Trhy na Vianoce a covid. Ako to bude tento rok? Kde prebehnú a kde nie?

Budú tento rok vianočné trhy? Koronavírus si získava svoje veľké miesto aj v tejto oblasti.

Na niekoľko mesiacov nás zasiahla kultúrna absencia.

Vyzerá to, že na Vianoce 2020 tomu inak ani nebude.

Niektoré mestá rušia svoje akcie už teraz, iné čakajú, alebo majú verziu s obmedzením.

Pozrite sa, ako je to v jednotlivých mestách Českej republiky aktuálne.

Hlavné mesto Praha

Vianočné trhy v Prahe na Staromestskom námestí, kde klasicky tiež prebieha sprievodný program, sa v tomto roku kvôli pandémie neuskutočnia. Avšak by malo prebehnúť rozsvietenie vianočného stromu, ktoré však musí prebehnúť v obmedzených podmienkach.

V rokovaní sú aj stánky, hoci v obmedzenom množstve, ktoré by mohli byť nielen na Starom meste, ale aj v iných častiach mesta.

Rovnako tak tomu bude aj s výzdobou. Pokiaľ ste sa tešili na honosnú výzdobu, potom vás opäť sklameme. Tento rok bude všetko skromnejšie.

Pražský jarmok - v covid situácii nebude honosný.
idnes.cz

Juhočeský kraj

Henrichohradecké adventné trhy na zámku boli tiež kvôli aktuálnej situácii zrušené.

Vianočné trhy v Českých Budějoviciach sa zatiaľ pripravujú a snáď nás prekvapia stánky s pekným vianočným sortimentom a dobrým jedlom. Všetko však opäť musí prebiehať za obmedzených podmienok. Kultúrny program je však zrušený vrátane obľúbeného sprievodného programu.

To sa týka aj slávnostného rozsvietenia stromu, ktoré bude vymyslené v alternatíve. Snáď bude možné zhliadnuť aj Zlet anjelov. Rovnako tak tomu bude aj na vianočnom jarmoku v Českom Krumlove , malebnom mestečku, ktoré je aktuálne vyľudnené. Program nebude takmer žiadny, niektorý sa presunie do online prostredia. Na námestí bude menej stánkov.

Inak tomu nebude ani pri vianočných trhoch v Písku, ktoré si zatiaľ všetko plánujú . Na vianočný jarmok v Tábore sa zatiaľ tešiť môžete a na adventný jarmok v Strakoniciach taktiež.

Krásne vianočné jarmoky si tento rok nevychutnáme, tak ako tento v Českých Budějoviciach.
kudyznudy.cz

Juhomoravský kraj

A ako ovplyvnia COVID-19 vianočné trhy v Juhomoravskom kraji? Brnenské Vianoce sa prispôsobili ako chameleón v prírode a pripravujú trh. „covidové“ Vianoce. Predajné stánky si teda na námestí Slobody pekne vychutnáte, ale budú musieť byť riadne rozmiestnené. Rovnako tak neprídete ani o krásnu svetelnú výzdobu a slávnostný vianočný strom, ktorý však bude rozsvietený bez publika.

Vianočný trh v Hodoníne zatiaľ počíta s plným plánom, ktorý však pravdepodobne nebude možné v takej miere uskutočniť.

Vyškovské trhy budú skrátené na dobu jedenástich dní a súčasťou programu tiež nebudú predstavenie tých najpopulárnejších hostí.

Advent v Mikulove a vianočné trhy v Břeclavi sú zatiaľ plánované. Výnimkou nebudú ani Kyjovské Vianoce . Boskovický jarmok sa ale tento rok konať nebude.

Brnenské trhy sa zatiaľ nerušia, ale chystajú alternatívu.
blesk.sk

Karlovarský kraj

Vianočné trhy v Karlových Varoch sa bohužiaľ pre tento rok so svojím kultúrnym programom rušia. Budete si však môcť kúpiť niečo málo v stánkoch. Každopádne nechcú, aby ste prišli o tú jedinečnú atmosféru, ktorú práve trhy prinášajú.

Na advent v Sokolove a vianočné trhy v Chebe sa môžete tešiť aj naďalej, sú tu ale isté obmedzenia. V prípade vianočných trhov v Mariánskych Lázňach to zostáva bez zmien. Hrad Loket už pre túto chvíľu svoju adventnú akciu zrušil.

Krásne zimné Karlove Vary so svojou atmosférou Vianoc.
kadeznudy.cu

Kraj Vysočina

Vianočné jarmoky a koronavírová situácia sa tiež odráža v celej Českej republike. Vianočné trhy v Jihlave plánujú program aj predaj vianočného sortimentu v súlade s nariadením vlády. Jarmok V Telči sa uskutočnia, plánujú mikulášsky deň s rozsvietením stromu, a to na Štátnom zámku aj v Gamoneu. Trebičské trhy v súčasnej dobe plánujú všetok program aj s variantom opatrení.

Havlíčkov Brod a Žďár nad Sázavou sú stále aj v réžii.

Vianočný jarmok v Jihlave. Bude tento rok iný?
novinkykraje.cz

Královéhradecký kraj

Vianočné trhy na Kukse sú plánované. A ako na tom budú Královéhradecké vianočné trhy ? COVID-19 a súčasná situácia snáď dovolia konanie s určitým obmedzením. V múzeu bude prebiehať virtuálny vianočný trh. Na jarmoku v Trutnove a na jičínskych trhoch tomu bude podobne, a to na všetkých miestach.

Jeden z najkrajších adventných trhov je ten Královehradecký.
hradecka-drbna.cz

Liberecký kraj

Vianočné trhy v Českej Lípe prebehnú. Jarmok na Zámku Sychrov av Jablonci nad Nisou sa v tohtoročnom ročníku neuskutoční. Jilemnický vianočný jarmok by podľa všetkého prebehnúť mal. V Turnove sa vianočné remeselnícke trhy už zrušili.

Vianočný jarmok v Českej Lípe? Aké budú počas pandémie?
czech-tim.cz

Moravskosliezsky kraj

Ostravské Vianoce sa budú konať v podobe predajných stánkov na Masarykovom námestí bez sprievodného programu, vianočného korčuľovania a slávnostného rozsvietenia stromčeka. Vianočné trhy v Opave do poslednej chvíle pretrvávali s otáznikom ohľadom uskutočnenia. Teraz sa už vie, že trhy prebehnú, ale bez kultúrneho programu.

Podobne aj vianočný jarmok v Karvinej prebehne bez kultúrneho programu. V tejto chvíli už môžeme počítať s tým, že sa na rozsvietenie stromčeka nepozrieme. Havířovské vianočné mestečko sa tento rok so sprievodným programom neuskutoční.

Prítomný bude iba rozsvietený strom a mestský betlehem. Zaobísť sa budeme musieť aj bez predajných trhov. Vianočné linecké pečivo.ianočné mestečko vo Frýdku-Místku sa stále plánuje. A ako na tom sú adventné trhy v Krnove ? Tie prebehnú aj bez kultúrneho spestrenia.

Krásny vianočný trh v Ostrave sa najskôr konať bude. Takto vyzerali predošlé ročníky.
Krabusinesslifestyle.sk

Olomoucký kraj

Vianočné trhy v Olomouci sú tiež v ohrození, zatiaľ sú neisté. Program sa možno uskutoční s rozdelením do sektorov a stánky budú musieť byť riadne rozmiestnené. Přerovské Vianoce , jednoduchojovské vianočné trhy a adventné trhy v Konici sa zrejme uskutočnia, napriek tomu musíme počítať s opatreniami. Rozsvietenie vianočných stromov ale nebude dostupné verejnosti. Šumperské Vianoce sa najskôr uskutočnia, ale ešte sa nevie, čo všetko bude dovolené.

Advent v Olomouci sa tento rok nevyrovná tým predošlým, ako vidíme na fotografii.
olomoucka.drbna.cz

Pardubický kraj

Pardubický adventný jarmok je v plnom prúde príprav. Podľa všetkého by sa mal odohrať aj vo verzii istého obmedzenia.

Vianočné trhy v Litomyšl aj sa chystajú aj v plnom rozsahu, dokonca už zverejnili program.

Takto vyzerá vianočný jarmok v Pardubiciach.
kudyznudy.cz

Plzeňský kraj

Plzenské trhy sú tento rok zrušené. Budú však pomocou online prenosu rozsvecovať vianočný strom. Domažlické tradičné spievanie pri stromčeku pozostáva s otázkou, či sa bude môcť uskutočniť vzhľadom na momentálny zákaz spevu.

Vianočné Plzeň má neodolateľné kúzlo.
trhyplzen.cz

Středočeský kraj

Vianočný trh v Mělníku aj jarmok v Mladej Boleslavi sa s pravdepodobnosťou uskutoční. Advent v Lysej nad Labem alebo trhy v Čáslavi sa chystajú. Kolínske Vianoce sa uskutočnia iba s predajom vianočného sortimentu. Trh bude tiež predĺžený. Kutnohorský jarmok na námestí bude najskôr len s predajnými stánkami. Avšak Advent na Hrádku je už pre túto chvíľu zrušený. Inak tomu nie je ani na hrade Křivoklát .

Poděbradské trhy sa sú na tom podobne, ale jedná sa o alternatíve v podobe jednodňovej akcie na 3. a 4. adventnú nedeľu. Klatovské Vianoce by prebehnúť mali, avšak zatiaľ nevieme v akom podaní.

Klatovská zima láka do ulíc aj počas konania vianočných trhov.
kampocesku.cz

Ústecký kraj

Vianočné trhy v Úšteku sú stále v priebehu plánovania. Taktiež je tomu aj v prípade jarmoku v Litoměřiciach aj na trhoch v Děčíne . Ústecké Vianoce počítajú s obmedzením, inak tomu nie je aj v prípade Teplických vianočných trhov . A coronavírus určite ovplyvní aj vianočný jarmok v Moste .

Chomutovské Vianoce prebehnú, sú však plánované s istými obmedzeniami.

Vianočné slávnosti v Ústí nad Labem z predošlých rokov.
atlasceska.cz

Zlínsky kraj

Vianočné trhy v Zlíne sú plánované s ohľadom na momentálne opatrenia. Kultúrny program najskôr prebehne, ale na pódiu sa neukážu žiadne hviezdy.

Uhorské Hradiště už zrušilo tie najvýznamnejšie akcie adventu, ale trhy by mali prebehnúť v stanovených termínoch. Kroměřížsky advent je plánovaný vo variante bez obmedzenia. Usporiadatelia majú aj záložný variant. Valašské Meziříčí plánuje rozsvietenie stromčeka, ale stále nie je jasné, ako to prebehne. Tento rok sa budeme musieť uspokojiť len s reprodukovanou hudbou. Rožnov pod Radhoštěm organizuje Vianoce na námestí, ktoré by mali prebehnúť. Adventné akcie v rožnovskom skanzene sú pre tento rok zrušené.

Na jarmoku vo Vsetíne sa napríklad slávnostné rozsvätenie stromu odohrá v online podobe. Všetko si teda vychutnáte z domu. Trhy by ale podľa všetkého zrušené byť nemali.

Zlínske vianočné trhy plné výzdoby a svetiel. Aké budú v roku 2020?
zlin.eu

Aké budú Vianoce v roku 2020, to nikto netuší.

Z úst politikov vychádzajú zatiaľ iba kusé informácie, ktoré neodhaľujú, čo bude horizontom niekoľkých dní. A či sa vianočné trhy uskutočnia.

A ak áno, potom v akej verzii? Čo bude dovolené a čo naopak?

Dúfajme však, tak ako mnoho organizátorov tejto zimnej akcie, že sa bude môcť uskutočniť aspoň predaj a nejaká skromná obdoba programu.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu