Aký bude tento rok adventný trh v Zakopanom? Program a dôležité informácie na jednom mieste

Chystáte sa na adventný výlet do Poľských Tatier?

Navštívte vianočné trhy v Zakopanom.

Čo, kedy a kde sa tam bude diať sa dozviete v tomto článku.

Adventné trhy v Zakopanom

Po niekoľkoročnej odmlke sa vracia do Zakopaného vianočný trh. Lákajú na stánky plné zaujímavých produktov, vianočný strom aj kolotoč.

Kedy: 9. 12. 2022 – 8. 1. 2023

Kde: Plac Niepodległości

Otváracia doba: 10:00-20:00

Na čo sa môžete tešiť?

  • ručne vyrábané výrobky
  • vianočné darčeky a dekorácie
  • regionálne potraviny
  • kolotoč
  • Festival kolied
Vánoční výzdoba v Zakopaném
Zdroj: Unsplash.com

Festival vianočných kolied, pastorel a vianočných piesní

Mesto Zakopane je obklopené Poľskými Tatrami. Vďaka tomu má tunajší festival kolied jedinečnú atmosféru. Príďte si vypočuť najkrajšie koledy, pastorály a vianočné piesne v najlepšom prevedení poľských umelcov. Kvalitu vystúpenia potvrdzuje stále väčšia obľúbenosť a návštevnosť.

Tohtoročný festival sa koná od 24. 12. 2022 až do 2. 2. 2023 . Podrobný program zatiaľ nebol zverejnený, určite ale je na čo sa tešiť.

Zaspievajte si koledy aj doma! Inšpirujte sa v článku Tie najlepšie vianočné koledy na jednom mieste .

Čo si kúpiť na vianočnom trhu v Zakopanom?

Premýšľate, čo by ste si mohli na vianočnom jarmoku kúpiť? V stánkoch nájdete rôzne ručne vyrábané výrobky z dielní tatranských remeselníkov. Predávať budú ako praktické predmety, ako napríklad riad a ďalšie kuchynské náčinie, tak bytové dekorácie. Výrobky sa stanú buď štýlovým doplnkom vašej domácnosti, alebo nimi môžete potešiť známych a príbuzných, ktorí majú radi tradíciu a folklór.

Predajcovia budú ponúkať aj vianočné ozdoby. Nepotrebujú vaše zásoby obnoviť? Vyzdobte si tento rok domov originálne. Staré okukané ozdoby si nechajte na ďalšie roky alebo ich darujte, iste niekomu urobia radosť.

Keby ste si na jarmoku žiadnu ozdobu nevybrali, pustite sa do domácej tvorby. Máme pre vás návod, ako si vyrobiť vianočné ozdoby z papiera .

Stánky s hračkami sú ideálne miesto, kde nakúpiť darčeky pre deti. Dáte prednosť plyšovým, dreveným alebo edukačným? Výber býva na vianočných trhoch obrovský.

V stánkoch s regionálnymi potravinami zoženiete rôzne druhy syrov, kvasené uhorky, nakladanú zeleninu podľa lokálnej receptúry a grilované pokrmy. Určite si pochutnáte a dobré jedlo si odveziete aj domov.

Nabídka vánočního trhu v Zakopaném
Zdroj: Unsplash.com

Nákupy v Poľsku

Prečo jazdia Česi radi do Poľska? Lákajú ich prívetivé ceny v obchodoch. Spojte výlet za vianočnými trhmi s ekonomickým nákupom. V Poľsku sa vypláca nákup potravín, drogérie, oblečenia aj elektroniky. Pred odchodom späť do SR nezabudnite natankovať. Aj ceny pohonných hmôt sa pohybujú nižšie ako u nás.

Za nákupy v Zakopanom sa vydajte na ulici Krupowki, kde sídlia rôzni obchodníci. Po nakupovaní si oddýchnete v niektorej z tunajších reštaurácií alebo kaviarní.

Dřevěný dům a hory v Zakopaném
Zdroj: Unsplash.com

Ako sa dostať do Zakopaného

Najpohodlnejšie sa do Zakopaného ide autom.

  • Najrýchlejšia cesta z Ostravy: Choďte po D1 smer Bohumín, v Poľsku pokračujte po A1 smer Hlivice, potom po A4 smer Katovice a Krakov, kde sa odpojíte z diaľnice a pôjdete na juh cez Myślenice a Nowy Targ až do Zakopaného. Dĺžka trasy je 268 km a predpokladaná doba jazdy 2 hodiny a 54 minút .
  • Najkratšia cesta z Ostravy: Choďte smer Havířov a Český Tešín, v Poľsku cez Skočov, Bielsko-Bielu, potom pokračujte územím Slovenska cez mestá Náměstovo a Tvrdošín, hraničným priechodom pri Suchej Hore sa dostanete späť do Poľska a čoskoro budete v cieli. Dĺžka trasy je 199 km a predpokladaná doba jazdy je 3 hodiny a 18 minút.
  • Cesta zo Zlína: Choďte smer Slavičín a Brumov-Bylnice, potom pokračujte územím Slovenska k Nemšovej, kde sa napojíte na diaľnicu D1 a pôjdete do Žiliny. Potom pokračujte cez Turany, Dolný Kubín a Trstená. Pri Suchej Hore prekročíte hranice s Poľskom. Dĺžka trasy je 258 km , predpokladaná doba jazdy 3 hodiny a 55 minút .

Do Zakopaného sa dostanete aj hromadnou dopravou. Priamy spoj z Českej republiky nehľadajte, budete prestupovať v Krakove prípadne aj v Katoviciach. Cesta z Ostravy trvá vlaky a autobusy viac ako 6 hodín .

Domy a hory v Zakopanem
Zdroj: Unsplash.com

Čo navštíviť v Zakopanom

Hora Gubałovka

Zakopané je mesto uprostred Poľských Tatier. Priamo z mesta sa dostanete lanovkou na horu Gubałovka (1 126 m), odkiaľ je nádherný výhľad. Prejdite sa turistickými chodníkmi alebo poseďte v kaviarni.

Skokanský mostík Wielka Krokiew

K horským mestám patrí lyžovanie. V Zakopanom sa nachádza skokanský mostík, ktorý je prístupný turistom. Príďte sa pozrieť, ako vyzerá zázemie pre lyžiarov a organizátorov pretekov.

Ulica Kościelisko

Prejdite sa ulicou, ktorá predstavuje starú architektúru mesta. Uvidíte drevené domy, a dokonca aj drevený kostol Panny Márie Čenstochovskej, ktorý pochádza z 19 storočia.

Tatrzańskie múzeum Zakopane

Chcete sa dozvedieť niečo nové o Tatrách? Navštívte Tatranské múzeum. Múzeum má tri časti, každá z nich sa venuje inej oblasti. Tatry tak spoznáte v rôznych odtieňoch. V historickej sa dozviete o predchádzajúcich obyvateľoch Tatier a známych osobnostiach regiónu, v etnografickej sa zoznámite s tatranským folklórom av prírodovednej sa pozriete na tatranské živočíchy, rastliny a horniny.

Múzeum má otvorené každý deň okrem utorka od 10 do 18 hodín. Vstupné pre dospelých stojí 12 PLN (62 Sk), pre deti 8 PLN (41 Sk).

Gorący Potok

Ak si výlet pretiahnete na viac dní, vydajte sa do 15 km vzdialeného termálneho aquaparku . Užijete si bazény s teplotou 34-40 ° C a sauny. Zimná sezóna je ochudobnená o tobogány a ďalšie zábavné prvky, čo je síce škoda, ale na druhú stranu nebude v aquaparku toľko ľudí ako v lete. Cez týždeň je otvorené od 11 do 22 hodín , cez víkend od 9 do 22 hodín . Základné vstupné na 90 minút stojí 39 PLN (202 Sk), detské 25 PLN (129 Sk).

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu