Do Chorvátska sa jazdí hlavne v lete, čo je škoda.
Hlavné mesto totiž v posledných rokoch organizuje jedny z najlepších adventných trhov na kontinente.
Vianočné trhy v Záhrebe tak rozhodne stoja za návštevu.
V článku sa dozviete, čo, kedy a kde sa bude konať.
Adventné trhy Zagreb
Chorvátske hlavné mesto je pretkané stredovekými uličkami , secesnými palácmi striedajúcimi sa s barokovými stavbami a zmesou neoklasicistickej kompozície a secesnej fantázie. Každý rok na konci novembra sa Záhreb doslova rozžiari.
Po príchode do mesta si budete pripadať, akoby ste vstúpili na filmové plátno. Ulice sú vyzdobené blikajúcimi svetielkami , námestia sú plné vianočných stromčekov a všade, kam sa pozriete, nájdete vianočnú výzdobu. Prvú adventnú nedeľu sa na Námestí bána Jelačića inštaluje obrovský vianočný strom a do centra diania sa dostáva vianočný trh.
Vianočné trhy v Záhrebe
Dátum konania: 30.11.2024 – 7.1.2025
Každý deň 10.00 – 19.00
Adventný jarmok v Zagrebe oslavuje úspechy. V rokoch 2016, 2017 a 2018 bol podľa European Best Destinations najlepším v celej Európe. Hlavný trh sa koná Námestie bána Jelačića , kde nájdete vianočný strom a kde sa zároveň odohráva sa kultúrny program.
Centrálna Bogovičevova ulica sa premení na skutočnú vianočnú ulicu s množstvom stánkov plných miestnych dobrôt, zatiaľ čo po celom starom centre mesta jazdí tematicky vyzdobená vianočná električka .
Na rozdiel od niektorých iných európskych mestách sa advent v Záhrebe neobmedzuje len na niekoľko hlavných námestí. Po celom meste sa nachádza okolo dvoch desiatok trhov, z ktorých každý má svoju jedinečnú tému a atmosféru. V podstate celé mesto je záhrebským vianočným trhom.
Celkom určite ochutnajte lahodné regionálne pokrmy, ako sú kobasice alebo domáce bravčové klobásy, sarma alebo kapustové listy plnené mletým mäsom, ryžou a korením, dusené v paradajkovej omáčke alebo vývare.
Zo sladkostí určite zájdite na štrukli alebo zapečené rolované cesto plnené tvarohom a kyslou smotanou a fritule alebo malé vyprážané guličky z cesta sypané práškovým cukrom a občas polievané čokoládou alebo karamelom. Všade sa samozrejme podáva varené víno či horúca čokoláda.
Ako vyzerali tunajšie vianočné trhy v minulom roku môžete vidieť na videu.
Objavte podobné tipy
Prečo navštíviť záhrebský vianočný jarmok?
Adventné stánky ponúkajú širokú škálu výrobkov, ktoré často súvisia s miestnymi tradíciami a kultúrou.
Nájdete tu dekoratívne ozdoby, sviečky, keramiku, šperky, vlnené šály a čiapky, hračky a mnoho ďalšieho.
Obľúbeným suvenírom sú ručne vyrezávané a maľované drevené hračky z oblasti Hrvatsko Zagorje. Toto remeslo, ktoré v 19. storočí vyvinuli dedinčania z obcí pozdĺž pútnickej cesty k svätyni Panny Márie Snežnej, je zaradené na zoznam nehmotného dedičstva ľudstva UNESCO.
Hračky z mäkkého dreva majú podobu píšťaliek, koní, kohútov, vtákov, motýľov, autíčok aj bábik. Mnohé z nich majú pohyblivé časti, ktoré vydávajú zvuk.
Okrem toho všade uvidíte licitar , všadeprítomný červený perník v tvare srdca, ktorý sa stal symbolom Chorvátska. História týchto pestro maľovaných perníkov siaha až do 13. storočia. Vtedy boli jedlým dezertom, ale dnes majú predovšetkým dekoratívnu funkciu, aj ako vianočné ozdoby v chorvátskych domácnostiach.
Zaujíma vás, čo robili Chorváti o advente a Vianociach v minulosti? Zistíte to v článku o tom, ako vyzerajú chorvátske Vianoce .
Adventný Záhreb pre deti
Mesto si pripravilo program aj pre deti, ktoré sú nadšené z vianočných svetiel a výzdoby, tešia sa na Ježiška a na darčeky. Práve pre nich je určená špeciálna prechádzka starým mestom v jeho vianočnom vydaní. Prechádzka sa koná každý deň o 10.00 a o 16.00, trvá približne hodinu a je nutná predchádzajúca rezervácia.
Príbehy, ktoré začujú, budú lákať ich fantáziu, takmer zabudnuté staré vianočné tradície, tie, ktoré miestni obyvatelia dodržiavajú, aj tie najnovšie. Nechýba ani darček na rozlúčku
Korčuľovanie dnes patrí k adventným tradíciám v každom väčšom meste. Pokiaľ bude počasie naklonené, klzisko nájdete na námestí Kráľa Tomislava . Ďalšou deťmi obľúbenou atrakciou je živý betlehem pred záhrebskou katedrálou.
V centre Donji Gradu, v dolnej časti mesta, sa nachádza romantický park Zrinjevac . Bude tu zriadená hudobná sála, kde si môžete vypočuť a pobrukovať vianočné koledy, a konať sa tu budú aj divadelné predstavenia a ďalší program.
Ako sa dostať do Zagrebu?
Česi sú zvyknutí jazdiť do Chorvátska prevažne autom . Cesta do Záhrebu je rýchlejšia ako do atraktívnych prímorských destinácií.
- Cesta z Brna: choďte smer Mikulov, v Rakúsku smer Viedeň a Štajerský Hradec, pri meste Leibnitz prejdete hranice so Slovinskom, pokračujte k mestám Maribor a Ptuj, ďalej po A4 do Chorvátska, ďalej po A2 cez mestá Krapina a Zabok do Zagrebu. Dĺžka trasy 512 km, predpokladaná doba jazdy 5 hodín a 28 minút.
- Cesta z Prahy: ak nechcete ísť cez Brno, možno ísť cez České Budějovice , Linc a Štajerský Hradec, kde trasy stretávajú. Dĺžka trasy 647 km (o 50 km menej, než keby ste išli cez Brno), predpokladaná doba jazdy 7 hodín a 6 minút .
Z Českej republiky nejazdia do Zagrebu priame vlakové ani autobusové linky. Cestovné kancelárie o tom vedia a organizujú predvianočné zájazdy. Mrknite sa na ich ponuku, určite nájdete výlet podľa svojho gusta. Z verejnej dopravy sú dostupné iba lietadlá z viedenského letiska. Dĺžka letu je 45-55 minút.
Lákajú vás adventné trhy južných krajín, kde sa nemusíte obávať mrazov? Zájdite na vianočné trhy do Barcelony .