Spoznajte, ako vyzerá Nový rok v Ázii. Pokrmy z ryže, obálky s peniazmi aj dopravné zápchy

Lunárny Nový rok je jedným z najdôležitejších sviatkov v kultúrach východnej a juhovýchodnej Ázie.

Oslavy obvykle trvajú niekoľko dní, nie iba hodín, ako je to v prípade nášho Silvestra.

Kedy začne budúci nový lunárny rok?

Čo v sebe ukrýva červená obálka?

Aké pokrmy nesmú chýbať na novoročnom stole?

To všetko a ešte oveľa viac vám prezradíme na nasledujúcich riadkoch.

Dátum lunárneho Nového roka

V Číne, Severnej a Južnej Kórei, Malajzii, na Filipínach, v Indonézii, Vietname, Mongolsku, Singapure a Brunei je Nový rok niekoľkodňovým sviatkom.

Kedy je lunárny Nový rok?

Sviatok začína prvým novoluním lunárneho kalendára a končí prvým splnom lunárneho kalendára o 15 dní neskôr. Lunárny kalendár je založený na cykloch Mesiaca, takže dátumy sviatku sa z roka na rok mierne líšia, podľa západných kalendárov začína niekedy medzi 21. januárom a 20. februárom.

Zatiaľ čo slnečný rok, teda doba, za ktorú Zem obehne okolo Slnka, trvá približne 365 dní, lunárny rok alebo dvanásť splnových cyklov Mesiaca, trvá zhruba 354 dní.

Rovnako ako v židovskom lunisolárnom kalendári je v týchto kultúrach mesiac stále definovaný Mesiacom, ale pravidelne sa pridáva mesiac navyše, aby sa priblížil slnečnému roku.

K prvému januáru sa viaže tiež množstvo pranostik. Objavte tie najznámejšie pranostiky na Nový rok .

Znamenie lunárneho roka

V ázijských kultúrach existuje dvanásť zvierat zverokruhu, pričom každý rok je reprezentovaný iným zvieraťom. Ázijský zverokruh je tak opakujúci sa cyklus dvanástich rokov.

Poradie zvierat údajne súvisí so závodom Nefritového cisára. Podľa tejto legendy usporiadal čínsky cisár závod, aby určil, ktoré zvieratá budú mať česť byť zaradené do nového kalendára. Do cieľa sa zvieratá dostali v tomto poradí – krysa, byvol, tiger, zajac, drak, had, kôň, koza, opica, kohút, pes a prasa.

Zatiaľ čo podľa čínskeho kalendára je rok 2023 rokom zajaca. Vo Vietname je rokom mačky, pretože Vietnamci uctievajú miesto zajaca mačku.

Nasledujúca tabuľka znázorňuje dátum lunárneho Nového roka v nasledujúcich 10 rokoch.

Rok Dátum lunárneho Nového roka Znamenie zverokruhu
2023 22. januára 2023 Zajac
2024 10. februára 2024 Drak
2025 29. januára 2025 Had
2026 17. februára 2026 Kôň
2027 6. februára 2027 Koza
2028 26. januára 2028 Opica
2029 13. februára 2029 Kohút
2030 3. februára 2023 Pes
2031 23. januára 2031 Prasa
2032 11. februára 2032 Krysa
2033 31. januára 2033 Byvol

Tradícia a jedlá lunárneho Nového roka

Každá kultúra oslavuje Nový rok trochu inak, a to rôznymi jedlami a tradíciami, ktoré symbolizujú prosperitu, hojnosť a pospolitosť. V rámci príprav na Nový rok sa domy dôkladne upratujú, aby sa zbavili nepriaznivých duchov, ktorí sa mohli nahromadiť počas starého roka. Upratovanie má tiež otvoriť priestor pre dobrú vôľu a šťastie.

V niektorých domácnostiach sa konajú rituály, pri ktorých sa predkom ponúkajú jedlo a papierové ikony. Iné vyvesujú pred domami a vo vnútri domov červený papier a transparenty s kaligrafickými odkazmi. Starší ľudia rozdávajú deťom obálky s peniazmi.

Znak Fu ako symbol šťastia.
zdroj: cctv.com

Jedlo hrá počas osláv lunárneho Nového roka zvláštnu úlohu a mnoho potravín má symbolický význam pre šťastie a prosperitu. Najčastejšími pokrmami sú tie pripravené z lepkavej ryže, ktorá predstavuje spolupatričnosť.

Počas mongolského lunárneho Nového roka, ktorý sa nazýva Tsagaan Sar, sa napríklad podáva tsagaalga, zmes tvarohu, ryže a hrozienok. Mlieko sa v mnohých miestnych pokrmoch používa aj kvôli symbolike jeho bielej farby, ktorá má očistiť to, čo je tmavé, ako to robí mesiac v noci.

Novoročné obálky s peniazmi

Lunárny Nový rok je tiež často spojený s rozdávaním peňazí. V čínskej kultúre rozdávajú rodičia svojim deťom a starším ľuďom pre šťastie červené obálky, v mandarínčine nazývanej hong bao a v kantončine lai see, obsahujúce peniaze.

Vo Vietname sa do červených obálok zvaných tiền mừng tuổi vkladajú peniaze aj s prianím úspechu a dlhovekosti. Pôvodne ich starší ľudia dávali deťom, ale dnes ich Vietnamci môžu dať komukoľvek bez ohľadu na vek.

V Kórei dávajú starší členovia rodiny deťom novoročné peniaze zvané sebaet don, ktoré sa rozdávajú v tradičných bielych hodvábnych vreckách alebo obálkach.

Kórejské deti dostávajú novoročné obálky.
zdroj: hankookilbo.com

Čínsky Nový rok

Predpokladá sa, že čínsky Nový rok pochádza z doby dynastie Šang v 14. storočí pred nl Bola to príležitosť osláviť úrodu, uctiť bohov a požiadať o dobrú úrodu v najbližších časoch. Za vlády Mao Ce-tunga boli oslavy čínskeho Nového roka zakázané a krajina sa oficiálne riadila gregoriánskym kalendárom.

Koncom 20. storočia začala byť tradícia rešpektovaná. V roku 1996 Čína zaviedla v čase lunárneho Nového roka týždennú dovolenku, aj keď sviatok sa oficiálne nazýva Festival jari alebo tiež Sviatky jari.

Oslavy sú spojené s veľkým cestovaním, stovky miliónov ľudí sa vydávajú domov, aby mohli osláviť príchod nového roka s rodinou.

Typický novoročný dračí tanec.
zdroj: chinahighlights.com

Ako posledný chod silvestrovskej večere sa obvykle podáva ryba, ktorá má zaistiť šťastie. V mandarínčine sa slovo „yú“ alebo „ryba“ vyslovuje rovnako ako slovo „prebytok“ alebo „hojnosť“. Podobne v kantončine slovo „gam“ znie rovnako pre označenie „mandarínky“ aj „zlata“, mandarínky tak na stole nesmú chýbať.

Nový rok v Číne je zakončený slávnosťou lampiónov, ktorá sa oslavuje posledný deň novoročných osláv. Záver sviatku sprevádzajú sprievody, dračie a levie tance, hry a ohňostroje.

Zaujíma vás, ako vyzerá dračí tanec? Prečítajte si viac o tom, ako sa oslavuje čínsky Nový rok.

Vietnamský Nový rok

Pri vietnamských oslavách tohto sviatku sa domy zdobia kumquatmi a kvetmi, ako sú chryzantémy, orchidey a červené gladioly. Rovnako ako v Číne sa počas sviatku veľa cestuje, aby sa rodina mohla stretnúť a spoločne osláviť príchod nového roka.

Typický vietnamský novoročný stôl obsahuje tanier s piatimi druhmi ovocia na počesť predkov. Súčasťou osláv je často aj bánh chưng, ryžový koláč z mungo fazule, bravčového mäsa a ďalších ingrediencií zabalený do bambusových listov.

Typický vietnamský novoročný pokrm z ryže.
zdroj: dangcongsan.vn

Ako dezert sa podáva mứt tết, sladká pochúťka zo sušeného ovocia alebo pražených semienok zmiešaných s cukrom.

Ako sa oslavuje vietnamský nový rok, už viete. Čo ale vianočné sviatky? Zoznámte sa s tým, ako sa oslavujú vietnamské Vianoce.

Kórejský Nový rok

Rovnako v Kórei boli oficiálne oslavy lunárneho Nového roku v rokoch 1910-1945 zastavené, pretože krajina bola súčasťou japonského cisárstva. Oslavy Seollalu boli oficiálne obnovené až v roku 1989, hoci mnoho juhokórejských rodín začalo lunárny Nový rok oslavovať už skôr.

Teraz je Nový rok v Južnej Kórey trojdňový štátny sviatok, počas tejto doby sa ľudia vracajú do svojich rodných miest, aby navštívili rodinu. Tradične sa rodiny z celej Kórey schádzajú v dome najstaršieho mužského príbuzného, aby vzdali úctu predkom aj starším. Niektorí Kórejci obliekajú tradičný odev zvaný hanbok a hrajú tradičné hry, ako je napríklad yutnori.

Severná Kórea začala oslavovať Nový rok podľa lunárneho kalendára v roku 2003. Dovtedy sa Nový rok oficiálne oslavoval iba 1. januára. Severokórejčania sú okrem iného cez tento sviatok vyzývaní, aby navštívili sochy Kim Ir-sena a jeho syna Kim Čong-ila a priniesli im kvety.

Obe krajiny pri príležitosti tohto sviatku pripravujú jedlá, ako je tteokguk alebo polievka s nakrájanými ryžovými plackami a pokrm z piatich rôznych druhov obilia.

Rozdiely aj podobnosti v oslavách lunárneho Nového roka v rôznych krajinách približuje tiež nasledujúce video.

Lunar New Year's Celebration: Korea vs. China vs. Vietnam
zdroj: youtube.com

Pozdravy k lunárnemu Novému roku

Čínsky Nový rok je známy ako sviatok jari alebo Chūnjié, Kórejci mu hovoria Seollal a Vietnamci ho označujú ako Tết. Kultúry, ktoré oslavujú lunárny Nový rok, sa počas tohto sviatku navzájom zdravia rôznymi spôsobmi.

V mandarínčine je bežným spôsobom, ako popriať rodine a blízkym priateľom šťastný nový rok, Xīnnián hǎo, čo znamená novoročné dobro alebo dobrý nový rok. Ďalším prianím je Xīnnián kuàilè, čo znamená šťastný nový rok.

Tradičné pozdravy počas Tết vo Vietname sú Chúc Mừng Năm Mới alebo šťastný nový rok a Cung Chúc Tân Xuân, čo znamená láskavé prianie novej jari.

Juhokórejčania bežne prajú Saehae bok mani badeuseyo alebo nech sa ti v novom roku dostane veľa šťastia, zatiaľ čo Severokórejčania hovoria Saehaereul chuckhahabnida, čo sa prekladá ako blahoželáme k novému roku.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu