupy v čínskych obchodoch.
 • Počítajte s tým, že doba dodania môže byť dlhá. Niekedy sa predĺži oveľa viac vďaka zdržaniu zásielky na colnici.
 • Ak vám nejaký tovar dorazí poničený alebo dokonca vôbec, na nič nečakajte a hneď kontaktujte daného obchodníka. Ten väčšinou zašle obratom zadarmo nový kus rovnakého tovaru.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu