Aké budú tento rok adventné trhy v Štokholme? Program a dôležité informácie na jednom mieste

Láka vás advent vo Švédsku?

Navoďte si tú pravú predvianočnú atmosféru s perníčkom v jednej ruke a šálkou teplého glöggu v druhej.

Nechajte sa očariť vianočnými trhmi v Štokholme.

Na čo všetko sa môžete tešiť?

Adventné trhy Štokholm

Jedným z najlepších spôsobov, ako spoznať vianočné tradície danej krajiny, je navštíviť miestny adventný trh. V Štokholme je na výber hneď niekoľko. Najznámejším miestom je Gamla Stan na ostrove Stadsholmen, kde sa pri tejto príležitosti koná najväčší vianočný jarmok v Štokholme.

Pozadu nezostáva ani ostrov Djurgarden , kde sú kráľovské záhrady Rosendal posiate stánkami s remeselnými výrobkami. Tí športovejšie založení si môžu korčuľovať pod holým nebom na klzisku v parku Kungstradgarden.

Môžete tu ochutnať švédske sezónne pochúťky, nakúpiť krásne ručné výrobky a vianočné ozdoby a samozrejme stretnúť Santu.

Vianočný jarmok v centre Štokholmu.
zdroj: christmasmarketsineurope.com

Vianočné trhy Gamla Stan

11.00 – 18.00

Program štokholmského adventného jarmoku

Vianočný trh Stortorget v Starom Meste (Gamla Stan) je trh, ktorého história siaha až do stredovek u, presnejšie do polovice 14. storočia.

Medzi ikonickými budovami na návštevníkov čaká štyridsaťjeden stánkov, v ktorých sa predáva všetko od keramiky po drobné kováčske a iné remeselné výrobky , ale aj klobásy, sladkosti, varené víno a mnoho ďalšieho.

Plánok adventného jarmoku v Starom meste.
zdroj: stortorgetsjulmarknad.com

Vianočné trhy v skanzene

10.00 – 18.00

Štokholmský skanzen ľuďom odkrýva históriu a tradíciu Švédska . Pred Vianocami zoznamuje návštevníkov s vianočnými zvykmi . Príďte sa pozrieť aj vy. Nakúpite tu všetko od dremeselných výrobkov až po pečivo, domáce sviečky a drobné vianočné darčeky.

Nechýba ani množstvo občerstvenia, varené víno a pražené mandle. Každý deň budete mať tiež možnosť zatancovať si okolo vianočného stromu na námestí Bollnästorget a zaspievať si švédske koledy.

Vstupné: Dospelí 245 SEK, študenti a seniori 225 SEK, deti do 15 rokov 70 SEK

O švédskych vianočných tradíciách sa dočítate aj na našom webe. Spísali sme ich pre vás do článku Ako sa oslavujú švédske Vianoce .

Vianočný jarmok vo Wintervikerne

11.00 – 16.00

Wintervikern je areál niekdajšej továrne na dynamit , v ktorom dnes funguje kaviareň a reštaurácia. Tiež tu prebiehajú svadby a iné oslavy. Od minulého roka sa v areáli konajú aj vianočné trhy v Štokholme.

Na návštevníkov čaká úžasná zmes päťdesiatich výrobcov, dizajnérov, remeselníkov a umelcov . Nájdete tu všetko od umenia, módy, keramiky, šperkov až po bytové dekorácie a mnoho ďalšieho.

Plagát na vianočný jarmok.
zdroj:theothersidemarket.com

Adventné trhy na zámku Taxinge

10.00 – 18.00

Nádherné trhy sa konajú aj v okolí hlavného mesta Švédska. Zámok Taxing e sa nachádza v meste Nykvarn a tamojší vianočný jarmok patrí k najväčším v celej krajine, svoje ručne vyrábané výrobky tu predáva viac ako sto tridsať najlepších švédskych remeselníkov .

Urobte si čas na prechádzku a prehliadku ich úžasných výrobkov a vyriešte svoje vianočné nákupy počas jediného dňa. Nech už vás zaujíma akýkoľvek druh remesiel, tu si prídete na svoje.

Nájdete tu domáce syry, údeniny, džemy, šunku, chlieb, slanečky, lososa a ďalšie dobroty spojené so švédskymi Vianocami.

Adventné koncerty v Štokholme

V Štokholme prebehne množstvo vianočných koncertov. Tu sú niektoré z nich.

  • Sissels Jul 2023 – 27.11.2023, Göta Lejon, Štokholm
  • Vianočný koncert Štokholmskej filharmónie – 14.12.2023 – 16.12.2023, Konserthuset Štokholm
  • Anders Ekborg: Pokojné Vianoce – 22.12.2023, Vasateatern, Štokholm

K Vianociam neodmysliteľne patria pečivo. Nie ste na sladké? Mrknite sa na naše recepty na slané cukroví . Pochutnáte si napríklad na sadlových kolieskach.

Čo vidieť v Štokholme?

V Štokholme je rad pekných pamiatok. Škandinávska architektúra sa od našej dosť líši, a tak je čo objavovať.

Štokholmská radnica

Radnica pochádza z prvej polovice 20. storočia. Je známa po celom svete, pretože sa tu každoročne udeľujú Nobelove ceny (okrem Nobelovej ceny za mieru, tá sa udeľuje v Nórsku). V radnici sa organizujú komentované prehliadky. Začínajú vždy o celej hodine, prvá vychádza o 10:00, posledná o 15:00.

Kráľovský palác

V historickej časti mesta menom Gamla Stan sa nachádza obrovský kráľovský palác. Vládnuci rod v ňom nežije, a tak je interiér prístupný návštevníkom. V novembri a decembri je otvorené každý deň od 10 do 16 hodín. Vstupenky si môžete kúpiť na mieste aj s predstihom na internete.

Riddarhuset (Dom šľachty)

Ako sa žilo škandinávskej šľachte sa dozviete aj Riddarhusetu, menšom paláci holandskej archiktektúry. Na prehliadku môžete prísť od 11 do 12 hodín.

Pohľad na zimné Štokholm.
zdroj visitstockholm.com

Skanzen

O skanzene už bola reč v súvislosti s vianočnými trhmi. Na rozdiel od Kráľovského paláca s Domu šľachty sa v ňom dozviete, ako sa predtým žilo obyčajným ľuďom.

Vasamuseet (Múzeum Vasa)

Zaujíma vás vojnová história? V múzeu Vasa si prezriete bojovú loď zo 17. storočia. Tá bohužiaľ stroskotala kvôli strojárskej chybe. V zimnej sezóne je otvorené denne od 10 do 17 hodín, v stredu sú návštevnícke hodiny predĺžené až do 20 hodín. Vstupenky sa dajú kúpiť na mieste aj cez internet, deti a mládež do 18 rokov majú vstup zadarmo.

Nordiska Museet (Múzeum umenia a kultúry)

Prezrite si zbierku švédskych obrazov a nasajte históriu švédskej kultúry. Otváracia doba je každý deň od 10 do 17 hodín.

Keď už budete v Škandinávii, môžete sa zastaviť aj na vianočných trhoch v Kodani .

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu