Aké budú tento rok adventné trhy v Drážďanoch? Program a dôležité informácie na jednom mieste

Do hlavného mesta Saska mieria v dobe adventu tisíce Čechov.

Nie je sa čomu diviť.

Vianočné trhy v Drážďanoch patria medzi tie najkrajšie v celej Európe.

Vzhľadom na to, že ich tu nájdeme hneď niekoľko, vybrali sme sedem najlepších.

Mrknite sa, čo ponúka!

Adventné trhy Drážďany

Drážďanské vianočné trhy, známe po celom svete svojim jedinečným historickým kulisám patria nielen k najobľúbenejším, ale aj k najstarším trhom svojho druhu v Nemecku.

Po centre mesta je rozosiatych hneď sedem vianočných jarmokov , a návštevníci si tak môžu vyberať, či dajú prednosť prepracovanej variácii na klasický nemecký vianočný trh, krásne prevedenému jarmoku so stredovekou tematikou alebo trh venovanému medzinárodným dobrotám.

Mnoho zvykov a tradícií, ktoré sa týkajú Dresdner Striezelmarkt, hlavného adventného trhu v meste, navyše vychádza z miestneho priemyslu, ako je baníctvo, spracovanie dreva a hrnčiarstva.

Vianočné trhy Striezelmarkt

Kedy a kde sa všetko uskutoční?

Každý den od 10.00 do 21.00

Program drážďanských vianočných trhov

Pre mnohých je stále nesporne najlepším vianočným trhom v Drážďanoch Striezelmark t, ktorý má takmer šesťsto rokov starú tradíciu, prvýkrát sa totiž konal už v roku 1434. Prejsť sa môžete námestím Altmarkt s početnými stánkami a nebude chýbať ani skvelý program.

Nájdete tu obchodníkov s tradičným umením Krušných ho r a množstvo drobných vianočných darčekov alebo tiež klasické nemecké klobásy bratwurst, langoše, varené víno či varené pivo. Všetky dobroty, remeselné výrobky, dekoráciu aj darčeky môžete vyberať v 233 predajných stánkoch.

Medzi slávnostné chvíľky patrí napríklad Stollen Festival (festival štôlne) alebo slavnoz zasvätená kominárovi zo sušených sliviek zvanému Pflaumentoffe l. K dispozícii sú aj atrakcie pre deti, vianočné kino alebo remeselné a pekárske stánky ušité na mieru špeciálne pre u.

Ďalej sa ponúkajú krásne vyhliadky z veže Kreuzkirche alebo okna Kulturpalastu, ktoré sú cielené priamo na vyzdobené slávnostné námestie, obrí vianočný strom, krušnohorská vianočná pyramída, oblúhový svietnik a historické vyhliadkové kolo .

Zaujímavé akcie Striezelmarktu

 • 2.12.2023 Festival adventného kalendára
 • 3.12.2023 Deň kostola svätého kríža (Kreuzkirche)
 • 9.12.2023 Festival štôlne
 • 10.12.2023 Perníčkový festival
 • 16.12.2023 Festival vianočnej pyramídy
 • 17.12.2023 Festival vianočnej hudby
 • 23.12.2023 Vianočný festival speváckych zborov

Zvláštna otváracia doba predajných stánkov počas sviatkov:

 • 29. novembra: 16:00-21:00
 • Štedrý deň: 10:00-14:00

Pozrite sa na tieto úplne idylické trhy:

Der Striezelmarkt - der Dresdener Weihnachtsmarkt
zdroj: youtube.com

Vianočné trhy na Neumarkt

Kedy a kde sa všetko uskutoční?

Každý den 11.00 – 22.00

Program adventného jarmoku

Neumarkt so svojim nezameniteľným kúzlom zašlých čias je pravdepodobne jedným z najkrajších a historických námestí v Európe. Po dokončení Frauenkirche získal Neumarkt svoju najskvostnejšiu budovu, ktorá tomuto námestiu prepožičiava kus historickej identity.

Tieto vianočné trhy v Drážďanoch boli vždy miestom s tradíciou. Zrazu sa ocitnete o 80 až 100 rokov späť. K tomu napomáhajú aj početné historické reprezentácie umelcov tej doby, pretože zobrazujú, ako tento trh vyzeral v tom čase.

Tovar na predaj je vyberaný s ohľadom na tradíciu, preto tu nájdete iba tradičné, vysoko kvalitné, ručne vyrobené výrobky vysokej originality a samozrejme aj výborné jedlo.

Vianočný jarmok v Drážďanoch na Neumarkt láka veľmi zvláštnym vkusom, všetko pripomína dobu okolo roku 1900. Hlavnou úlohou tohto jarmoku je obnoviť historické remeselné cechy , ktoré sa v centre mesta okolo Neumarktu nachádzali pred viac ako 100 rokmi.

Zvláštna otváracia doba predajných stánkov počas sviatkov:

 • 24.12.2023 – 26.12.2023 zatvorené
 • 31.12.2023 11.00 – 0.30
 • 1.1.2024 zatvorené
 • 7.1.2024 11.00 – 20.00

Keď už budete v Drážďanoch, môžete zavítať aj na neďaleké vianočné trhy v Chemnitze .

Vianočné trhy pri Frauenkirche

Kedy a kde sa všetko uskutoční?

Neděle až čtvrtek 10.00 – 21.00, pátek a sobota 10.00 – 22.00

Čo podniknúť?

Nechajte sa očariť vianočným trhom v Drážďanoch, ktorý sa nachádza na Münzgasse , priamo medzi svetovo preslávenými drážďanskými Frauenkirche a Brühlscher Terrasse.

Tu na vás obchodníci čakajú s lahodnými špecialitami a tradičným remeselnými výrobkami . K výberu bude pravá plauenská čipka, ľudové krušnohorské umenie, cín a keramika z Freibergu, drevené hračky a bábky, ručne fúkané sklo a ručne vyrábané sviečky.

Z kulinárskych dobrôt tu nájdete lievance, palacinky, horúce vafle, pečené mandle, marcipán, nugát, sladké gaštany a plnené pečené jablká. Významnou špecialitou je samozrejme originálna drážďanská štôlňa, ktorá sa skvele páruje so vareným vínom.

K príjemnej a neopakovateľnej atmosfére prispejú romanticky vyzdobené stánky a vianočná hudba . Aby sa deťom skrátila doba čakania na Vianoce, prichádza každý deň Ježiško . Presne od 16:00 hod. sa môžu tešiť na prekvapenie.

Ale aj dospelí budú ohromení, keď sa postavia pred osem metrov vysokú drevenú pyramídu , na ktorú je možné vyliezť, a vychutnať si tak výhľad pekne z výšky.

Adventný jarmok pri Frauenkirche.
zdroj: wmn.de

Stredoveký trh Stallhof

Kedy a kde sa všetko uskutoční?

11.00 – 21.30

Program vianočného jarmoku

Vianočné akcie v Drážďanoch majú mnoho podôb. Originalitou je aj stredoveký vianočný trh v Stallhofe v Residenzschloss . Očakávaná je nielen historická kulisa jarmoku, ale aj bohatý výber remeselných výrobkov a chutného jedla.

Okrem toho tu vystúpia aj žongléri a speváci , ktorí sa postarajú o tú správnu atmosféru. Spomenúť musíme aj verejný kúpeľný dom a jeho dve obrovské vane, z ktorých každá pojme osem ľudí. Takže nie je problém sa do nich naložiť a vychutnať si čas so vareným vínom v ruke.

Ak hľadáte miesto oslobodené od zhonu, reproduktorov a takmer všetkých elektrických svetiel, potom je pre vás tento adventný trh v Drážďanoch tým pravým.

Drážďanské trhy Stallhof.
zdroj: mittelalter-weihnacht.de

Vianočné trhy na Prager Strasse

Kedy a kde sa všetko uskutoční?

Neděle až čtvrtek 10.00 – 20.00, pátek a sobota 10.00 – 21.00

Čo podniknúť na Dresdner Winterlichter?

Vianočné trhy s názvom Drážďanské zimné svetlá odštartujú 29. novembra. Prager Strasse bude posiata trblietavým svetlom , viac ako 85 vianočnými stánkami a tými najlákavejšími vôňami, ktoré k tomuto času skrátka patria.

V stánkoch nájdete všetko, čo vás napadne, či už varené víno, Feuerzangenbowle , ochranovské hviezdy, perníky, kadidlo, fínsky med, lahodného lososa alebo biele varené víno z vinárstva Hoflößnitz.

Atraktívny bude aj nadrozmerný svetelný pohľad na oknách hotela Pullman, na rozsvietenie sa môžete tešiť denne medzi 18:00 a 20:00 hod.

Výnimočný je aj svietiaci strom s viac ako 10 000 LED diódami, ktorý hrá každú pol hodinu každý deň od 15:00. Čo do svetelného divadla musíme spomenúť aj vianočné pole alebo takmer 50 dekoratívnych prvkov tvoriacich hviezdnu oblohu.

Pobyt na týchto vianočných trhoch si môžete spríjemniť prechádzkou na takmer 25 metrov vysokom ruskom bicykli , ktoré ponúka jedinečný výhľad na Prager Strasse. Deti naopak potešia historický kolotoč.

Tešte sa aj na vianočné koledy, kontemplatívnu a živú atmosféru a spoločné popíjanie vareného vína.

Vianočné trhy Residenzschloss

Kedy a kde sa všetko uskutoční?

Neděle až čtvrtek 11.00 – 20.00, pátek a sobota 11.00 – 21.00, 24.12.2023. do 14.00

Program adventného trhu na zámku

Romantiku vianočného trhu v Drážďanoch si vychutnáte aj historickom Starom meste ohraničenom palácom.

V predajných stánkoch nájdete originálne drážďanské vianočné štóly , ľudové umením Krušných hôr, varené víno a ešte oveľa viac.

Okrem iného sa môžete tešiť aj na romantiku a tanec na ľade. Na nádvorí Taschenbergpalais vás čaká divadlo v podobe rýchlokorčuľovania a krasokorčuľovania.

Aj v hlavnom meste Nemecka na vás čaká množstvo jarmokov. Zistite viac o tom, ako vyzerajú vianočné trhy v Berlíne.

Augustov trh

Kedy a kde sa všetko uskutoční?

Pondělí – čtvrtek 11.00 – 21.00, pátek 11.00 – 22.00, sobota 10.00 – 22.00, neděle 10.00 – 21.00

Čo podniknúť?

Augustusmarkt , druhý najväčší drážďanský vianočný trh, rozkvitol vo vianočnej krajine polabskej metropoly. Predstavuje 500 metrov dlhú promenádu , teda útulný prechádzkový vianočný trh na hlavnej ulici medzi Neustädter Markt a Albertplatz.

Pre tento jarmok je typický modrý strom s kvapľami alebo ruský bicykel na Goldener Reiter , ktoré ponúka fantastický výhľad na Drážďany a najmä pozýva návštevníkov historického Starého mesta. Pre deti je nachystaný detský kolotoč alebo kino.

Medzi významné prvky tiež patrí vianočná pyramída, plamenné veže, trblietavá jedľa alebo salóniky, kde sa môžete ukryť pred nepriazňou počasia.

V stánkoch bude ponúkaná pestrá škála krásnych vecí, ale aj kulinárska ponuka bude bohatá. Poskytne zmes tradičnej saskej kuchyne aj moderného pouličného jedla.

Najnovšie trendy pouličného jedla sa stretávajú s durynskými klobásami a saskou maslovou šošovkou. Nájdete tu africkú kuchyňu, syrové hamburgery, maďarské langoše, alsaské tarte flambée, ale aj francúzske varené vína, portugalské, poľské a ruské špeciality. Vianočné Drážďany vás nesklamú!

Vianočné trhy Augustusmarkt.
zdroj: dresden-weihnachten.info

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu