Príbeh o Ježiškovi, pre nás pyšnej a neodmysliteľnej postave Vianoc

Ježiško je veľmi významnou postavou Vianoc.

A nielen pre nás v Slovenskej republike, ale aj v iných krajinách sveta.

Prečo sa ale práve Ježiško stal osobou, ktorá roznáša vianočné darčeky?

A ako si ho vlastne predstaviť?

Ježiško ako Jezuliatko

Po štedrovečernej večeri sa konečne dostávame k téme vianočných darčekov. Deti sú nadšené, určite sa nemôžu dočkať. Odvediete ich na chvíľu do izbičky, aby ste nachystali nádielku pod bohato zdobený strom, zatiaľ čo ony netrpezlivo očakávajú zvuk cinkajúceho zvončeka.

Asi každý z nás vie, že Ježiško je vlastne totožnou osobou ako Jezuliatko. Ide teda o bábätko Ježiša Krista, Spasiteľa ľudstva. Ako vidíme, naše Vianoce sa odrážajú od kresťanských hodnôt a tradícií. Štedrý deň teda predstavuje oslavu narodenia Ježiša.

Okrem nás Slovákov očakávajú na vianočné nadelenie Ježiškom aj v Česku, Maďarsku, Rakúsku, Južnom Tirolsku, vo Švajčiarsku, Slovinsku, v Chorvátsku, južnom Nemecku, južnej Brazílii, Lichtenštajnsku a v poľskom Hornom Sliezsku.

Nie všetky darčeky sa stretnú s úspechom. Zistite, ktoré vianočné darčeky patria k tým najhorším.

Svätá noc

Na pozadí histórie Vianoc sa odohráva Svätá noc. Primárne vyšla z pohanskej oslavy slnovratu, kedy sa 25. decembra opäť narodil boh Slnka. V 4. storočí ale začala táto noc naberať na rázu kresťanskom, stala sa oslavou a pripomienkou narodenia Ježiša.

Práve Martin Luther sa v 16. storočí zaslúžil o obdarovávanie detí Ježišom Kristom, ale nikto si nedokázal predstaviť, ako konkrétne vyzerá malý Ježiško. Do onoho 16. storočia sa však deti mohli tešiť iba z nádielky svätého Mikuláša alebo si vyslúžili nádielku 28. decembra na deň neviniatok.

Keďže bola predstava o Ježiškovi trochu matná, na činy sa nemuselo príliš dlho očakávať, než prišlo jeho zhmotnenie v podobe malého blonďavého kučeravého chlapčeka s anjelskými krídlami. To údajne mohlo vyjsť z vianočných sprievodov či cirkevných hier, kde Ježiška spodobňovalo dievča zahalené v biely háv.

babatoo.co.uk

Hľadáte pekné háčkované vianočné ozdoby na stromček? Máme pár tipov.

Vianočná tradícia na slovenskom území

Od 19. storočia sa u nás postava Ježiška v spojení s oslavou Vianoc doslova zabývala. V 20. storočí sa začal objavovať v spojení s vianočným stromom. Je zaujímavé, že sa tradície na rôznom mieste líšili. Na území severnej Moravy sa odohrávali sprievody na čele s Ježiškom a Jozefom. Účastníci boli prezlečení do anjelských kostýmov a niesli vianočný strom. Na Šumave nádielku vykonávalo dieťatko so svätožiarou, ktoré prichádzalo v zlatom voze ťahanom dvoma bielymi koňmi.

Ježiško, Christkind, Dzieciątko, Bambino Gesù, El Niño Jesús, Isusek alebo mladenec Jisus. Poznáme ho v rôznych jazykoch. Nie možno tak komerčnou podobou, ako je tomu u Santy Clausa, ale je našou tradíciou, tak ako tradíciou týchto štátov. Naše deti si veľmi rýchlo vybavia, ako vyzerá Santa, ale aj dospelí majú často problém s popisom postavy Ježiška.

Sprievod na severe Moravy sprevádzalo dievča v bielych šatách nesúci strom.
pinterest.de

Ako vlastne Ježiško nadeľuje darčeky, keď je malé bábätko?

Alebo ako to všetko unesie? Určite ste podobnú otázku dostali od svojich detí. Vedeli ste, čo odpovedať?

Veľmi pekne o tejto téme hovorí Depold Czernin, zakladateľ Spolku pre tradičné Vianoce: „Pretože je on sám darom a obdarúva naše srdce láskou. Ježiško v Betleheme prišiel na svet ako dar rodičom, matke aj pestúnovi, ale aj ako dar ľudstvu. Prichádza na svet s posolstvom vzájomnej lásky medzi ľuďmi, ktoré je skutočným Ježiškovým vianočným darčekom a preto ho vnímame zvlášť silno na Vianoce. Každý vianočný darček je preto symbolom Ježiška – darčekom od Ježiška.”

A ako teda všetky tie darčeky sám unesie? Dá nám ich do srdca ako inšpiráciu, my ich kúpime, aby sme druhým urobili radosť. Ježiško ich potom v ten pravý čas so svojimi anjelskými pomocníkmi prinesie. Takže na to všetko nie je sám, však?

A ako je to u vás? Oslavujete Vianoce s Ježiškom alebo Santom Clausom?

Podeľte sa s nami o vašich skúsenostiach a zážitkoch na túto tému.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu