Aké bude tento rok vianočné počasie v decembri? Dáta z predpovedí za posledných 10 rokov hovoria jasne

Tipnete si, aké počasie na Vianoce nás tento rok čaká?

Myslíte, že bude zase zablatené alebo veríte, že napadne sneh?

Poďte sa s nami pozrieť na počasie za posledných 10 rokov, ktoré sme mali počas vianočných sviatkov.

Aké bude tento rok počasie na Vianoce?

Globálne otepľovanie veľmi ovplyvňuje počasie počas celého roka. Vianoce nie sú žiadnou výnimkou. Žiadne šialené mrazy alebo záveje snehu by ste preto čakať nemali.

Zrejme by to krásne definovala pieseň Ladovská zima od Jarka Nohavicu. Keď sa pozrieme na najnižšie a najvyššie denné teploty na Štedrý deň za posledných 10 rokov, vyjde nám priemer 5,5 °C. Táto teplota na snehové zrážky príliš nevyzerá, preto sa dajú skôr odhadovať prehánky dažďové.

Posledných niekoľko rokov môžeme o zasnežených Vianociach len snívať. Ani tento rok sa nám pravdepodobne nepošťastí, aj keď je na Štedrý deň predbežne hlásený sneh. Na poslednú chvíľu sa možno dočkáme pár snehových vločiek. Môžeme len dúfať, že začiatok budúceho roka prinesie viac snehu ako Vianoce.

Na začiatku decembra by mala prísť trochu väčšia snehová nádielka. Bohužiaľ nám nevydrží dlho. V druhej polovici decembra totiž budú teploty väčšinou nad bodom mrazu. Sneh preto rýchlo zmizne, rovnako ako v predchádzajúcich rokoch. Na konci roku 2023 sa teploty dostanú až k +6 °C.

Teploty zo začiatku decembra by mali dosahovať asi +1 °C, miestami tiež až +3 °C. Na Štedrý deň môžeme očakávať sneh, čo bude určite nádherným prekvapením hlavne pre deti. Radovať sa však nebudeme, pretože tak ako to príde, rýchlo aj zmizne. V posledných dňoch tohto roku v nížinách sneh zrejme nebude.

Priemerné denné teploty počas celého decembra sa budú pohybovať medzi 0 až +4 °C. A priemerné nočné teploty budú trochu nižšie, ale žiadne veľké mrazy nečakajte. V priemere je možné očakávať -3 až +1 °C.

Počasie na Štedrý deň za poslednú dekádu:

ROK Najnižšia denná teplota Najvyššia denná teplota Počasie
2012 +2 °C +11 °C oblačno až zamračené, miestami polojasno
2013 +2 °C +9 °C oblačno až zamračené, miestami polojasno
2014 +5 °C +10 °C jasno až polojasno, oblačno
2015 +5 °C +11 °C oblačno až zamračené, miestami skoro jasno
2016 0 °C +6 °C oblačno, dážď, miestami dážď so snehom
2017 +6 °C +10 °C oblačno až zamračené, miestami polojasno
2018 +1 °C +5 °C oblačno, miestami prehánky snehové s dažďom alebo sneženie
2019 +4 °C +8 °C oblačno až zamračené, miestami daždivo
2020 +6 °C +9 °C oblačno až zamračené, miestami daždivo
2021 +2 °C +6 °C oblačno, dážď

Počasie na Vianoce roku 2012

V roku 2012 sme zažili typické Vianoce na blate. Prúdil k nám teplý vzduch a teplota dosahovala 3-6 °C. Najchladnejšie bolo v Banskobystrickom kraji.

Druhý sviatok vianočný bol podobný ako predchádzajúci deň. Oblačnosť sa ale začala pretrhávať a na Juhovýchode území vyliezol aj Oscar.

Na druhý sviatok vianočný sa síce trochu oteplilo, ale všade bolo skôr zamračené, na Juhovýchode pre zmenu pribudla hmla.

abc.net.au

Počasie na Vianoce z roku 2013

Na Štedrý deň sa denné teploty vystúpali až na 9 ° C, najchladnejšie bolo v Ústeckom kraji, kde bolo navyše hmlisto. Na väčšine územia vysvitlo aj slnko, ale nikde nepadla ani vločka snehu.

Prvý sviatok vianočný priniesol mierne oteplenie. Napriek tomu, že bolo na väčšine územia oblačno až zamračené, niekde sa za prispenia slnka oteplilo až na 10 °C.

Nasledujúci deň pribudol v niektorých krajoch dážď, napríklad v Moravskosliezskom, Zlínskom, Juhomoravskom kraji a na Vysočine. Teploty počas dňa sa pohybovali v rozmedzí 5-11 °C.

vpr.org

Počasie na Vianoce v roku 2014

Čo sa týka snehovej nádielky, nepotešil nás ani rok 2014. Na Štedrý deň sa teploty vyšplhali až k 10 °C. Na území SR bolo jasno až polojasno, takže ukážkové Vianoce na blate.

Nasledujúci deň sa síce teploty posunuli trochu nižšie oproti tým z predchádzajúceho dňa, ale na sneženie to stačilo iba v Libereckom kraji.

Na druhý sviatok vianočný sme sa konečne dočkali aspoň nejakého snehu, aj keď neskoro. Teploty sa pohybovali medzi -1 až 2 °C.

thestarryeye.typepad.com

Predpoveď počasia na Vianoce z roku 2015

Šteddrodenné počasie sa v tomto roku príliš nelíšilo od roku predchádzajúceho. Na väčšine územia bolo oblačno až zamračené, miestami skoro jasno. Denné teploty sa pohybovali medzi 5 až 11 °C.

Prvý sviatok vianočný sa mierne oteplilo, bolo prevažne oblačno až zamračené a miestami skoro jasno. Teploty stúpli až k 12 °C.

Druhý sviatok vianočný sem nezavial ani vločku, pretože by sa pri tej teplote rozpustila. V niektorých krajoch sa teploty vyšplhali až ku krásnym 14 °C.

ourwindsor.ca

Počasie na Vianoce v roku 2016

Štedrý deň tohto roku šiel po vzore jesenných plieskaníc, aj keď sa teploty držali celkom pri zemi. Najvyššia teplota bola nameraná v Prahe, tj 5 °C.

Na Boží hod vianočné bolo oblačno až zamračené. Prietrže mračien sme sa dočkali na celom území. Teploty sa pohupovali od 4 k 8 °C.

Na Svätého Štefana sa miestami pretrhávala oblačnosť a vyliezlo aj slniečko. Teplotné maximá sa pohybovali od 8 do 10 °C.

therainbowcollectorsblog.wordpress.com

Meteorologický záznam z Vianoc v roku 2017

Oblačno až zamračené, ojedinele dážď. Taký bol Štedrý deň v roku 2017. Teploty vystúpali až k 10 °C.

Prvý sviatok vianočný síce bol polojasný až skoro jasný, ale teploty nestúpli nad 8 °C.

Na Svätého Štefana tiež nie a nie nasnežiť. Teploty sa stále držali nad nulou a dosiahli na maximum 7 °C.

wallpaperflare.com

V chladnom a daždivom počasí sa môžete zababušiť doma do deky a užiť si najlepšie vianočné filmy.

Meteorologická predpoveď na Vianoce v roku 2018

Na Štedrý deň sme sa konečne dočkali mierneho sneženia, a to v Libereckom, Karlovarskom, Moravskosliezskom a Olomouckom kraji. Na zvyšku územia bolo zamračené. Teploty sa pohybovali medzi 1 až 5 °C.

Boží hod bol mierne chladnejší, snežilo však len v Moravskosliezskom, Libereckom kraji a na Vysočine.

Druhý sviatočný deň nebol oveľa lepší. Naopak sneženie ustalo a na väčšine územia bolo oblačno až zamračené.

marketwatch.com

Počasie na Vianoce 2019

Možno si mnohí z nás pamätajú ďalšie blatisté Vianoce. Teploty na Štedrý deň neklesli pod nulu, ale držali sa medzi 4 až 7 °C. Skôr než snehu sme sa dočkali dažďa, v horách boli zrážky väčšinou zmiešané.

Druhý sviatok vianočný bol aj pod psa. Na celom území boli daždivé prehánky a zamračené, miestami polojasno. Denné maximá sa pohybovali medzi 5 až 8 °C.

Na Svätého Štefana sa teploty pohybovali medzi 3 až 6 °C. Bolo polojasno až oblačno, v Moravskosliezskom kraji sa objavili zmiešané zrážky.

nationalgeographic.com

Predpoveď počasia na Vianoce 2020

Denné maximá boli v tomto roku na Štedrý deň namerané medzi +6 a +9 °C. Najteplejšie bolo v kraji Moravskosliezskom, Juhočeskom a Pardubickom. Takmer celá republika bola zahalená do dažďových prehánok.

O deň neskôr, na prvý sviatok vianočný, teplota o pár stupňov poklesla takmer k nule. Najnižšia teplota bola +1 °C a najvyššia potom +5 °C. Miestami to zavialo aj pár snežných vločiek.

Dlho to však nevydržalo. Na druhý sviatok vianočný sa síce teploty držali stále dole, ale vykuklo slniečko.

Teplotné rekordy padali v období po 6. decembri, keď meteorológovia namerali v Jeseníku až +16 °C.

pixabay.com

Dalo by sa teda tipnúť, že by mohlo ísť o teplotu, na ktorú sa môžeme tento rok tešiť, alebo aj netešiť.

Snehové nádielky sa najskôr dočkáme už len na horách.

Predpoveď počasia na Vianoce 2021

V minulom roku sa v celých Čechách striedali chladnejšie a teplejšie dni. Počasie sa nemohlo rozhodnúť, či bude teplo a slnečno alebo zima a sneh.

Najnižších teplôt sme sa dočkali tesne pred Štedrým dňom, kedy bolo až -10 °C (v noci). Naopak najteplejšie bolo na Silvestra, kedy sa denné teploty vyšplhali až na +13 °C. Takéto teplotné výkyvy na Vianoce už dlho neboli a dúfajme, že sa ich tento rok nedočkáme.

Medzi 23.-25. decembrom sme sa dočkali snehových zrážok, aj keď samotný Štedrý deň bol pomerne teplý s teplotami až +7 °C. Veľmi chladných dní sme sa ale vlani nedočkali. Medzi najväčšie mrazy patrili teploty okolo -3 °C. Uvidíme, na aké teplotné rekordy sa dostaneme počas tohtoročnej zimy a Vianoc.

Najväčšie teplotné rekordy na Vianoce

Zatiaľ najteplejší deň počas vianočných sviatkov bol nameraný v Západočeskom Hrádku. Teplota na prvý sviatok vianočný v roku 1983 sa tu vyšplhala až k 17,5 °C .

Najchladnejší Boží hod bol v roku 1939 v Sušiciach , kde bolo nameraných mrazivých -33,4 °C . Brr!

Zatiaľ historicky najteplejším Štedrým dňom bol ten v roku 1958 . V Lučine namerali 14,5 °C .

Na druhej strane najmrazivejší Štedrý deň zažili v roku 2001 v Horskej Kvilde , kde bolo namerané -31,5 °C .

Čo myslíte, tromfneme ešte niektorý z teplotných rekordov? Ja by som si dovolila tipnúť, že skôr prekonáme hornú hranicu.

Nebojíte sa nízkych teplôt a zlého počasia? Odporúčame návštevu tých najlepších vianočných trhov. Inšpirujte sa!

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu